vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno:   22. 9. 2020
Bohutín 3
Březnice 10
Chotilsko 1
Čím 3
Dobříš 25
Dolní Hbity 2
Drásov 1
Drevníky 1
Háje 5
Hluboš 2
Jablonná 2
Jince 3
Kamýk nad Vlt. 6
Klučenice 1
Kosova Hora 1
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Příbramě 1
Malá Hraštice 2
Milín 2
Mokrovraty 2
Narysov 2
Nechvalice 6
Nečín 1
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 3
Nový Knín 4
Obecnice 5
Ohrazenice 3
Pečice 2
Podlesí 2
Příbram 130
Příčovy 5
Řitka 1
Rosovice 2
Rožmitál p. Tř. 11
Rybníky 2
Sedlčany 12
Sedlec-Prčice 5
Smolotely 2
Stará Huť 2
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Trhové Dušníky 2
Višňová 1
Vysoký Chlumec 1
Zbenice 1
Zduchovice 1

Památce na utonulou dívku svitla naděje. Odborníci si cení nejen samotné stavby

27. ledna 2020   (06:15)
Památce na utonulou dívku svitla naděje. Odborníci si cení nejen samotné stavby

Most přes Pilský potok bude projednáván na pondělním zasedání dobříšského zastupitelstvaDobříšští bojují o záchranu posledního kamenného mostu ve městě, který měl být zbořen při rekonstrukci Pražské ulice. Stovky obyvatel podepsaly petici, která se dostala do rukou Ministerstva kultury ČR. To následně nechalo Národnímu památkovému ústavu posoudit jeho kulturně-historickou hodnotu. Památkáři svým rozhodnutím ze dne 10. ledna 2020 doporučili most k návrhu na prohlášení za kulturní památku. Hodnotná je podle nich nejen vlastní mostní stavba, ale také její umístění v rámci urbanismu Dobříše.
 
Byl postaven na císařské cestě z Prahy do Pasova
Most v 19. století neplnil jen dopravní službu, ale také reprezentoval majitele panství. Nacházel se před vstupem do města, v bezprostřední blízkosti rozlehlého zámeckého areálu s architektonicky upravenými zahradami a parkem. Součástí celé kompozice města byl tehdy nejen vlastní zámecký areál, náměstí, církevní stavby a rybníky, ale bezpochyby právě také příjezdové cesty lemované alejemi, s kvalitními mosty přes místní vodoteče.
 
Přežil i modernizaci města v 60. letech 20. století
Až do poloviny 20. století patřilo město Dobříš mezi jedno z nejmalebnějších středočeských měst. Od 60. let 20. století však bylo jeho jádro zásadně pozměněno novodobou zástavbou, která neadekvátně nahradila původní domy z 19. století. Tyto negativní zásahy jsou podle památkářů v urbanismu města citelné dodnes a v mnohém se nadále prohlubují. I toto hledisko je podle NPÚ potřeba zohlednit při definování památkové hodnoty mostu přes Pilský potok.
 
Utonutí dívky v brodě Pilského potoka je historicky podloženo
Podle místní pověsti byl most postaven ve spojitosti s utonutím dívky Marie Anny Kloiber z Českého Krumlova, která v rozvodněném brodu přišla v roce 1829 o svůj život. Její smrt je doložena záznamem v dobříšské matrice ze dne 10. června 1829.
 
Socha Sv. Jana Nepomuckého dodnes existuje
Součástí parapetní zídky mostu byla až do 70. let 20. století socha sv. Jana Nepomuckého. Na historických fotografiích je na jejím podstavci uvedeno jméno utonulé dívky.  Jednalo se o kvalitní regionální sochařskou práci, odstraněnou v roce 1974. Podle výpovědi místních občanů však socha dodnes existuje. Její fragmenty byly údajně před více než 40 lety dohledány a socha zrestaurována.
 
Podle NPÚ nejsou kamenné mosty z tohoto období mezi středočeskými památkami příliš zastoupeny. Časově lze tuto stavbu srovnat s konstrukčně jednoduššími mosty ve Vyšehořovicích a Klášterní Skalici, které však byly v roce 2015 zbourány. Právě tyto menší mosty jsou v současné době poměrně ohroženy, a to z důvodu jejich, mnohdy bezdůvodné, modernizace. Dobříšské přemostění Pilského potoka je podle památkářů dosud bez závažných statických poruch.

Návrh na prohlášení mostu za kulturní památku Národní památkový ústav podpořil. Nyní bude most projednán na pondělním zasedání dobříšského zastupitelstva. Zde půjde o vyjádření vůle samosprávy, zda památku chce zachovat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto archiv SOA

Další články

Březohorské náměstí čeká rekonstrukce. Na její podobě se mohou podílet i občané Březohorské náměstí čeká rekonstrukce. Na její podobě se mohou podílet i občané Zadání architektonické soutěže, kterou město vyhlásí v souvislosti s rekonstrukcí nám. J. A. Alise, bude veřejně projednáno ve středu 23. září v sále Kulturního domu Příbram. 22. září 2020   (14:56) Navzdory doporučení Prymuly školy v Příbrami v pátek nezavřou Navzdory doporučení Prymuly školy v Příbrami v pátek nezavřou Vláda zřejmě omezí otevírací dobu restaurací a barů. Ředitelům škol doporučuje nechat děti tento pátek doma Vláda zřejmě omezí otevírací dobu restaurací a barů. Ředitelům škol doporučuje nechat děti tento pátek doma V souvislosti s výskytem COVID-19 realizujeme plošné dezinfekce interiérů a budov V souvislosti s výskytem COVID-19 realizujeme plošné dezinfekce interiérů a budov PR Při 120.000 nakažených hrozí omezení lůžkové péče, říká Hamáček Při 120.000 nakažených hrozí omezení lůžkové péče, říká Hamáček Aktuální situace v zemi je podle Hamáčka vážná. 22. září 2020   (08:13) Nepřehlédněte Jak se cítí milenka a jak podváděná žena? Do kin míří Bábovky Jak se cítí milenka a jak podváděná žena? Do kin míří Bábovky Film podle bestselleru spisovatelky Radky Třeštíkové uvede v premiéře příbramské kino 24. září. 22. září 2020   (07:55) Příbramská knihovna byla i v budově městského chudobince. Letos slaví 120 let Příbramská knihovna byla i v budově městského chudobince. Letos slaví 120 let Knihovna Jana Drdy si brzy připomene den svého založení – 1. října 1900. Projděme se její historií i současností. 22. září 2020   (06:03) Středočeské nemocnice mohou zřídit další lůžka pro lidi s covidem Středočeské nemocnice mohou zřídit další lůžka pro lidi s covidem "Ředitelé našich nemocnic mají připravené plány, jak budou v případě potřeby navyšovat kapacitu, uzavírat třeba část oddělení a tak dále. Takže ta kapacita je mnohem větší," uvedla hejtmanka. 21. září 2020   (18:25) Podle svazu jsou lidé v obchodech agresivní, chce pomoc policie Podle svazu jsou lidé v obchodech agresivní, chce pomoc policie Pro pracovníky prodejen je velmi obtížné vymáhat dodržování vládních opatření po zákaznicích, kteří to odmítají. 21. září 2020   (16:42)
SÚKL: Pošta porušila požadavky při dodání roušek seniorům SÚKL: Pošta porušila požadavky při dodání roušek seniorům Pět roušek, které pošta posílala v obálce, bylo vyňato z větších balení o 50 kusech. Respirátor zase neměl informace v češtině a podle SÚKL nenesou správné označení shody s evropskými normami CE. 21. září 2020   (15:33) Nepřehlédněte
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz