16. 2. svátek má Ljuba




Zpravodajství   »   Doprava   |   Z regionů

Od soboty 1. září začnou platit slevy jízdného pro studenty a seniory

30. srpna 2018   (06:17)
Od soboty 1. září začnou platit slevy jízdného pro studenty a seniory
foto: Ministerstvo dopravy ČR

Sleva 75 procent na jízdné ve vlacích a autobusech se bude týkat žáků a studentů od 6 do 26 let a seniorů nad 65 let. Od 1. září bude platit na všech vnitrostátních dálkových a regionálních autobusových a železničních linkách.


„Dopravci jsou na nové slevy připraveni, někteří už zahájili předprodej jízdenek na září. České dráhy nás ujišťují, že mají v rezervě na pět desítek vozů pro celou republiku, pokud by bylo potřeba je využít. Kapacitně jde o 4 000 míst k sezení. Hlavní je, aby cestující nepoznal od prvního září žádný velký rozdíl, i když můžeme čekat nárůst cestujících o několik desítek procent,“ říká ministr dopravy Dan Ťok. České dráhy zajišťují v rámci objednávky státu většinu dálkových vlaků v republice. Ze smluv o veřejných službách přímo vyplývá, že dopravce musí zajistit, aby nebyly jednotlivé spoje přeplněné.
Senioři nad 65 let a cestující od 15 do 18 let se budou při nároku na slevu prokazovat platným dokladem totožnosti, jakým je nejčastěji občanský průkaz, cestovní pas nebo jiný oficiální průkaz s fotografií, jménem a datem narození (případně též žákovský průkaz nebo studentský průkaz ISIC). Cestující od 18 let budou předkládat platný žákovský nebo studentský průkaz nebo platný průkaz ISIC. U cestujících do patnácti nebude třeba nárok na slevu prokazovat. Na to, zda dopravci prodávají správné jízdenky a zda dostatečně kontrolují doklady nutné ke slevě, se zaměří kontroly, které už má ministerstvo dopravy naplánované.
Zlevněné jízdné vyjde stát od příštího roku na necelých šest miliard korun (5,83 mld.) Pro letošní rok půjdou na slevy peníze z nespotřebovaných výdajů ministerstev. „Stát bude dopravcům kompenzovat částku do výše komerčního jízdného. Ztráta je vždy vyčíslena z konkrétní ceny jízdenky, kterou by cestující zaplatil, pokud by slevu nedostal,“ dodává ministr Ťok.
„Dopravci jsou na nové slevy připraveni, …
foto: Ministerstvo dopravy ČR

Kdo může využít slevu?
Děti do dovršení 6. roku života nadále cestují zdarma
Žáci od 6 let do dovršení 18. roku zaplatí 25 procent z jízdenky, 75 procent za ně zaplatí stát.
Studenti od 18. do 26. narozenin, dají za jízdné také pouze 25 procent, zbytek platí stát.
Lidé starší 65 let také platí pouze 25 procent.
Cestující s průkazem ZTP a ZTP/P jako doposud zaplatí čtvrtinu z ceny jízdenky, průvodci ZTP/P nadále cestují zadarmo.
U prvních čtyř kategorií cestujících může slevu využít každý, bez ohledu na státní příslušnost. U zdravotně postižených je sleva vázána vyloženě na český průkaz ZTP nebo ZTP/P.
Proč se taková sleva vůbec zavádí?
Sleva z jízdného zlepší dostupnost veřejné dopravy pro významnou skupinu obyvatel, která má nižší příjmy, a tím pádem i omezenou možnost využívat častěji cestování vlaky a autobusy.
Kde sleva platit nebude?
Sleva nebude platit při cestě do zahraniční, platná bude pouze do poslední stanice nebo zastávky před státní hranicí. V městské hromadné dopravě uvnitř města a ve spojích, které dopravce vyloučí ze slevy
Kdy může dopravce vyloučit spoj ze slevy?
Dopravce může vyloučit vybraný spoj ze slevy zejména z důvodů zabránění přetěžování spoje. Může tak učinit výhradně se souhlasem objednatele veřejných služeb (ministerstva dopravy u dálkových vlaků, u regionální dopravy to je kraj, případně obec) a v dopředu oznámených spojích.
Kdo bude dělat kontrolu využívání slev?
Ministerstvo dopravy již v současnosti kontroluje státem nařizované slevy a řeší jednotlivé případy. Kontroly budou zajišťovány mimo jiné prostřednictvím externích pracovníků, případně specializované firmy.
Kdo může využít slevu?
	Děti do dovršení 6. …
foto: Ministerstvo dopravy ČR

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Info: Ministerstvo dopravy ČR
autor: mip








Další články

Nový křížek na Březových Horách. A jak to bylo doopravdy se vznikem osady? Nový křížek na Březových Horách. A jak to bylo doopravdy se vznikem osady? Půl tisíciletí hornické historie a příběhy lidí, kteří tu pracovali i umírali. Nový … Historie Nová neonatologie v porodnici umožní nepřetržitý kontakt dítěte s matkou Nová neonatologie v porodnici umožní nepřetržitý kontakt dítěte s matkou Zhruba od poloviny roku začne v příbramské nemocnici fungovat nová neonatologická … ROZHOVOR Coolna propojuje generace Coolna propojuje generace Klubkavárna Coolna v Dobříši je místem, které slouží k tomu, aby zde děti školního … Dobříš Máme vítěze nejlepšího čepovaného piva! A vy můžete vyhrát 5 piv od medailistů Máme vítěze nejlepšího čepovaného piva! A vy můžete vyhrát 5 piv od medailistů Týden jste hlasovali o tom, kde v Příbrami a okolí čepují nejlepší pivo. Máme vítěze — … SOUTĚŽ Radnice vsází na nevšední řešení: Místo lávky vznikne v Sedlčanech gondolový most Radnice vsází na nevšední řešení: Místo lávky vznikne v Sedlčanech gondolový most Sedlčany plánují stavbu samoobslužného gondolového mostu, takzvaného transbordéru. … Trenéři míří za nejmenšími. Sportovní projekt se rozšiřuje i do příbramských školek Trenéři míří za nejmenšími. Sportovní projekt se rozšiřuje i do příbramských školek Příbram chce děti zapojit do sportovních aktivit už od útlého věku. Oblíbený projekt … Tragický nález v Čenkově: V Litavce objevili tělo muže Tragický nález v Čenkově: V Litavce objevili tělo muže Policisté a hasiči museli v sobotu dopoledne vyrazit do Čenkova na Jinecku. V říčce … Jiráskovy sady: dnes začíná uzavírka, v dubnu přijde úplná blokáda Jiráskovy sady: dnes začíná uzavírka, v dubnu přijde úplná blokáda Revitalizace Jiráskových sadů vstupuje do rozhodující fáze a řidiče čekají hned dvě … Doprava Padá sníh, silnice kloužou. Čelní střet aut blokuje silnici I/18 Padá sníh, silnice kloužou. Čelní střet aut blokuje silnici I/18 Několik nehod bylo hlášeno najednou v sobotu odpoledne. Jedna u Hájů, druhá v … AKTUALIZOVÁNO
Žloutenka na vzestupu. Středočeský kraj řešil stovky případů Žloutenka na vzestupu. Středočeský kraj řešil stovky případů Středočeský kraj má za sebou epidemiologicky náročný rok. Hygienici v roce 2025 řešili …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz