28. 10. je státní svátek
Petr Štěpánek: Úspěšný starosta Petrovic a dobrovolný hasič

PR
18. září 2020   (16:27)
Petr Štěpánek: Úspěšný starosta Petrovic a dobrovolný hasič

V nadcházejících senátních volbách kandiduje v příbramském obvodu také Petr Štěpánek. S Příbramskem je spojený celý svůj život.


Vystudoval Střední zemědělskou technickou školu v Březnici, ve druhé polovině osmdesátých let pracoval jako agronom v JZD Petrovice. Je také velitelem družstva výjezdové jednotky sboru dobrovolných hasičů, ochotníkem a rovných čtrnáct let úspěšným starostou. Své zkušenosti s veřejnou správou rozšířil v posledních čtyřech letech ještě o post zastupitele Středočeského kraje.

Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu?

Dlouhodobě se zasazuji především o smysluplnou ochranu životního prostředí. Za velmi důležité v našem regionu považuji hospodaření s vodou v krajině, řešení likvidace komunálních odpadů, zamezení agresivní těžbě zlata nebo také problematiku rozebírání hald z uranových odvalů kolem Příbrami.

Právě vy jste jedním z iniciátorů petice proti rozebírání hald.

Ano. Petici do dnešního dne podepsalo skoro tisíc lidí, v nedávné anketě na vašem webu se obdobně vyjádřilo sedm set Příbramáků. Jsem rád, že lidem není zacházení s krajinou, kde žijí, lhostejné a že vnímají problematické aspekty uvažované těžby. S haldami ve většině případů doporučuje nehýbat, neotvírat je a nerozvážet na cesty i velký tým geologů a přírodovědců, který je dlouho zkoumal. Tento tým spoluřídil Václav Cílek. Známý geolog, jenž se navíc původně – jak říká – „vyučil na štajgra“ na hornické průmyslovce právě v Příbrami.

Kvůli haldám jste spoluinicioval i nedávné veřejné protestní shromáždění před Diamem.

Ano. Zúčastnilo se ho poměrně dost zdejších i přespolních. Z těch „známějších“ třeba starosta Kamýku nad Vltavou Petr Halada, geologové Ján Krištiak a Petr Kareš, starosta Svatého Janu Václav Hrubý, příbramský amatérský historik Josef Podlaha, poslankyně Věra Kovářová nebo bývalá poslankyně Eva Dundáčková. Z tohoto náhodného výčtu je zřejmé, že jde o téma, které bychom neměli vnímat jako téma výhradně politické. A i z toho důvodu nemůžu souhlasit s tvrzením, že načasování petice i shromáždění souviselo s nadcházejícím termínem voleb. Právě teď totiž probíhá řízení EIA, které vzhledem k vyznění posudků považuji za účelové. To, že se právě nyní administruje zjišťovací řízení vlivu na životní prostředí (to je ta zmíněná EIA), není má vina. Budu-li čekat na ukončení voleb, bude již vše rozhodnuto a nebude co řešit. Téma hald intenzivně a dlouhodobě sleduji především jako zastupitel Středočeského kraje zvolený v tomto regionu.

Co lidem v souvislosti se záměrem těžby nejvíc vadí?

Nejen obyvatelé Hájů, Brodu či Lešetic dávají silně najevo, že příští desítky let nechtějí žít v prašném prostředí, že haldy svým způsobem ke zdejší krajině patří a že jsou s nimi sžití. Nelíbí se jim ani, že záměrem není srovnat odvaly se zemí na úroveň louky, část hald by na místě zůstala. Mnozí stejně jako já vnímají jako liché argumenty o tom, že kámen je možné využít třeba na stavbu silnice D4 a dalších komunikací. Funkční lom a dostatek kvalitního sourodého kamene je například v Kozárovicích, takže kvůli stavbě silnic není třeba uvádět do provozu další lom, navíc v blízkosti obydlených míst. Přebírání hald a transport mixu kameniva by představoval daleko větší dopravní zátěž než dovoz materiálu z Kozárovic.

 
Vystudoval Střední zemědělskou technickou …
Co dalšího považujete pro náš region za důležité?

Důslednou ochranu vodních zdrojů například v Brdech, ochranu zemědělského půdního fondu a také udržitelný rozvoj venkova. Příbramsko je velmi krásné a plné větších a malých vesnic. Mnohé se ale vylidňují. Život na vsi musí být atraktivní, služby kvalitní a dostupné, vybavení obcí musí odpovídat potřebám obyvatel ve 21. století. Problémem je dostupné a kvalitní školství, zdravotní péče, zásobování základními potřebami a službami, nedostatečná dopravní obslužnost, neutěšený stav silnic a zajištění péče o seniory. V „malém“ se tyto problémy daří mnoho let úspěšně řešit v Petrovicích, spolupracujeme se zemědělci, firmami, různými státními i krajskými institucemi nebo spolky a jsem rád, že naši občané konkrétní výsledky mého snažení oceňují.
 
Kromě pozic krajského i obecního zastupitele a starosty jste aktivní v celé řadě dalších uskupení.

Zastávám post velitele družstva výjezdové jednotky ve sboru dobrovolných hasičů. Jak všichni víme, působení hasičů v naší zemi dávno přesahuje činnosti týkající se hašení požárů. Sbory jsou leckdy jedinými nositeli kultury a společenského života v obcích. Vážím si toho, že práce jejich členů a členek je dobrovolná. I jako aktivní hasič jsem členem Komise rady Středočeského kraje pro bezpečnost a integrovaný záchranný systém. Vzhledem k mé profesní minulosti i zájmu působím také v pracovní skupině Venkov při Regionální stálé konferenci. Skupina dvanácti obcí severně od Milevska postižených kritickým nedostatkem pitné vody mě vybrala za hlavního koordinátora a společně připravujeme velký projekt vybudování přivaděče pitné vody pro tento region. Ve Sdružení obcí Sedlčanska zastávám pozici prvního místopředsedy. Tolik k funkcím, na které jste se ptali. Důležité ale nejsou nějaké funkce, ale to, že všechny tyto uskupení mají konkrétní smysl i hmatatelné výsledky pro kvalitní život obyvatel regionu.

 
Co dalšího považujete pro náš region za …
Vypadá to, že nemáte žádný volný čas.

Mě moje práce a všechno, co s ní souvisí, nesmírně baví a naplňuje. To vnímá i rodina, mám tolerantní manželku, tři báječné děti a tři vnoučata. Pro ně si samozřejmě volný čas najdu, rádi cestujeme, chodíme do přírody, jezdíme na kole. Taky rád hlídám nejmladší vnučku, hraji v ochotnickém divadle a vyřezávám ze dřeva.

 
Vypadá to, že nemáte žádný volný čas.

Mě …
Co byste vzkázal čtenářům?

Aby se jim vyhnulo všechno špatné, byli zdraví, spokojení a veselí, to je nejdůležitější. A samozřejmě aby si udělali chvilku a přišli ke krajským a senátním volbám. Jedině tak můžeme ovlivnit to, kdo a jak bude naše zájmy několik příštích let prosazovat a hájit.
Co byste vzkázal čtenářům?

Aby se jim …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: PR
autor: PR
Další články

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší … Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Sklady se otevřou každé první pondělí v měsíci mezi 9.00 a 17.00. V dalších týdnech … Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Víkendové koncerty odehrají v klubu Junior Ventolin, Gaia Mesiah a Megaphone, v … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního …
Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz