21. 9. svátek má Matouš
Zpravodajství   »   Doprava   |   Z regionů

Petici proti rušení vlaků ve středních Čechách podepsalo přes pět tisíc lidí

13. září 2021   (17:53)
Petici proti rušení vlaků ve středních Čechách podepsalo přes pět tisíc lidí
foto: ilustr/pixabay

Vlaky nahradí částečně autobusy, kraj tím ušetří 52 milionů korun ročně. Změny mají platit od prosince. Autoři petice míní, že autobusy nemohou vlaky nikdy plnohodnotně nahradit.


Petici proti omezení či zastavení dopravy na 12 lokálních tratích ve Středočeském kraji podepsalo 5057 lidí. Iniciátoři ji minulý čtvrtek předali hejtmance Petře Peckové (STAN) a dnes představili zastupitelům, kteří ji vzali na vědomí. Omezení se týká například tratí Mníšek-Dobříš nebo Březnice-Rožmitál pod Třemšínem. Vedení kraje trvá na tom, že jde o nezbytný krok. Poukazuje na stále rostoucí výdaje na veřejnou dopravu.

Vlaky nahradí částečně autobusy, kraj tím ušetří 52 milionů korun ročně. Změny mají platit od prosince. Autoři petice míní, že autobusy nemohou vlaky nikdy plnohodnotně nahradit. Poukázali na to, že vlak umožňuje klidnější nástup a výstup i pohyb po vozidle během jízdy, disponuje toaletami a přepraví větší množství kočárků a jízdních kol. Iniciátor petice Štěpán Hálek na dnešním jednání zastupitelstva upozornil i na to, že autobusy se na některé úzké krajské silnice nevejdou, silnice jsou pak ucpané a zvyšují se náklady na jejich údržbu.
Pecková uvedla, že s některými názory petentů souhlasí, například s tím, že by měly pořídit kvalitní soupravy, které přimějí lidi k častějšímu využívání vlaků, nebo by se mělo zrušit jízdné zdarma pro seniory. Také krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN) s mnohým z petice souhlasí. I on by si přál, aby na všech tratích včetně lokálních jezdily moderní soupravy. "Ale musíme si uvědomit, že to všechno musí být v relacích, které jsou pro kraj dostupné a dlouhodobě financovatelné," uvedl.
Borecký připomněl, že kraj vynakládá ročně na veřejnou dopravu 3,65 miliardy korun a tyto náklady budou dál stoupat i s ohledem na závazek vůči EU týkající se bezemisní dopravy a povinné zavádění automatického zabezpečovacího systému ETCS. Na tratích, na nichž kraj omezuje provoz, podle Boreckého dlouhodobě klesá počet cestujících už od roku 1989.

Podle opozičního zastupitele za ANO Roberta Bezděka je železnice pro lidi v regionech něco víc než součet peněz a kraj by se na věc neměl dívat jako bankéř. "Tady se jedná o službu občanům a služba občanům není nikdy zisková," vyjádřil se podobně další zastupitel za ANO Miroslav Samaš. Lidé by si podle něj měli vybrat, zda chtějí jet autobusem nebo vlakem.
Podle Boreckého je pravda, že doprava jako služba veřejnosti není zisková. "Ale druhá věc je, na jak velký rozsah této služby Středočeský kraj má a v jakých formách má smysl peníze na tuto službu dávat," namítl. Podle něj by se neměl zaměňovat emociální vztah k železnici se zajištěním dopravní obslužnosti.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka … V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Na podzim odborníci doporučují spojit přeočkování proti covidu-19 s očkováním proti …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz