4. 12. svátek má Barbora
Nejen zvířata se ukládají k zimnímu spánku. Nově hibernují také sazenice stromků

6. ledna 2020   (08:49)
Nejen zvířata se ukládají k zimnímu spánku. Nově hibernují také sazenice stromků

Inspirováni Skandinávií letos poprvé lesníci Vojenských lesů a statků ukládají sazenice lesních dřevin k zimnímu spánku. Ve speciálních skladovacích halách již čeká na výsadbu 800 tisíc malých stromkůAž jeden milion sazenic. To je kapacita nově vzniklé skladovací haly Vojenských lesů a statků ve Lhotě u Staré Boleslavi. Inspirováni Skandinávií zde letos vůbec poprvé lesníci ukládají sazenice lesních dřevin k zimnímu spánku. Hned jak povolí mrazy sadební materiál „probudí“ a použijí k zalesnění ploch po kalamitách. V chladicích a mrazících prostorách zde zimu přečkají buky a modříny, ale také smrky, osiky a borovice.

Při obnově se VLS koncentrují v první řadě na oblasti nejvíce zasažené kůrovcovou kalamitou. Sází se však také v Brdech, kde je situace prozatím stabilizovaná. Zde bylo v předchozí sezoně vysazeno více než milion nových stromků.

Skladba nového lesa by měla odpovídat původnímu charakteru, který byl smíšený.
Odumřelé smrkové porosty jsou tak nahrazovány především listnáči - duby, buky, osikami, olšemi a habry. A právě ti jsou nejvíce ohroženy spárkatou zvěří, pro kterou představují oblíbenou stravu. Okusem poškozené sazenice pak živoří v zakrnělé formě, nebo odumírají. Zasazené stromky lesníci chrání oplocenkami a chemickými postřiky. V loňské lovecké sezoně navíc přistoupili k masivnějšímu odstřelu zvěře.

Nová skladovací a expediční hala využívá unikátní technologii ze Skandinávie. Školkaři do ní na podzim navezli sazenice dřevin z venkovních pěstebních ploch k balicí lince, kde je uložili do speciálních přepravek.

Šedesátimetrová hala má celkem tři části. V první je umístěna expediční a balicí linka, v druhé je chladící sklad pro krátkodobé skladování a třetí část tvoří mrazící „hibernační“ sklad, který zamezuje degradaci sazenic při dlouhodobém skladování. Skladování sadebního materiálu je zde zajištěno ve stálé teplotě od -2 do -3 stupňů Celsia. V mrazícím zařízení jsou sazenice paradoxně chráněny proti mrazu, a to před případnými nižšími venkovními teplotami. Technologie umožňuje posun dodávky sazenic v čase bez ztráty na jejich kvalitě a jejich okamžitou expedici kdykoliv v zimním nebo jarním období, kdy nastane, byť i jen krátkodobě, vhodné počasí k výsadbě.

Lesníci VLS mají za sebou historicky největší zalesňovací akci v historii podniku, během níž vysadili téměř 23 milionů sazenic stromů. Více než dvě třetiny z nich tvoří listnáči, zastoupení smrku je v loňské výsadbě asi jen 18 procent. Brdy nyní pokrývají převážně smrkové lesy, které zde byly vysazené za první republiky. V roce 1942 se tudy prohnala velká větrná kalamita, velká část lesa byla tedy vysazena i za druhé světové války. Opět šlo především o smrky.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/vls.cz
autor: Miloslava Ritschlová, foto pixabay

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz