2. 8. svátek má Gustav
Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století

19. června 2021   (19:30)
Dalších 8 fotografií v galeriiNa kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století
foto: Ladislav Sitenský,1958–1963, k výstavě Na kole (GFD)

Galerie Františka Drtikola představí kolekci o cykloputování fotografa Ladislava Sitenského od 24. června.


Návrat k přelomu 50. a 60. let 20. století nabídne pro letní měsíce nová výstava Na kole v Galerii Františka Drtikola Příbram. Autorem fotografií z doby, kdy se kola na silnicích pohybovala častěji než automobil, je Ladislav Sitenský (1919–2009). Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 24. června od půl šesté.
 

„Ladislav Sitenský byl mimo jiné typickým představitelem fotografa československých meziválečných life stylových obrázkových magazínů, na které navázal v druhé polovině padesátých let obrazovými vlastivědnými a cestovními publikacemi,“ odhaluje galerie pozadí vzniku aktuální kolekce. Fotograf se totiž po úspěchu obrazové knihy Na řeku (z roku 1958) rozhodl vytvořit další, kdy dívky a chlapce sjíždějících české řeky na loďkách měli nahradit cyklisté.
 
Práci na publikaci s názvem Putování na kole ovšem komplikovaly různé názory, jaké pohlaví má být na fotografiích upřednostněno. „Redaktor původní koncepci odmítl, doporučil Sitenskému dívky nahradit chlapci, a tak v létě 1959 vyjel fotograf s pěti mladými muži na obdobnou cestu,“ vysvětluje galerie. Mužští protagonisté zase neprošli přes cenzuru. Následující soud, kde ho zastupovala právnička Dagmar Burešová, autor vyhrál a publikace s převážně chlapeckým zastoupením nakonec vyšla v roce 1963. Snímky kostelů a kapliček ale musely ustoupit zemědělským strojům a záběrům z továren.
 
Příbramská výstava se vrací k původní dívčí tématice a doplňují ji také mládenecké verze cykloputování po středních a jižních Čechách. V prostorách Galerie Františka Drtikola zůstane do 26. září.
 

Fotogalerie

Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století () Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století (1) Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století (2) Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století (3) Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století (4) Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století (5) Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století (6) Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století (7)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Otrava houbami: poznáte příznaky a umíte dát první pomoc? Otrava houbami: poznáte příznaky a umíte dát první pomoc? Houbařská sezóna je v plném proudu, u lesů v tomto období stojí vozidla hubchtivých … Anna Čiperová: Dopad covidových opatření byl pro divadlo nejen finanční, ale hlavně psychický Anna Čiperová: Dopad covidových opatření byl pro divadlo nejen finanční, ale hlavně psychický Příbramské divadlo je pro plno příznivců nedílnou součástí kulturního rozvoje a … Ve vysoké rychlosti vyjelo auto z dálnice a narazilo do stromu. Tenista Veselý skončil s manželkou v nemocnici Ve vysoké rychlosti vyjelo auto z dálnice a narazilo do stromu. Tenista Veselý skončil s manželkou v nemocnici K nehodě došlo na dálnici D4 v neděli krátce po desáté hodině. AKTUALIZOVÁNO Neděle odstartovala sérii dešťových dnů. V příštím týdnu přibalte deštníky Neděle odstartovala sérii dešťových dnů. V příštím týdnu přibalte deštníky Prázdniny se přehouply do druhé poloviny a počasí neslibuje ideální letní teploty. Již … Přehledně: Jaká opatření se mění Přehledně: Jaká opatření se mění Částečně se rozvolňují další protiepidemická opatření. Po nehodě u Lhotky byla zdemolovaná autobusová zastávka, jeden z řidičů skončil v nemocnici Po nehodě u Lhotky byla zdemolovaná autobusová zastávka, jeden z řidičů skončil v nemocnici Příčinou dopravní nehody dvou vozidel bylo nedání přednosti v jízdě. Kraj plánuje zrušit řadu vlakových spojů, některé i v okolí Příbrami Kraj plánuje zrušit řadu vlakových spojů, některé i v okolí Příbrami Podle analýzy by finanční úspora měla po této úpravě dosáhnout 52 milionů korun za … U Památníku Vojna vznikne Alej svobody U Památníku Vojna vznikne Alej svobody Vojna byla táborem nucených prací, v jednu chvíli zde bylo i více než 1400 vězňů. Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Třikrát týdně dochází do objektu příbramské věznice kaplanka Mgr. Vendula Glancová. … Nepřehlédněte
Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz