25. 8. svátek má Radim

Listonoh letní - dinosauři ještě nevymřeli

2. července 2019   (19:52)
Listonoh letní - dinosauři ještě nevymřeli

Korýš, který je zařazen do červeného seznamu jako kriticky ohrožený druh, je v Brdech stále ještě k vidění


Tři oči, krunýř, ocas zakončený vidlicí a kolem těla stovka nohou. To není výplod sci-fi fantazie, ale listonoh. Oživlý trilobit. Korýš, který je zařazen do červeného seznamu jako kriticky ohrožený druh. V Brdech je však stále ještě k vidění. Potkat ho můžete právě v těchto dnech. Musíte však být velmi pozorní, je totiž výborný iluzionista - k nerozeznání od listu.

Dinosauři ještě nevymřeli
Poprvé se listonohové na Zemi objevili před asi 200 miliony lety, když se zde procházeli dinosauři. Je to jeden z nejstarších živočichů dosud žijících na Zemi. Jeho podoba se navíc během stovek milionů let téměř vůbec nezměnila. Říká se mu Aquasaurus.

Tankodromy – listonoží domy
Ke svému životu a rozmnožování potřebují čisté nezarostlé louže, které přes léto vysychají. V minulosti žili v kalužích na polních cestách a na polích. Dnes je o takové louže nouze, a tak jim musí lidé pomoci. Životy jim dnes zachraňují off-roady a tanky, které vyjíždějí koleje a spolu s deštěm jim louže „vyrábějí“. Navíc jejich vajíčka ulpívají na zabahněných kolech, a cestují tak z jedné louže do druhé.
 
Listonozi rostou velmi rychle a v raném stádiu vývoje dokáží denně dokonce zdvojnásobit svou velikost. Dospělosti dosahují již za 7 až 10 dnů. Poté nakladou vajíčka a krátce nato zemřou.

Vajíčka listonohů jsou sice malá, zato nezničitelná
Malá listonoží vajíčka dokáží díky své pevné skořápce přežít až 25 let ve velmi extrémních podmínkách – v třeskutých mrazech i ukrutných vedrech. I po tak dlouhé době pak ve vodě znovu velmi rychle ožijí, již během 1-2 dnů.
 
O listonozích jsme si povídali s panem Mgr. Davidem Fischerem, zoologem Hornického muzea Příbram.

Jedná se o kriticky ohrožený druh. Sledují zoologové v Brdech nějakým způsobem jeho populaci?
Populace listonoha se v Brdech sleduje již téměř 20 let a jeho populace roste.
Dokud budou po lokalitách jezdit vojenská vozidla a tanky, tak se budou mít dobře nejen listonohové, ale i žábronožky.

Jak by se měli lidé chovat, aby listonohy neohrožovali?
I v CHKO se bohužel setkáváme s tím, že lidé zavážejí tůně stavebním odpadem, nebo třeba posekanou trávou. Tím listonohy hubí. Dopouští se navíc přestupku až trestného činu, protože se jedná o evropsky významné lokality nejen listonoha, ale například i ohrožené kuňky žlutobřiché. 
 
Až budete příště na Bahnech u Strašic pozorovat armádní techniku, nemusíte už mít ani trochu špatný pocit z toho, že ničí přírodu. Teď už víte, že na kolech vojenských vozidel a na pásech tanků se vozí listonoží vajíčka, a že to přispívá k tomu, aby i vaše děti měly možnost vidět listonohy na vlastní oči a ne jenom v učebnicích.
 
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Některé domácnosti v Příbrami jsou bez elektřiny Některé domácnosti v Příbrami jsou bez elektřiny Zaměstnanci energetické společnosti pracují na odstranění závady 24. srpna 2019   (19:29) Přijďte si poslechnout Olgu Lounovou. V Příbrami vystoupí zdarma Přijďte si poslechnout Olgu Lounovou. V Příbrami vystoupí zdarma Koncert se uskuteční v Hornickém muzeu v Příbrami. 24. srpna 2019   (15:18) V Příbrami jsou lokality, kam se nedostane těžká hasičská technika V Příbrami jsou lokality, kam se nedostane těžká hasičská technika Ani k jednomu z tzv. křížových domů se nedostane výšková technika. Kritických míst je však v Příbrami daleko více 24. srpna 2019   (12:10) Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Příští týden poklesne hladina vody pod hranici, která je potřebná pro provoz lodního výtahu 24. srpna 2019   (09:47) Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz