30. 11. svátek má Ondřej
Krajina slz a radiace. V ZŠ Milín si připomněli období totality

19. listopadu 2021   (08:42)
Další 4 fotografie v galeriiKrajina slz a radiace. V ZŠ Milín si připomněli období totality
foto: archiv Tomáše Bílka / se souhlasem

Projektový den nabídl také přednášku historika Františka Bártíka věnovanou i příbramským reáliím – táboru Vojna nebo výstavbě místních sídlišť.


Zaujmout žáky pro nedávnou historii, připomenout si významné výročí 17. listopadu, přiblížit období totality těm, kdo jej nezažili – to vše jsme si vytyčili jako cíle našeho projektového dne. K jeho realizaci jsme přizvali historika a pracovníka Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu Františka Bártíka, s nímž jsme pro žáky osmého a devátého ročníku připravili vernisáž výstavy Krajina slz a radiace, pojednávající o komunistických lágrech v blízkosti uranových ložisek nejen na Příbramsku.
 

O kulturní zahájení se postarala Příbramská chlapecká skupina (Bílek, Šíp, Ostřížek), která zahrála písně Karla Kryla. Ředitel ZŠ Milín Pavel Kopecký připomněl, že i když můžeme slyšet, jak bylo za komunistů lépe a nelze to pamětníkům rozporovat, protože vzpomínky na mládí jsou vždy dobré, je třeba vidět i zrůdnost nesvobodného komunistického zřízení, které lidi bez důvodů posílalo na nucené práce a mnohdy i cílenou likvidaci.
 
Během přednášky se žáci dozvěděli mnoho nových a detailních informací o lágru Vojna, využití nesvobodných sil při výstavbě příbramských sídlišť či Divadla A. Dvořáka. Následoval dokumentární film o národním hokejovém mužstvu, jehož členové byli v padesátých letech ve vykonstruovaném procesu odsouzeni k dlouholetým trestům a k nuceným pracím v jáchymovských lágrech či v táboru Vojna u Lešetic. Přesto, že je pan doktor zvyklý na posluchače středoškolské, zaujal žáky i některé kantory, kteří si s radostí chodili ve volných hodinách poslechnout jeho zapálené vypravování.
 

Fotogalerie

Krajina slz a radiace. V ZŠ Milín si připomněli období totality () Krajina slz a radiace. V ZŠ Milín si připomněli období totality (1) Krajina slz a radiace. V ZŠ Milín si připomněli období totality (2) Krajina slz a radiace. V ZŠ Milín si připomněli období totality (3)

foto: archiv Tomáše Bílka / se souhlasem

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Tomáš Bílek
ZŠ Milín
autor: Tomáš Bílek (redakčně upraveno)

Další články

Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou V týdnu, kdy budou vánoční svátky - mezi 20. a 26. prosincem, průměr denních teplot … Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Dosud očkovaní lidé podle metodického pokynu hlavní hygieničky z 19. října nemuseli … Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Policie silnici obousměrně uzavřela. Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Při střetu dvou aut došlo k poranění jednoho z řidičů. Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Výstraha před silným větrem platí v úterý od 06:00 do 24:00. Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Nárok na přeočkování mají nyní lidé šest měsíců po dokončeném předchozím očkování. Od … Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Jmelí je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Jeho léčivé účinky a magické síly byly známy … Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů V městské kase je v tuto chvíli zhruba 300 milionů korun. V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol Hlavní role v klipu se zhostil herec Martin Dejdar.
Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta Příbrami Jan Konvalinka společně se starostkou Lhoty u Příbramě Evou Drmlovou …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz