6. 12. svátek má Mikuláš

Karel Daniel Gangloff: Stopy českého Archiméda jsou v Brdech znatelné dodnes

14. listopadu 2019   (15:07)
Karel Daniel Gangloff: Stopy českého Archiméda jsou v Brdech znatelné dodnes

Při cestě z Nepomuku k Padrťským rybníkům se nachází Gangloffův náhon. Historická vodní stavba, která měla zamezit odtoku vod z Rožmitálského panství


Jednou z nejvýznamnějších osobností Podbrdska 19. století je lesmistr a vynálezce Karel Daniel Gangloff (1809 – 1879). Je tvůrcem několika vynálezů, které dalece předběhly svou dobu. Díky jeho matematickému nadání se mu přezdívalo „český Archimédes“. Jeho jméno byste však v dnešních učebnicích hledali marně.
 
Tento dodnes nedoceněný vynálezce má mimo jiné „na svědomí“ stroj na výrobu zápalkových dřívek s kapacitou přes jeden milion kusů za hodinu, či stroj na výrobu floků do bot (dřevěný hřebík do podrážky u zimní obuvi). Roku 1856 získal patent na stroj pro výrobu šindelů. Díky jeho šindelce bylo možné zpracovávat i dřevo tenkých klád z lesních probírek, které bylo do té doby jen těžko využitelné.
 
V Rožmitále pod Třemšínem léta působil jako lesní měřič a kreslič, od svých pětapadesáti let zde byl lesmistrem. Rožmitálsko miloval, o své lesy pečoval po všech stránkách. Odstraňoval následky přírodních kalamit, staral se o chov lovné zvěře, budoval nové cesty, obracel toky pramenů k rožmitálské kotlině. Voda byla tehdy velmi potřebným artiklem, tehdejší hutě a hamry na Podbrdsku jí potřebovaly obrovské množství.
 
Návštěvníci Brd se s Karlem Gangloffem při svých toulkách setkávají dodnes. Při zdánlivě nezajímavé asfaltové cestě z Nepomuku k Padrťským rybníkům si všimněte nápadně umělého vodního toku. Jedná se o historickou vodní stavbu, jejíž účelem bylo zamezit odtoku vod z Rožmitálského panství do panství Zbirožského. Dostala jméno po svém staviteli „Gangloffův náhon“.
 
Cestou na bájný vrch Třemšín, nejvyšší bod Jižních Brd, míjíte Gangloffův kříž. Provazem svázané bukové větvě do tvaru kříže byly odlity v bývalých arcibiskupských železárnách v roce 1870.
 
Co je to dendrometr nebo planimetr, jak vypadá kapesní aneroid nebo vábnička vyrobená z jeleního hrtanu? Všechny tyto vynálezy a ještě mnohem více můžete v těchto dnech vidět v Rožmitále pod Třemšínem. Zdejší Podbrdské muzeum Karlu Danielu Gangloffovi věnuje celou výstavu.  Potrvá do konce ledna 2020.

Ve čtvrtek 21. listopadu se v muzeu uskuteční přednáška o Gangloffově šindelce. Na prosinec se připravuje pořad, ve kterém budete mít možnost zažít některé důležité momenty ze života Karla Gangloffa na vlastní oči a dokonce i na vlastní chuťové buňky. 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: mir foto brdy.orgDalší články

Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Čtyřicet čertů čeká na hříšníky. Možná přijede i pekelné koňské spřežení. 6. prosince 2019   (12:51) Policie zavítala do samotného pekla Policie zavítala do samotného pekla Co nebo kdo je to „Mišguláš“? Na tuto otázku zná odpověď pětice příbramských čertů. 6. prosince 2019   (10:33) Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Podbrdské muzeum získalo originál unikátního stroje vyrobeného před 120 lety v Rožmitále. Stane se součástí stálé expozice věnované lesmistru a vynálezci Karlu Gangloffovi. 6. prosince 2019   (08:57) Advent v Příbrami: V Pražské pohoda, ve velkých obchodních zónách začíná stres Advent v Příbrami: V Pražské pohoda, ve velkých obchodních zónách začíná stres Pražská ulice se před Vánoci stává útočištěm pro ty, kteří se snaží vyhnout předvánočnímu šílenství 6. prosince 2019   (06:22) Miniaturní replice Karlova mostu svitla naděje. Petice na záchranu se dostala k památkářům Miniaturní replice Karlova mostu svitla naděje. Petice na záchranu se dostala k památkářům Ministerstvo kultury se začalo zabývat návrhem na prohlášení mostu za kulturní památku 5. prosince 2019   (19:46) Macíkův Karel i Brabcova Anežka už plují na Rallye Dakar Macíkův Karel i Brabcova Anežka už plují na Rallye Dakar Členové týmu Big Shock Racing doufají, že jejich stroje doplují do cíle v pořádku. A těší se, že si své svěřence v Džiddě vyzvednou už 2. ledna 5. prosince 2019   (17:28) Požár rodinného domu v Solenicích způsobil škodu za tři miliony Požár rodinného domu v Solenicích způsobil škodu za tři miliony Z hořícího domu se dostaly tři osoby, dvě byly nadýchané toxickým kouřem, jedna z nich i popálená. Zdravotnická záchranná služba je převezla do nemocnice. 5. prosince 2019   (15:19) V Příbrami bude pokáceno 88 stromů. Jsou suché či nebezpečné V Příbrami bude pokáceno 88 stromů. Jsou suché či nebezpečné Pokáceny budou i tři lípy srdčité. Jedna z nich stojí nad dětským hřištěm na Komenského náměstí. Jedná se o velmi proschlý strom s prasklinou na hlavní kosterní větvi a hrozí její pád 5. prosince 2019   (14:07) Mikuláš naděluje, čerti straší zlobivé děti. Kde se vzala lidová tradice? Mikuláš naděluje, čerti straší zlobivé děti. Kde se vzala lidová tradice? Čertovský svátek patří mezi naše velmi udržované tradice. K někomu chodí Mikuláš na návštěvu, jinde nechává mikulášskou nadílku za dveřmi. 5. prosince 2019   (11:07) Policie obvinila řidiče kvůli tragické nehodě sanitky v Čenkově Policie obvinila řidiče kvůli tragické nehodě sanitky v Čenkově Při nehodě zemřel převážený šestaosmdesátiletý pacient, další člověk byl zraněn. 5. prosince 2019   (09:06)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz