Meteorologové varují: V neděli se bude v ČR tvořit ledovka, místy i silná
4. ledna 2025 (12:00)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Česko v neděli zasáhne mrznoucí déšť, který vytvoří ledovku, místy i velmi silnou. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) doporučuje pečlivě zvážit cesty autem či vlakem, protože počasí bude nevyzpytatelné a místy extrémně nebezpečné.
V Česku se bude v neděli vlivem mrznoucího deště tvořit ledovka, místy i silná. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) označil později situaci na síti X za potenciálně velmi nebezpečnou, lidé by měli cesty autem nebo vlakem velmi dobře zvážit. Podle meteorologů bude přes ČR v neděli přecházet od jihozápadu teplá fronta a spolu s ní bude počáteční sněžení přecházet v déšť, který bude často mrznoucí. Na severozápadě a severu Čech ještě předtím připadne do osmi centimetrů sněhu. Srážky by měly ustávat v noci na pondělí.
"Na většině území spadne dva až sedm milimetrů mrznoucího deště, a tak se bude tvořit i silná ledovka," předpovídají na neděli meteorologové.
Na jihozápadě Čech podle nich vystoupí teploty nad bod mrazu během nedělního odpoledne a případná tvorba ledovky skončí. Déle vydrží zimní počasí na severovýchodních pohraničních horách, kde se sněžení změní v déšť až večer. Celkové úhrny mrznoucího deště tam navíc budou stejně jako na jihozápadě Čech nižší, doplnili meteorologové. S možností tvorby ledovky by lidé měli počítat do pondělního rána.
Na jihozápadě Čech podle nich vystoupí teploty nad bod mrazu během nedělního odpoledne a případná tvorba ledovky skončí. Déle vydrží zimní počasí na severovýchodních pohraničních horách, kde se sněžení změní v déšť až večer. Celkové úhrny mrznoucího deště tam navíc budou stejně jako na jihozápadě Čech nižší, doplnili meteorologové. S možností tvorby ledovky by lidé měli počítat do pondělního rána.
Podle ČHMÚ je v těchto situacích zásadní, jak rychle se v přízemní vrstvě oteplí. Modely ale často nedokážou vývoj jasně předvídat. Rozdíly v teplotách mohou být velké na malých vzdálenostech. Také přesný přechod sněžení do mrznoucího deště může být hodně lokálně rozdílný. Třeba na návětří hor se situace často vyvíjí zcela jinak, než modely předpokládají. Meteorologové proto upozornili na to, že výstrahu budou případně aktualizovat.
"Připomínáme, že proti silnějšímu mrznoucímu dešti víceméně neexistuje ochrana, a to ani ze strany silničářů (ošetření povrchů funguje jen velmi omezeně). Jediné řešení při takových situacích je nevyjíždět a nevycházet," dodali.
"Připomínáme, že proti silnějšímu mrznoucímu dešti víceméně neexistuje ochrana, a to ani ze strany silničářů (ošetření povrchů funguje jen velmi omezeně). Jediné řešení při takových situacích je nevyjíždět a nevycházet," dodali.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák
Další články
Počet výjezdů dál roste. Středočeský kraj bude obnovovat vozový park nákupem nových sanitek
Středočeští krajští radní odsouhlasili nákup 40 sanitek pro záchrannou službu v letech …
ZDRAVOTNICTVÍ
Ředitelka ZŠ, Příbram VII, 28. října 1 Renata Nováková: „Naší prioritou je bezpečné a zdravé prostředí pro děti“
Jak vypadá škola, která staví na uměleckém zaměření a zároveň klade důraz na výkon i …
ROZHOVOR
Bobři v Brdech pokračují v díle. Vytvořili krajinu plnou tůní a života
Brdské bobry si už každý bude navždy spojovat s tím, jak přehradili Klabavu pod …
POZNÁVÁME BRDY
Pietní akt u Slivice připomene poslední bitvu druhé světové války v Evropě
U Památníku Vítězství na Slivici se v neděli 10. května uskuteční pietní akt věnovaný …
HISTORIE
Výjimečná příležitost: Reprezentativní obchodní prostor 200 m² přímo na náměstí v Příbrami
V samotném centru Příbrami se nově nabízí k pronájmu atraktivní prostor o velikosti …
PR
Užitková vozidla na D4 přecházejí na ekologické biopalivo. Emise klesnou až o 75 procent
Údržba nové dálnice D4 míří k výrazně ekologičtějšímu provozu. Společnost Via Salis …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Vyzkoušejte si práci architekta, přivítejte jaro nebo zajděte na koncert!
Tento víkend bude v Galerii Františka Drtikola připraven zajímavý program pro malé i …
AKTUÁLNĚ
Rožmitálská Družina zámku Růže láká na šerm i vystoupení pro královnu Johanku
Šermířské skupiny zažívají v Česku rostoucí zájem – nejen jako forma historické …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hotel Belveder čekají změny. Novým ředitelem se stává Tomáš Bezouška
Hotel Belveder, jedna z tradičních ubytovacích kapacit v Příbrami, prochází v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Jen pět procent lidí má šanci potkat ideálního partnera, ukazuje studie
Naše volba partnera není náhoda. O tom, kdo nás přitáhne a koho vůbec pustíme blíž, …
LIFESTYLE




