15. 10. svátek má Tereza

Pět měsíců jsem na ulici. V noci mám strach...

Nepřehlédněte
7. října 2019   (11:46)
Pět měsíců jsem na ulici. V noci mám strach...

Vyrůstala se svými rodiči. Začala chodit do základní školy, následně na učiliště. Měla z ní být zahradnice, ale škola ji nebavila a přestala ji navštěvovat. Nyní je bez domova


Lidé bez domova začínají být součástí každého většího města. Již první dny života na ulici mají devastující vliv na osobnost jedince. Jedná se většinou o osoby, které nakupily dluhy, nebo je o domov připravily nepříznivé rodinné okolnosti. Většinou se setkáváme s muži, kteří se přes den shlukují u nákupních center, kde popíjejí alkohol a nemají snahu nebo sílu se zařadit do společnosti.
 
V ojedinělých případech můžeme vidět i ženy, které si sáhly na úplné dno a zůstaly bez domova. Jedna z nich je Jitka. Přes den posedává na autobusových zastávkách, vybírá popelnice, kde dojídá zbytky potravin. „Sbírám také plechovky a papír, které nosím do sběrných surovin. Moc peněz z toho ale není, za kilo dávají dvě, tři koruny. Nikdy lidi o pomoc neprosím, občas mi někdo dá něco k snědku,“ vypráví svůj příběh.

Jako většina dětí vyrůstala se svými rodiči. Začala chodit do základní školy, následně na učiliště. Měla z ní být zahradnice, ale škola ji nebavila a přestala ji navštěvovat. Do pracovního procesu se nikdy nezařadila. „Tatínek byl velmi nemocný a osm let jsem se o něj starala. Měl problémy s rovnováhou, musela jsem ho všude doprovázet. Před čtyřmi lety umřel a zůstala jsem s maminkou a starší sestrou,“ zavzpomínala Jitka.

Po úmrtí otce se vztahy v rodině zkomplikovaly. Odstěhovala se na ubytovnu se svým přítelem. Po čase nebyl z čeho platit nájem a skončila na ulici. S přítelem se dodnes potkává, i když to není idylický vztah, má ho ráda.

O své matce ani sestře nemá již žádné informace, nestýkají se. „Nejsem se svou sestrou více než rok v kontaktu. Ona mě nenávidí. Nevím, co jsem jí udělala. Je mi z toho smutno. Začala mě pomlouvat a vymýšlí si ošklivé věci. Nemůžu se z toho vzpamatovat. Ani o mamince nemám žádné informace, o Vánocích to budou tři roky, kdy jsem ji naposledy spatřila,“ pokračuje ve svém příběhu Jitka.

Nikdy se nevdala, ani neměla děti. Ve svých 46 letech žije ze dne na den. Pět měsíců přespává na lavičkách nebo na autobusových zastávkách. Když bylo teplo, spala na zemi. V noci má strach. „Někdy se opravdu bojím, ale do Nízkoprahového centra nechci, prý tam dochází lékaři, ze kterých mám strach. Pomoc mi byla několikrát nabídnuta, odmítla jsem,“ vypráví žena bez domova.

Největší problém spatřuje v hygieně. „Kupuji si vlhčené ubrousky, nestojí moc peněz. Někdy si vyperu prádlo na záchodech v obchodním centru. Chodím stále oblečena, je mi zima. Začalo mi vadit denní slunce, nosím brýle. Měla jsem krásné dlouhé vlasy, nalezeným kartáčem jsem si je vytrhala a nové mi nevyrostly,“ uzavřela Jitka.

Blížící se zima v ní vyvolává strach. Neplánuje budoucnost, neví, co bude dál. O pomoci sociálních pracovnic zatím neuvažuje, nejprve chce vyrovnat dluhy, které zanechala na svém posledním bydlišti.

Lidé bez domova začínají být součástí každého …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: top, japDalší články

Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem „V Norsku jsem potkal kluka, který dojíždí do školy devět hodin. Říkal, že když cesta trvá méně než tři hodiny, tak si ani nerozepíná bundu,“ vypráví Matěj Kratochvíl, který se právě vrátil z pěší cesty na nejservernější cíp Evropy 14. října 2019   (16:02) Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Na Příbramsku panuje podzim a melancholické babí léto. 14. října 2019   (12:31) Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Přinášíme seznam případů, které řeší příbramští policisté 14. října 2019   (10:17) Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Martin Macík po velkém dobrodružství zdolal Rallye du Maroc, nejnáročnější test před Dakarem 2020 14. října 2019   (08:59) Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Zatímco spousta lidí by to psychicky nezvládla, Jiří Oktábec se s nepřízní osudu dokázal obdivuhodně vyrovnat a úsměv z tváře mu nikdy nezmizel. 14. října 2019   (06:16)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz