26. 2. svátek má Dorota




Moráň: Osada, která zmizela z map i se svým jménem

30. ledna 2020   (06:05)
Moráň: Osada, která zmizela z map i se svým jménem

Od Moráně řeka nabírala na dravosti, osada tak byla posledním možným zastavením vltavských plavců před obávanými Svatojánskými proudy



V příbramském Státním okresním archivu se v půlce února uskuteční přednáška na aktuální téma. Bude se hovořit o staré Vltavě, konkrétně o Moráni. Vsi, která byla roku 1954 společně s dalšími osadami zatopena vzedmutou hladinou Slapské přehrady.

Průvodcem bude známý fotograf a badatel Vojtěch Pavelčík, který je autorem hned několika publikací s tématem staré Vltavy. Na jeho popud byl také v roce 2012 proveden zkušební ponor, při kterém byl nalezen podstavec sochy Černého svatého Jana Nepomuckého. Socha kdysi pomyslně značila začátek Svatojánských proudů. Při povodni v roce 1947 však byla zničena a její podstavec, roztříštěn na tři bloky, čekal na objevení ve 35metrové hloubce. Dnes je součástí expozice muzea Historie střední Vltavy v Chotilsku.

Přednáška Moráň – zaniklá ves při Vltavě se uskuteční ve středu 19. února 2020 od 17:30 hodin v budově Státního okresního archivu v Příbrami. Rezervovat místo lze telefonicky na číslech 311 000 701 a 774 544 701, emailem na soka-pribram@soapraha.cz, či osobně.

První písemná zmínka o obci Moráň pochází z roku 1390, tehdy zde byl jen mlýn a malý hostinec. Postupem let se však začala osada zvětšovat. U vorařů byla obzvláště oblíbená hospůdka Aloise Vodrážky. V letech 1945 a 1947 však Moráň postihly silné povodně. Velkou škodu napáchaly také ledové dřenice, které se společně s vodou valily korytem Vltavy. Několik staveb bylo zničeno a kvůli nastávající výstavbě přehrady nebyla další snaha je opravovat. Počátkem 50. let byly pozemky vykoupeny a obyvatelé přestěhováni. Roku 1954 pak vesnice nenávratně zmizela pod hladinou. Ze samotné osady zbyl pouze statek Malčany, který byl po zatopení pod správou státu, což se podepsalo na jeho celkovém stavu. Dnes ho vlastní potomci původních majitelů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
wikipedia.org
autor: Miloslava Ritschlová foto stara-vltava.cz








Další články

Sledujte středeční online jednání zastupitelstva. Řešit se bude odpadová strategie, prodeje pozemků i příspěvek pro hasiče Sledujte středeční online jednání zastupitelstva. Řešit se bude odpadová strategie, prodeje pozemků i příspěvek pro hasiče Zastupitelstvo města Příbram se dnes 25. února 2026 schází k únorovému jednání. V … ON-LINE PŘENOS Výstava žáků v Obecnici pomůže k nákupu výtvarných pomůcek! Výstava žáků v Obecnici pomůže k nákupu výtvarných pomůcek! Brdská příroda, její klid, barvy i jedinečná atmosféra se staly inspirací pro mladé … U Krásné Hory hořela stodola, hasiči vyklízejí seno U Krásné Hory hořela stodola, hasiči vyklízejí seno Krátce po poledni ve středu 25. února byl nahlášen požár v obci Mokřice u Krásné … Počet dětí se sebevražednými myšlenkami rychle roste, linka bezpečí hlásí rekordní nárůst Počet dětí se sebevražednými myšlenkami rychle roste, linka bezpečí hlásí rekordní nárůst Linka bezpečí v posledních letech zaznamenává výrazný nárůst počtu dětí a … NEPŘEHLÉDNĚTE Rozhodčí Příbramska se připravují na novou fotbalovou sezónu Rozhodčí Příbramska se připravují na novou fotbalovou sezónu Fotbalová hřiště na Příbramsku se brzy znovu zaplní a přípravy na novou soutěžní … SPORT V Narysově se srazily dva osobáky, čtyři zranění účastníci nehody skončili v nemocnici V Narysově se srazily dva osobáky, čtyři zranění účastníci nehody skončili v nemocnici Nehoda se stala před osmou hodinou ráno na silnici v katastru obce Narysov. Podle … AKTUALIZOVÁNO Příbramský Senior Point slaví velké jubileum. Je jediný ve Středočeském kraji a největší v Česku Příbramský Senior Point slaví velké jubileum. Je jediný ve Středočeském kraji a největší v Česku Jediná pobočka Senior Pointu ve Středočeském kraji je v Příbrami a slaví významné … ROZHOVOR Konec dešťů a příchod jara? Meteorologové hlásí na pátek až 17 °C! Konec dešťů a příchod jara? Meteorologové hlásí na pátek až 17 °C! Pořádně deštivý víkend a mokrý start týdne máme za sebou. Český hydrometeorologický … Možná přijde i Karel Čapek. V Pivovaru Podlesí lákají na netradiční taneční večer Možná přijde i Karel Čapek. V Pivovaru Podlesí lákají na netradiční taneční večer Milovníci tance, kvalitní literatury i výborného piva, zpozorněte! 21. ročník … KULTURA
Hasiči v Sedlčanech museli vyrazit do ambulance zachránit prst Hasiči v Sedlčanech museli vyrazit do ambulance zachránit prst Nateklý prst, kovový prstýnek, který nejde sundat. A kdo pomůže? Hasiči!
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz