„Nebýt souhry určitých náhod, mohlo vše dopadnout jinak"
ROZHOVOR
27. listopadu 2018 (19:42)
Skupina Bosáci oslavila 19 let od založení. Zakládající člen Lukáš Ondrušek v rozhovoru prozradil, jak bylo, jak je...
Skupina Bosáci letos oslavila již devatenácté výročí. V jakém složení
kapela začínala a jaké je momentální seskupení?
Kapela začínala v listopadu 1999 jako trio, a to pod názvem B.O.S. Underground. Tenkrát jsem se seznámil při civilní službě v příbramské knihovně Jana Drdy s klávesistou Vlastou Svobodou a posléze s kytaristou Petrem Bětíkem. Jelikož já hraji od malička na bicí a k tomu zpívám, tak byl jen krůček k založení kapely. Byla to jen sranda kvůli jediné akci a nebýt souhry určitých náhod, mohlo vše dopadnout jinak. V této tříčlenné formaci jsme odehráli zmíněnou jednu akci, a protože se nám to zalíbilo a lidem očividně taky, pokračovali jsme v tom ještě asi rok akcemi po příbramských klubech, než jsem přizval do kapely další dva muzikanty - kytaristu a basistu.
V současnosti jsou dvě varianty - menší tříčlennou sestavu, kterou tvořím já, kytarista a zpěvák Petr Bětík a baskytarista Jiří Drážďanský, čtyřčlennou sestavu mám rozšířenou o klávesy, na které se v současnosti střídají Iva Gubaniová a můj bratr Dalibor Ondrušek.
Od každého člena kapely vždy očekávám stejnou časovou flexibilitu jakou mám já, což ale v reálu bohužel nefunguje. Není to možné s ohledem na jejich pracovní závazky. U mě se stala hudba nejen obrovským životním koníčkem, je pro mě zároveň zaměstnáním. Je to splnění mého dávného snu.
Dokážeš odhadnout, kolik živých koncertů za svou historii kapela odehrála?
Akcí už proběhlo hodně, nyní jsme u čísla 1258.
Ve vašem repertoáru jsou většinou převzaté písně, máte i vlastní tvorbu?
V samotném počátku jsme se rozhodli zůstat u hraní převzatých skladeb a tuto vizi se snažím v kapele držet dodnes. Měli jsme sice dvě vlastní skladby - jedna se jmenovala Traces a název té druhé už si nevybavuji, myslím, že nebyly špatné, ale nezůstali jsme u nich.
Ani se u nás nikdy extra neprojevovaly sklony ke skládání. Výjimkou byl náš bývalý kytarista a zpěvák Aleš Chovaneček, se kterým jsem v období kolem roku 2004 nebo 2005 vytvořil vedlejší projekt nazvaný Aglaia. Hráli jsme vlastní anglicky zpívané skladby. Trochu popu, rocku a mixnuté s prvky funky.
Samozřejmě s odstupem času lze vnímat jako velkou škodu, že Bosáci nehráli
vlastní skladby dál, kdo ví, kde jsme po těch letech mohli být, ale taky jsme už třeba nemuseli existovat vůbec. Přeci jen, udržet kapelu takovou dobu, není nijak lehké. Proto jsem moc rád a moc si toho vážím, že stabilně patříme mezi vyhledávané kapely na svatby, plesy, firemní večírky v našem regionu, dobré jméno jsme si udělali na Vysočině a Moravě, kam jezdíme docela pravidelně.
Jaké bylo podle Tebe nejlepší vystoupení skupiny v historii?
Abych řekl pravdu, na tuto otázku nedokáži už dlouho dost dobře odpovědět. Já osobně si každé hraní snažím užít maximálně a vždy se snažíme dělat vše pro to, aby ta konkrétní akce byla právě tou nejlepší. Někdy člověku uvíznou v hlavě momenty, chvilky, které pro druhé nejsou až tak podstatné.
Na co ale fakt rádi v kapele vzpomínáme, je situace z jedné nedávné svatby. Měli jsme hrát sólo pro novomanžele, ale očividně DJovi to nikdo neřekl a on tu písničku pustil. Byli jsme zaskočeni, ale začali jsme zlehounka hrát do podkladu. Když to DJ zpozoroval, tak jak my jsme zesilovali, on hudbu ubíral, až jsme volně přešli do oné skladby, a protože dle mého tu píseň hrajeme velmi věrohodně, mnozí lidé si toho ani nevšimli a po tanci novomanželů byli velmi překvapeni. To byl moc hezký okamžik.
Kde vás mohou naši čtenáři v nejbližší době vidět, slyšet?
Veškerý rozpis akcí je na našich stránkách www.bosaci.cz. Nyní nás čeká několik firemních akcí pro uzavřenou společnost, nejbližší veřejnou akcí jsou Vánoce s pribram.cz 13. prosince v clubu Šachta. Na tu akci se moc těším a doufám, že vytvoříme s kapelou příjemnou předvánoční atmosféru.
Tip redakce: Rozhovor se zpěvákem E!E - Bořkem Řehořem „Chtěl bych napsat paměti, ale já si vlastně nic nepamatuju…."
kapela začínala a jaké je momentální seskupení?
Kapela začínala v listopadu 1999 jako trio, a to pod názvem B.O.S. Underground. Tenkrát jsem se seznámil při civilní službě v příbramské knihovně Jana Drdy s klávesistou Vlastou Svobodou a posléze s kytaristou Petrem Bětíkem. Jelikož já hraji od malička na bicí a k tomu zpívám, tak byl jen krůček k založení kapely. Byla to jen sranda kvůli jediné akci a nebýt souhry určitých náhod, mohlo vše dopadnout jinak. V této tříčlenné formaci jsme odehráli zmíněnou jednu akci, a protože se nám to zalíbilo a lidem očividně taky, pokračovali jsme v tom ještě asi rok akcemi po příbramských klubech, než jsem přizval do kapely další dva muzikanty - kytaristu a basistu.
V současnosti jsou dvě varianty - menší tříčlennou sestavu, kterou tvořím já, kytarista a zpěvák Petr Bětík a baskytarista Jiří Drážďanský, čtyřčlennou sestavu mám rozšířenou o klávesy, na které se v současnosti střídají Iva Gubaniová a můj bratr Dalibor Ondrušek.
Od každého člena kapely vždy očekávám stejnou časovou flexibilitu jakou mám já, což ale v reálu bohužel nefunguje. Není to možné s ohledem na jejich pracovní závazky. U mě se stala hudba nejen obrovským životním koníčkem, je pro mě zároveň zaměstnáním. Je to splnění mého dávného snu.
Dokážeš odhadnout, kolik živých koncertů za svou historii kapela odehrála?
Akcí už proběhlo hodně, nyní jsme u čísla 1258.
Ve vašem repertoáru jsou většinou převzaté písně, máte i vlastní tvorbu?
V samotném počátku jsme se rozhodli zůstat u hraní převzatých skladeb a tuto vizi se snažím v kapele držet dodnes. Měli jsme sice dvě vlastní skladby - jedna se jmenovala Traces a název té druhé už si nevybavuji, myslím, že nebyly špatné, ale nezůstali jsme u nich.
Ani se u nás nikdy extra neprojevovaly sklony ke skládání. Výjimkou byl náš bývalý kytarista a zpěvák Aleš Chovaneček, se kterým jsem v období kolem roku 2004 nebo 2005 vytvořil vedlejší projekt nazvaný Aglaia. Hráli jsme vlastní anglicky zpívané skladby. Trochu popu, rocku a mixnuté s prvky funky.
Samozřejmě s odstupem času lze vnímat jako velkou škodu, že Bosáci nehráli
vlastní skladby dál, kdo ví, kde jsme po těch letech mohli být, ale taky jsme už třeba nemuseli existovat vůbec. Přeci jen, udržet kapelu takovou dobu, není nijak lehké. Proto jsem moc rád a moc si toho vážím, že stabilně patříme mezi vyhledávané kapely na svatby, plesy, firemní večírky v našem regionu, dobré jméno jsme si udělali na Vysočině a Moravě, kam jezdíme docela pravidelně.
Jaké bylo podle Tebe nejlepší vystoupení skupiny v historii?
Abych řekl pravdu, na tuto otázku nedokáži už dlouho dost dobře odpovědět. Já osobně si každé hraní snažím užít maximálně a vždy se snažíme dělat vše pro to, aby ta konkrétní akce byla právě tou nejlepší. Někdy člověku uvíznou v hlavě momenty, chvilky, které pro druhé nejsou až tak podstatné.
Na co ale fakt rádi v kapele vzpomínáme, je situace z jedné nedávné svatby. Měli jsme hrát sólo pro novomanžele, ale očividně DJovi to nikdo neřekl a on tu písničku pustil. Byli jsme zaskočeni, ale začali jsme zlehounka hrát do podkladu. Když to DJ zpozoroval, tak jak my jsme zesilovali, on hudbu ubíral, až jsme volně přešli do oné skladby, a protože dle mého tu píseň hrajeme velmi věrohodně, mnozí lidé si toho ani nevšimli a po tanci novomanželů byli velmi překvapeni. To byl moc hezký okamžik.
Kde vás mohou naši čtenáři v nejbližší době vidět, slyšet?
Veškerý rozpis akcí je na našich stránkách www.bosaci.cz. Nyní nás čeká několik firemních akcí pro uzavřenou společnost, nejbližší veřejnou akcí jsou Vánoce s pribram.cz 13. prosince v clubu Šachta. Na tu akci se moc těším a doufám, že vytvoříme s kapelou příjemnou předvánoční atmosféru.
Tip redakce: Rozhovor se zpěvákem E!E - Bořkem Řehořem „Chtěl bych napsat paměti, ale já si vlastně nic nepamatuju…."
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: top
Další články
Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví
Když se člověk ocitne v ohrožení, málokdy reaguje tak, jak si představuje. Většina …
LIFESTYLE
Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř
V hlubokých lesích nad řekou Vltavou se ukrývá jedno z nejvýznamnějších míst české …
TIP NA VÝLET
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny spadly i o několik korun
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 39,90 Kč …
DOPRAVA
Chystáte se na vodu? Ne všechny řeky mají dost vody, před cestou si ověřte jejich sjízdnost
S blížícími se letními prázdninami a obdobím dovolených začínají tisíce Čechů plánovat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Čekalík Kids Vol. 1: Vodník Pěnkava připlouvá — ideální odměna za školní rok
Na poslední školní den děti v Příbrami rozhodně nezapomenou. V pátek 26. června se u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bolest, práce a spravedlnost. Má mít Česko menstruační volno?
Menstruační volno je téma, které se v posledních měsících dostává do popředí veřejné …
ANKETA
Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí
Turistika je obrovským trendem a Češi stále častěji vyrážejí do rakouských Alp nebo …
NÁZOR
Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění
Když dítě odmítá kontakt s jedním z rodičů, žádný soud ani pokuty nedokážou změnit …
AKTUÁLNĚ
Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou
Stačí jedno odpoledne na pláži bez klobouku nebo hodina v rozpáleném autě a lidský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně
Bohutín si loni poprvé vyzkoušel, jak chutná vlastní pivní festival — a ukázalo se, že …
KULTURA












