28. 10. je státní svátek
Konvalinka: občané čekají od zastupitelů spíše efektivní rozhodování a ne šarvátky

12. října 2021   (11:07)
Konvalinka: občané čekají od zastupitelů spíše efektivní rozhodování a ne šarvátky
foto: Jan Konvalinka, starosta města Příbram/se souhlasem

Včera proběhlo 30. zasedání Zastupitelstva města Příbram. Položili jsme starostovi pár krátkých dotazů k průběhu jednání.


Na programu bylo nakonec jen 17 bodů, přesto se zastupitelstvo protáhlo. Jak hodnotíte průběh jednání?
Těch bodů bylo nakonec jen 16. Jeden se stahoval a vracel k dalšímu projednání. Šlo o prodej pozemku v sousedství III. Polikliniky. Tuším, že jste o tom na vašem portálu také psali. Máte pravdu, že zastupitelstvo trvalo poměrně dlouho na to, že na programu bylo jen pár bodů, které navíc nebyly nikterak komplikované.

Dlouho se hovořilo například o příspěvku pro SK Spartak na opravu trávníku hlavního hřiště. Rozproudila se kolem toho docela vášnivá debata, která nakonec vedla k tomu, že byl příspěvek schválen. Šest ze čtyřiadvaceti zastupitelů se zdrželo hlasování. Byl jsem mezi nimi také, protože jsem nebyl přesvědčen o tom, že je oprava trávníku bezpodmínečně nutná.

Dost času zabrala i rozprava na téma rozvoje oblasti Fantova louka, kterou vyvolal pan zastupitel Václav Švenda. Zapojili se do ní následně pánové radní Jindřich Vařeka a Jiří Holý a také pan místostarosta Martin Buršík. Pan Švenda se stále dokola snažil poukazovat na možný střet zájmů radních. Nemá sice k němu jediný důkaz, nicméně svou rétorikou se snaží vzbudit dojem, že se zcela jistě děje nebo přinejmenším chystá nějaká lumpárna. Jak je jeho zvykem, opět cosi naznačil, nechal to zaznít a pak ze svých vyjádření vycouval s tím, že to tak být může, ale vlastně ani nemusí, ale že on si na to dá pozor, protože je opoziční zastupitel. Z toho, jakým způsobem pan zastupitel Švenda brojí proti rozvoji oblasti Fantova louka, nejen já, ale i mnoho dalších lidí nabývá dojmu, že mu více než na rozvojové výstavbě domů a bytů ve městě záleží na budovaní vlastní politické image.

Diskuse kolem možného střetu zájmů radních byla místy vypjatá…
To byla. A některé její pasáže ani nepatřily na zastupitelstvo. Myslím si, že občané čekají od zastupitelů spíše efektivní rozhodování a ne šarvátky, hádky a napadání. Pro mne jako pro předsedajícího jsou podobné situace obzvláště nepříjemné. Přípravou na jedno zasedání zastupitelstva trávím v průměru deset hodin a nepřeji si nic jiného, než věci rozumně a pragmaticky projednat, uvést argumenty a rozhodnout, abychom se opět mohli vrátit ke každodenní práci. Najdou se bohužel tací zastupitelé, kteří si zasedání pletou s politickou arénou nebo dokonce televizním pořadem, ve kterém soupeří o přízeň diváků.
V úvodu zastupitelstva se mluvilo o cyklostezce z Drkolnova na Flusárnu. Jaké v této věci zastupitelé přijali stanovisko?
Vzali podané informace na vědomí. V rámci tohoto bodu vystoupil pan Ing. Syrový, který celou cyklotrasu projektoval. Ve své prezentaci postupně odpověděl na množství otázek, z nichž asi tu nejzajímavější položil pan zastupitel Vladimír Král. Ten se ptal, zda by bývalo nešlo cyklotrasu udělat lépe nebo alespoň méně komplikovanou. Bylo mu odpovězeno, že pochopitelně ano. Celá cyklotrasa by šla udělat úplně jinak. Nicméně by stála úplně jiné peníze a její realizace by si vyžádala úplně jiný čas. Mohli bychom mít separátní cyklostezku, která by vedla mimo silnice. Stála by miliony a její realizace by se vzhledem k nutným výkupům pozemků protáhla na roky. Je potřeba si uvědomit, že propojení Drkolnova s Flusárnou je prvním počinem, jakousi první vlaštovkou, nikoliv finální vlajkovou lodí. A tak je na to nutné nahlížet. Cyklodoprava je v našem městě „pole neorané“ a každý počin, který dává alespoň trochu smysl, je žádoucí.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší … Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Sklady se otevřou každé první pondělí v měsíci mezi 9.00 a 17.00. V dalších týdnech … Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Víkendové koncerty odehrají v klubu Junior Ventolin, Gaia Mesiah a Megaphone, v … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního …
Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz