19. 1. svátek má Doubravka
Listonoh letní - dinosauři ještě nevymřeli

2. července 2019   (19:52)
Listonoh letní - dinosauři ještě nevymřeli

Korýš, který je zařazen do červeného seznamu jako kriticky ohrožený druh, je v Brdech stále ještě k vidění


Tři oči, krunýř, ocas zakončený vidlicí a kolem těla stovka nohou. To není výplod sci-fi fantazie, ale listonoh. Oživlý trilobit. Korýš, který je zařazen do červeného seznamu jako kriticky ohrožený druh. V Brdech je však stále ještě k vidění. Potkat ho můžete právě v těchto dnech. Musíte však být velmi pozorní, je totiž výborný iluzionista - k nerozeznání od listu.

Dinosauři ještě nevymřeli
Poprvé se listonohové na Zemi objevili před asi 200 miliony lety, když se zde procházeli dinosauři. Je to jeden z nejstarších živočichů dosud žijících na Zemi. Jeho podoba se navíc během stovek milionů let téměř vůbec nezměnila. Říká se mu Aquasaurus.

Tankodromy – listonoží domy
Ke svému životu a rozmnožování potřebují čisté nezarostlé louže, které přes léto vysychají. V minulosti žili v kalužích na polních cestách a na polích. Dnes je o takové louže nouze, a tak jim musí lidé pomoci. Životy jim dnes zachraňují off-roady a tanky, které vyjíždějí koleje a spolu s deštěm jim louže „vyrábějí“. Navíc jejich vajíčka ulpívají na zabahněných kolech, a cestují tak z jedné louže do druhé.
 
Listonozi rostou velmi rychle a v raném stádiu vývoje dokáží denně dokonce zdvojnásobit svou velikost. Dospělosti dosahují již za 7 až 10 dnů. Poté nakladou vajíčka a krátce nato zemřou.

Vajíčka listonohů jsou sice malá, zato nezničitelná
Malá listonoží vajíčka dokáží díky své pevné skořápce přežít až 25 let ve velmi extrémních podmínkách – v třeskutých mrazech i ukrutných vedrech. I po tak dlouhé době pak ve vodě znovu velmi rychle ožijí, již během 1-2 dnů.
 
O listonozích jsme si povídali s panem Mgr. Davidem Fischerem, zoologem Hornického muzea Příbram.

Jedná se o kriticky ohrožený druh. Sledují zoologové v Brdech nějakým způsobem jeho populaci?
Populace listonoha se v Brdech sleduje již téměř 20 let a jeho populace roste.
Dokud budou po lokalitách jezdit vojenská vozidla a tanky, tak se budou mít dobře nejen listonohové, ale i žábronožky.

Jak by se měli lidé chovat, aby listonohy neohrožovali?
I v CHKO se bohužel setkáváme s tím, že lidé zavážejí tůně stavebním odpadem, nebo třeba posekanou trávou. Tím listonohy hubí. Dopouští se navíc přestupku až trestného činu, protože se jedná o evropsky významné lokality nejen listonoha, ale například i ohrožené kuňky žlutobřiché. 
 
Až budete příště na Bahnech u Strašic pozorovat armádní techniku, nemusíte už mít ani trochu špatný pocit z toho, že ničí přírodu. Teď už víte, že na kolech vojenských vozidel a na pásech tanků se vozí listonoží vajíčka, a že to přispívá k tomu, aby i vaše děti měly možnost vidět listonohy na vlastní oči a ne jenom v učebnicích.
 
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31) Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Každodenně se setkáváme s případy, kdy jsou povětšinou naši senioři zlákáni, oklamáni a okradeni takzvanými „šmejdy“. V Příbrami bude o této problematice přednášet Zbyněk Prousek. 18. ledna 2020   (17:16) Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Díky rychlému zásahu městských strážníků nestačil nic odcizit. 18. ledna 2020   (14:23) Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů V jedinečný svět fantazie a hry se Galerie Františka Drtikola promění v neděli 19. ledna při slavnostní vernisáži 18. ledna 2020   (13:10) Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Hygienici zaznamenali raketový vzestup chřipky 18. ledna 2020   (10:09) Jan Konvalinka: Rekonstrukce příbramského akvaparku se může oddálit o roky Jan Konvalinka: Rekonstrukce příbramského akvaparku se může oddálit o roky Proti rekonstrukci s předpokládanými náklady 440 milionů korun se v minulých dnech postavila ODS i Piráti 18. ledna 2020   (08:09) Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Policisté silnici obousměrně uzavřeli. 17. ledna 2020   (19:46) Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Kvůli mrznoucímu dešti bude v sobotu ledovka 17. ledna 2020   (17:21) Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Dosud neznámý pachatel využil nestřeženého momentu a okradl příbramské hasiče. 17. ledna 2020   (17:20) Nepřehlédněte Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení K uvalení vazby byly dva důvody ze tří možných. 17. ledna 2020   (13:17) NepřehlédněteKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz