2. 8. svátek má Gustav
Novinky v muzeích na Příbramsku se věnují filatelii a českým světcům

10. července 2021   (09:55)
Novinky v muzeích na Příbramsku se věnují filatelii a českým světcům
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Muzeum v Chotilsku otevřelo výstavu Kůň na poštovní známce. Putovní výstavu k 1100. výročí smrti svaté Ludmily hostí příbramské Hornické muzeum, v jehož pobočkách získáte také razítko do tzv. Fárací knížky.


Muzea na Příbramsku přivítala prázdninovou sezónu výstavními novinkami. Chotilské muzeum otevřelo vernisáží 25. června výstavu s názvem Kůň na poštovní známce, na které návštěvníci uvidí ukázky historických i současných známek s vyobrazením koně z více než 120 států. Kromě jeho funkce pomocníka v zemědělství nebo dopravního prostředku se na známkách objevuje v podobě válečného oře, společníka pro zábavu a sport či mytické bytosti. Výstava potrvá do 3. října.
 

Až do 29. srpna se díky expozici v dolu Vojtěch na příbramských Březových Horách vrátíte k počátkům českého státu. Putovní výstava k 1100. výročí mučednické smrti kněžny Ludmily připomene i naše další světce – sv. Václava, sv. Vojtěcha a sv. Prokopa. Výstava „Střední Čechy – kolébka národních patronů“ je doplněna o tematické předměty ze sbírek Hornického muzea Příbram.
 
Hornické muzeum je rovněž jednou ze zastávek, kde lze získat razítko do tzv. Fárací knížky. Fanoušci historie a geologie se tak mohou vydat po stopách těžby nerostných surovin ve Středočeském kraji (seznam míst uvádíme níže). Odměnou za vyplněnou Fárací knížku je dárkový balíček a vstup do posledního z muzeí zdarma, razítka lze sbírat do 31. srpna 2023. Knížku poskytnou muzea zájemcům zdarma, vzhledem k věkovému omezení na některých trasách je určena dětem až od šesti let.
 
Místa, kde získáte razítko do Fárací knížky:
Hornické muzeum Příbram – Ševčinský důl/důl Drkolnov
Hornické muzeum Příbram – důl Anna
Hornické muzeum Příbram – důl Vojtěch
Památník Vojna Lešetice (pobočka Hornického muzea Příbram)
Muzeum zlata Nový Knín (pobočka Hornického muzea Příbram)
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy – dům Mince, budova muzea s expozicemi
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy – jedna z přístupných štol jílovského zlatonosného revíru: štola sv. Josefa, štola sv. Antonína Paduánského, štola Halíře
Muzeum Českého krasu v Berouně – Jenštejnský a Salátovský dům
Muzeum Českého krasu v Berouně – Geopark Barrandien
Informační centrum keltské kultury na zámku Nižbor
Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích (pobočka Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně)
 


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Otrava houbami: poznáte příznaky a umíte dát první pomoc? Otrava houbami: poznáte příznaky a umíte dát první pomoc? Houbařská sezóna je v plném proudu, u lesů v tomto období stojí vozidla hubchtivých … Anna Čiperová: Dopad covidových opatření byl pro divadlo nejen finanční, ale hlavně psychický Anna Čiperová: Dopad covidových opatření byl pro divadlo nejen finanční, ale hlavně psychický Příbramské divadlo je pro plno příznivců nedílnou součástí kulturního rozvoje a … Ve vysoké rychlosti vyjelo auto z dálnice a narazilo do stromu. Tenista Veselý skončil s manželkou v nemocnici Ve vysoké rychlosti vyjelo auto z dálnice a narazilo do stromu. Tenista Veselý skončil s manželkou v nemocnici K nehodě došlo na dálnici D4 v neděli krátce po desáté hodině. AKTUALIZOVÁNO Neděle odstartovala sérii dešťových dnů. V příštím týdnu přibalte deštníky Neděle odstartovala sérii dešťových dnů. V příštím týdnu přibalte deštníky Prázdniny se přehouply do druhé poloviny a počasí neslibuje ideální letní teploty. Již … Přehledně: Jaká opatření se mění Přehledně: Jaká opatření se mění Částečně se rozvolňují další protiepidemická opatření. Po nehodě u Lhotky byla zdemolovaná autobusová zastávka, jeden z řidičů skončil v nemocnici Po nehodě u Lhotky byla zdemolovaná autobusová zastávka, jeden z řidičů skončil v nemocnici Příčinou dopravní nehody dvou vozidel bylo nedání přednosti v jízdě. Kraj plánuje zrušit řadu vlakových spojů, některé i v okolí Příbrami Kraj plánuje zrušit řadu vlakových spojů, některé i v okolí Příbrami Podle analýzy by finanční úspora měla po této úpravě dosáhnout 52 milionů korun za … U Památníku Vojna vznikne Alej svobody U Památníku Vojna vznikne Alej svobody Vojna byla táborem nucených prací, v jednu chvíli zde bylo i více než 1400 vězňů. Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Třikrát týdně dochází do objektu příbramské věznice kaplanka Mgr. Vendula Glancová. … Nepřehlédněte
Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz