Kraj ani ministerstvo nepomohlo, lidé jsou ale štědří. Skautská základna v Brdech bude
6. března 2020 (11:30)
foto: pribram.cz
Loni v červenci lehla popelem skautská hájovna Na Dědku. Jak se k tomu postaví pojišťovna, se stále neví. I kdyby však pojistné plnění bylo vyplaceno, nepokrylo by ani polovinu nákladů
V červenci loňského roku se rožmitálští skauti rozloučili se svou základnou na okraji CHKO Brdy, kterou svépomocí budovali celých sedmadvacet let. Hájovnu Na Dědku jim vzaly plameny. Kromě samotné budovy jim shořela i většina vybavení. Vyhořením Dědka však skauti ztratili mnohem více, než jen střechu nad hlavou a zázemí. V plamenech tenkrát zůstaly i jejich vzpomínky, zážitky a různá dobrodružství, která tu se svými kamarády zažívali.
Spáleniště bylo zapotřebí zbourat, základnu tedy bude potřeba postavit celou znovu. Znalec škodu odhadl na 5 až 6 milionů korun. Budova sice byla pojištěna, ale vzhledem k současným cenám stavebních prací a materiálu budou náklady významně vyšší. Navíc do dnešní doby není jisté, jakým způsobem se pojišťovna k tomuto případu postaví. Požár měl údajně vzniknout z nedbalosti, a to při přípravě jídla.
„Stále nemáme finální zprávu od dotyčných orgánů. Doufáme ale, že se k tomu pojišťovna postaví čelem. I tak musíme počítat s tím, že pojistné plnění nám nepokryje ani polovinu nákladů,“ uvedl vedoucí rožmitálských skautů Vítězslav Doležal.
„Stále nemáme finální zprávu od dotyčných orgánů. Doufáme ale, že se k tomu pojišťovna postaví čelem. I tak musíme počítat s tím, že pojistné plnění nám nepokryje ani polovinu nákladů,“ uvedl vedoucí rožmitálských skautů Vítězslav Doležal.
Skauti se obrátili na veřejnost s žádostí o finanční pomoc. Na serveru darujme.cz se pokouší vybrat milion korun. K dnešnímu dni přispělo 772 lidí částkou 878 300 korun. A sbírka dále pokračuje.
Do hájovny Na Dědku nebyla nikdy zavedena elektřina. To své dočasné obyvatele nutilo k větší samostatnosti a potřebě se o sebe více postarat. V tomto duchu chtějí rožmitálští skauti pokračovat i nadále. Pokud by se podařilo získat dostatečný objem financí, bude sem sice elektřina zavedena, ale rožmitálští skauti ji budou využívat jen minimálně. Ostatní spolky budou mít vždy na výběr, zda elektřinu ano, či ne.
„Máme dvě varianty, jak by mohla nová hájovna vypadat. Ta nejlepší počítá i s elektřinou, znamenalo by to ale investici ve výši 6 až 7 milionů korun. Bohužel neexistuje žádný vhodný dotační titul, o který bychom mohli zažádat. Neuspěli jsme ani u Středočeského kraje a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Vypadá to tedy, že zvolíme minimalistickou variantu a hájovnu si postavíme svépomocí a za pomoci řemeslníků, kteří tu budou ochotni pracovat za malý peníz,“ dodal Vítězslav Doležal.
Nyní na podobě budoucí hájovny pracuje architekt, který se nabídl, že na projektu bude pracovat ve svém volném čase. Do konce roku by skauti chtěli požádat o stavební povolení. Pokud vše půjde podle plánu, příští rok by se mělo začít stavět.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová
Další články
Peníze po Vánocích: realita, o které se moc nemluví
Vánoce jsou za námi a s nimi i období, kdy se nad penězi přemýšlí o něco méně než …
Meteorologové vydali výstrahu kvůli silnému větru a tvorbě závějí
Od středy 31. prosince od 11:00 do pátku 2.01. 2026 do 22 hodin platí výstraha na …
Český folklor: Kritika vánoční pohádky a silvestrovských pořadů nikdy nezklamou
Vánoce jsou za námi a tím i jeden z nejoblíbenějších vánočních obyčejů. Ne, nejde o …
Vlašský ořech jako mozek a další plody, které připomínají lidské orgány
Od pradávna lidé věřili, že příroda nám dává znamení. Tvary plodů a rostlin prý …
Zajímavosti
Středočeský kraj rekordně investuje do vody: modernizace pěti projektů zajistí stabilní dodávky pitné vody
Středočeští zastupitelé schválili dotace na modernizaci pěti vodohospodářských …
Čím si připíjíme na Silvestra a Vánoce: prosecco, šampaňské nebo český sekt?
Bublinky patří k největším symbolům oslav. Na Silvestra i o Vánocích saháme po šumivém …
Zajímavosti
Last Vish Nite potřetí: Rocková a punková noc rozezní Příbram
Rock, punk a pořádná dávka energie. Už 30. prosince se v Příbrami uskuteční třetí …
Chovatelé musí být ve střehu kvůli ptačí chřipce
Rostoucí počet ohnisek ptačí chřipky a šíření nákazy může zasáhnout i Příbramsko. …
Sváteční past: Co dělat, když vám dojdou léky a ordinace je zavřená
Sváteční volno je pro většinu lidí čas klidu. Pro pacienty, kterým dojdou pravidelně …
Zdravotnictví
Tento týden nás čeká chladno a větrno, na hory dorazí i trvalejší sněžení
Pondělí 29. prosince začalo přesně podle předpovědí Českého hydrometeorologického …




