7. 12. svátek má Ambrož

Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná

Nepřehlédněte
13. prosince 2019   (08:45)
Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná

Komunitní lednice v Příbrami funguje již téměř rok a půl. Bez pomoci potravinové banky by však neplnila svůj účelKdyž se řekne „dobrý skutek“, většině z nás se vybaví pomoc druhému, většinou neznámému člověku, bez nároku na jakoukoliv odměnu. V předvánočním čase se dobré skutky dělají tak nějak snáze. Koná se spousta dobročinných sbírek, benefičních koncertů, na adventních trzích nakupujeme výrobky z chráněných dílen. K tomu, abyste pomohli potřebným, nemusíte však nikam daleko cestovat, složitě něco organizovat či zasílat peníze na vzdálené účty.
 
Pomoci lze snadno i cestou do práce, k lékaři, či z nákupu. Příbramská organizace Alka již téměř rok a půl udržuje v blízkosti autobusové zastávky u bývalé vrátnice areálu zdabořské nemocnice (bývalý ZÚNZ) komunitní lednici. Potraviny sem může kdokoli vložit nebo si naopak může jídlo kdokoli odnést. Vaše pomoc tak směřuje lidem bez domova, osamělým seniorům či nízkopříjmovým rodinám, které žijí přímo v našem městě.
 
Lednice je primárně určena pro potraviny, které doma nestačíte zužitkovat. Nesmí mít prošlou spotřební lhůtu a nesmí být ani jinak znehodnoceny. Může si je nejen každý brát, ale i měnit a doplňovat.
 
Když jsme však do lednice dnes nahlédli, zjistili jsme, že je prázdná. Smutný pohled, zvláště nyní v předvánočním čase.
 
„Navázali jsme spolupráci s dobrovolnickou organizací Dobrodějky, která je napojena na potravinovou banku. Zhruba jednou do měsíce nám lednici naplní. Jídlo je vždy do odpoledne pryč. Bohužel občané, kteří by do lednice potraviny nosili, si prozatím ke komunitní lednici příliš cestu nenašli. Lidé se sice naučili jídlo z lednice brát, ale už ne dávat,“ uvedla Bc. Petra Zemanová, vedoucí týmu služeb sociální péče a sociální pracovnice společnosti Alka.
 
Abychom pomohli druhému a stali se tak „lepším“ člověkem, není však vždy nutné sáhnout do své kapsy. Zvláště, pokud do ní máme sami hluboko. Někdy stačí někomu jen tak zavolat, nebo se na ulici na někoho hezky usmát. Prohodit s ním pár slov, darovat mu svůj čas. I takové maličkosti, pokud jsou myšleny upřímně, často dokáží více než hromada peněz. Jakýkoliv dobrý čin se počítá. Dobré skutky totiž přináší radost, a to oboustrannou.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz