24. 1. svátek má Milena

Nejen zvířata se ukládají k zimnímu spánku. Nově hibernují také sazenice stromků

6. ledna 2020   (08:49)
Nejen zvířata se ukládají k zimnímu spánku. Nově hibernují také sazenice stromků

Inspirováni Skandinávií letos poprvé lesníci Vojenských lesů a statků ukládají sazenice lesních dřevin k zimnímu spánku. Ve speciálních skladovacích halách již čeká na výsadbu 800 tisíc malých stromků


Až jeden milion sazenic. To je kapacita nově vzniklé skladovací haly Vojenských lesů a statků ve Lhotě u Staré Boleslavi. Inspirováni Skandinávií zde letos vůbec poprvé lesníci ukládají sazenice lesních dřevin k zimnímu spánku. Hned jak povolí mrazy sadební materiál „probudí“ a použijí k zalesnění ploch po kalamitách. V chladicích a mrazících prostorách zde zimu přečkají buky a modříny, ale také smrky, osiky a borovice.

Při obnově se VLS koncentrují v první řadě na oblasti nejvíce zasažené kůrovcovou kalamitou. Sází se však také v Brdech, kde je situace prozatím stabilizovaná. Zde bylo v předchozí sezoně vysazeno více než milion nových stromků.

Skladba nového lesa by měla odpovídat původnímu charakteru, který byl smíšený.
Odumřelé smrkové porosty jsou tak nahrazovány především listnáči - duby, buky, osikami, olšemi a habry. A právě ti jsou nejvíce ohroženy spárkatou zvěří, pro kterou představují oblíbenou stravu. Okusem poškozené sazenice pak živoří v zakrnělé formě, nebo odumírají. Zasazené stromky lesníci chrání oplocenkami a chemickými postřiky. V loňské lovecké sezoně navíc přistoupili k masivnějšímu odstřelu zvěře.

Nová skladovací a expediční hala využívá unikátní technologii ze Skandinávie. Školkaři do ní na podzim navezli sazenice dřevin z venkovních pěstebních ploch k balicí lince, kde je uložili do speciálních přepravek.

Šedesátimetrová hala má celkem tři části. V první je umístěna expediční a balicí linka, v druhé je chladící sklad pro krátkodobé skladování a třetí část tvoří mrazící „hibernační“ sklad, který zamezuje degradaci sazenic při dlouhodobém skladování. Skladování sadebního materiálu je zde zajištěno ve stálé teplotě od -2 do -3 stupňů Celsia. V mrazícím zařízení jsou sazenice paradoxně chráněny proti mrazu, a to před případnými nižšími venkovními teplotami. Technologie umožňuje posun dodávky sazenic v čase bez ztráty na jejich kvalitě a jejich okamžitou expedici kdykoliv v zimním nebo jarním období, kdy nastane, byť i jen krátkodobě, vhodné počasí k výsadbě.

Lesníci VLS mají za sebou historicky největší zalesňovací akci v historii podniku, během níž vysadili téměř 23 milionů sazenic stromů. Více než dvě třetiny z nich tvoří listnáči, zastoupení smrku je v loňské výsadbě asi jen 18 procent. Brdy nyní pokrývají převážně smrkové lesy, které zde byly vysazené za první republiky. V roce 1942 se tudy prohnala velká větrná kalamita, velká část lesa byla tedy vysazena i za druhé světové války. Opět šlo především o smrky.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/vls.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto pixabayDalší články

I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně Podle odborníků se jedná o stavbu ojedinělou. V rámci celé České republiky se takovýchto staveb příliš mnoho nedochovalo 24. ledna 2020   (05:55) Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30) Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí První veřejné čtení z knihy Díra v hlavě mi ukázala cestu se uskuteční dnes v příbramské knihovně 23. ledna 2020   (15:10) Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Akvapark měl vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. 23. ledna 2020   (12:59) Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Záměna tohoto výrobku může vést zejména při hře malých dětí k odkusování drobných částí, k jejich vkládání do úst a následnému vdechnutí, spolknutí, resp. zablokování vnitřních dýchacích cest a ohrožení lidského zdraví. 23. ledna 2020   (12:06) Nepřehlédněte Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil U Kosovy Hory na Příbramsku se ve čtvrtek ráno střetl vlak s autem. Kolize se obešla bez zranění. Auto skončilo po nárazu do vlaku mimo komunikaci. Železniční přejezd momentálně není průjezdný. 23. ledna 2020   (09:45) Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Plivala po lidech, urážela a mlátila hosty v restauracích. Nyní ženě hrozí desetiletý pobyt za mřížemi. 23. ledna 2020   (08:37) Provoz na dálnici zkomplikovaly tři nehody Provoz na dálnici zkomplikovaly tři nehody Ve čtvrtek ráno policisté dálnici D4 u Obořiště zcela uzavřeli 23. ledna 2020   (06:24) AKTUALIZOVÁNO Starostka Dobříše objasnila důvod rezignace Starostka Dobříše objasnila důvod rezignace Starostka Dobříše na Příbramsku Jana Vlnasová k 3. březnu rezignuje, zastupitelkou zůstává. K odchodu ji přiměla situace na radnici. 22. ledna 2020   (18:51) Nepřehlédněte Do České republiky se vrátila ptačí chřipka, ve středních Čechách se zatím nevyskytuje Do České republiky se vrátila ptačí chřipka, ve středních Čechách se zatím nevyskytuje V rámci veterinárních opatření je v místě nákazy omezen pohyb drůbeže. Zakázáno je i pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy. 22. ledna 2020   (17:29)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz