25. 5. svátek má Viola

Jindřich Vařeka bilancuje: Starostování bylo obrovskou zkušeností a otevřelo mi oči, jak funguje státní správa

ROZHOVOR
10. května 2019   (06:02)
Jindřich Vařeka bilancuje: Starostování bylo obrovskou zkušeností a otevřelo mi oči, jak funguje státní správa

Místo dovolené plánuje Jindřich Vařeka dohánění pracovních restů.


Městem už několik dní rezonuje jedno dominantní téma, kterým je odstoupení starosty města Příbram ze svého postu. K rezignaci má dojít na příštím jednání zastupitelstva. Vařeka by se rád nadále podílel na vedení města alespoň z pozice řadového radního. Post starosty vykonával 4 a půl roku. Jak bude na tuto dobu vzpomínat a co jeho životu přinesla? To vše se dočtete v následujících řádcích.

Hlavním důvodem Vašeho odchodu z postu starosty je skutečnost, že se po smrti otce musíte více věnovat rodině a rodinným financím. Jistě to pro Vás bude znamenat i menší mediální tlak, než v pozici nejvyššího představitele města. Jak Vaše rozhodnutí přijala nejbližší rodina a přátelé?
Po celou dobu mého mandátu mne sice rodina podporovala, ale svorně mi všichni neustále připomínali, že oni jsou také důležití. Mé rozhodnutí proto všichni velice uvítali.

Přemlouvalo Vás hodně lidí, abyste v pozici starosty setrval?
Spousta lidí mi vyjádřila podporu. Byl jsem doslova zaplaven maily vyjadřujícími pochopení pro mé rozhodnutí. Vlastně nastal opak toho, co jsem očekával. Jsem zvyklý každé ráno vyřizovat stížnosti občanů, z nichž mnohé bývají i urážlivé. Snad přeci jenom většina lidí uznala, že v životě se mohou vyskytnout okolnosti natolik závažné, že i při nejlepší vůli všechny plány mohou vzít za své.

Velkou motivací Vašeho vstupu do politiky byl kontroverzní prodej I. polikliniky a tehdejší politické praktiky vedení města. Jak se na záležitost prodeje I. polikliniky díváte dnes? Kam se během posledního volebního období posunula politická kultura v Příbrami?
Dnes se na vše minulé dívám s daleko větším nadhledem. Také mi došlo, že zdaleka ne všechno bylo úplně špatně. Prodej polikliniky byla obrovská chyba minulého vedení, za kterou muselo nakonec zaplatit velmi vysokou cenu. Ztráta prestiže, ztráta úcty okolí, to je cena, kterou musí být každý, kdo do politiky vstoupí, připraven vsadit do hry. Vše dobré se může snadno jediným neuváženým činem a někdy dokonce i jediným nešťastným slůvkem ve zlé obrátit.

Obětoval jste městu 4 a půl roku života. Co ale toto období dalo Vám jako Jindřichu Vařekovi?
Byla to bezesporu obrovská životní zkušenost. Nejde jenom o to, že se mi otevřely oči ohledně fungování státní správy. Otevřel se mi naprosto nový svět, o kterém jsem neměl ani tušení. Pokud je před běžným občanem vysloveno slovo úředník, zní to až hanlivě. Lidé si vůbec neuvědomují, kolik věcí kolem nich funguje díky práci právě oněch nenáviděných úředníků.

Změní zkušenosti s řízením města nějak Vaše podnikatelské aktivity a přístup k nim?
To si nemyslím, jen si snad více vážím odpočinku a volných chvil. Cítím se velmi unavený.

Práce starosty musí být časově i duševně velmi náročná. Bude se Vám přesto po starostenské kanceláři stýskat?
To v tuto chvíli posoudit nedokážu. Zatím jsem přesvědčený o tom, že mi nastávají lepší časy. Říká se, že mezi nejnáročnějšími posty ve státní správě patří post ministra a post starosty. Nezáleží ani na tom jak velkému městu, či obci, starosta velí. Každý, kdo se o takový post uchází, musí počítat s tím, že jeho osobní život bude obětován.

Opustit svoji pozici chcete na konci května, co Vás ještě během tohoto měsíce čeká za práci?
Prakticky každý den probíhají konzultace stran parkování, ohledně výstavby aquaparku a dalších investičních aktivit města. Denně vyřizuji kupy korespondence. To je činnost, kterou se musím zabývat až do posledního dne svého mandátu.

Plánujete po odstoupení nějakou dovolenou, nebo se hned pustíte do správy rodinných záležitostí?
Dovolenou neplánuji, plánuji naopak postupné odbourávání všech restů, které se nahromadily již léta.

Kdybyste věděl, co Vás v pozici starosty bude čekat, rozhodl byste se znovu jít do politiky?
Odpověď na tuto otázku je natolik filozofická, že přesahuje rámec tohoto článku. Minulost, ať už je vzdálená vteřinu anebo sto let, již neexistuje. Je pryč a my si jenom myslíme, že ji můžeme vzpomínáním vzkřísit. Na křižovatku, na které jsme špatně odbočili, se můžeme vrátit. V životě o něčem takovém nemá smysl přemýšlet.

Je něco, co byste chtěl vzkázat všem Příbramanům, ať již to byli Vaši voliči, nebo naopak odpůrci?
Snad jen to, aby na mne lidé nevzpomínali ve zlém pro mnohé chyby, kterých jsem se dopustil. Mé okolí i já sám, jsme vždy byli vedeni dobrými úmysly a nelitovali jsme sil ani námahy, aby se věci pohnuly kupředu. Bohužel, zdaleka ne vždy se nám to podařilo. Úředníkům z mého nejbližšího okolí se omlouvám za tlak, který byl často až nemístný. To ta má netrpělivá povaha...

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text i foto: red

autor: kapDalší články

Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Už potřetí se ze Svaté Hory do centra Příbrami rozjede okolo 130 jezdců. Tradice Svatohorského Downtownu pokračuje 8.června a chystá se několik změn a novinek. 24. května 2019   (19:19) Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Počasí by akcemi nabitý víkend nemělo pokazit. 24. května 2019   (16:27) Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Autobusová zastávka, která byla přemístěna od Lidlu k novému nákupnímu centru, bude v provozu od 14. června 24. května 2019   (13:27) Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Při hledání detektorem kovů objevil oznamovatel dne 22. května po osmé hodině večerní v obci Buková u Příbramě nevybuchlou munici. 24. května 2019   (11:22) Spadla klec! Policisté dopadli skupinu dealerů pervitinu a marihuany Spadla klec! Policisté dopadli skupinu dealerů pervitinu a marihuany Hrozí jim až pět let za mřížemi 24. května 2019   (09:06) Češi dnes míří k volebním urnám Češi dnes míří k volebním urnám Úderem dnešní 14. hodiny budou Češi volit své zástupce do Evropského parlamentu 24. května 2019   (08:40) Většina příbramských základních škol přiznává zkušenost s kyberšikanou Většina příbramských základních škol přiznává zkušenost s kyberšikanou Kyberšikana se odehrává ve virtuálním světě, kterým dnešní děti žijí. Ponižující informace jsou dostupné komukoli, odkudkoli a kdykoli 24. května 2019   (06:32) PID v praxi: Za 84 Kč můžete jet do Prahy i zpět, pokud se nezdržíte příliš dlouho PID v praxi: Za 84 Kč můžete jet do Prahy i zpět, pokud se nezdržíte příliš dlouho Za měsíc se spouští PID, víme, kolik zaplatíte za cestu. 23. května 2019   (19:25) Nový majitel teplárny chce letos investovat 140 milionů, rekonstrukce neomezí dodávky tepla Nový majitel teplárny chce letos investovat 140 milionů, rekonstrukce neomezí dodávky tepla Nový provozovatel počítá i se zachováním počtu zaměstnanců. Do Příbrami by se mohlo přesunout i sídlo firmy. 23. května 2019   (17:22) Uzavírka ulice Balbínova končí Uzavírka ulice Balbínova končí Do konce května měla být z důvodu výměny vodovodního řadu uzavřena křižovatka ulic Balbínova, Hrabákova a Na Leštině. Práce jsou již dokončeny a křižovatka bude v průběhu pár hodin otevřena. 23. května 2019   (15:19)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz