vývoj epidemie COVID-19
testovaní nemocní uzdravení zesnulí
celá ČR 106845 5335 243 104
Středočeský kraj 3024 651 28 9
okres Příbram ? 38 2 1
Příbram ? 17 0 1
nemocní na Příbramsku
Dobříš 1 Bohutín 1
Mokrovraty 1 Krásná Hora 4
Žežice 1 Nový Knín 2
Nalžovice 1 Lazec 1
Jan Konvalinka k plánovanému zvýšení vodného a stočného

Nepřehlédněte
14. listopadu 2019   (12:02)
Jan Konvalinka k plánovanému zvýšení vodného a stočného

Pokud zastupitelé navýšení schválí, od ledna do května 2020 nově občané zaplatí měsíčně o zhruba 44 korun více. Po květnovém poklesu DPH to bude o cca 34 Kč měsíčně více na každého člena domácnostiDo příštího zastupitelstva města Příbram půjde materiál, který v případě schválení zvýší občanům Příbrami od 1. ledna 2020 cenu vodného a stočného na zhruba 92 Kč/m3 vč. DPH (přesně 91,69 Kč/m3 vč. 15% DPH). V souvislosti s tímto rozhodnutím se na starostu města obrátila obyvatelka Příbrami, která považuje tento krok jako bezohledné vytahování peněz z občanů. Argumentuje tím, že „máme Brdy a nemusíme nikde vodu pracně hledat.“ Zároveň zmiňuje, že i v Praze je cena pod 90 Kč/m3.

Zeptali jsme se Mgr. Jana Konvalinky, z čeho město při výpočtu nové ceny vycházelo a co zastupitele ke zvýšení vodného a stočného vedlo.
 
Z čeho přesně město při modelaci cen vycházelo?
Cena byla takto primárně stanovena s ohledem na zákonnou povinnost vlastníka vodohospodářské sítě k tvorbě fondu obnovy vodohospodářského majetku, což je fond, ze kterého se financují investice do vodohospodářského systému.

Při modelaci ceny jsme vycházeli i z cen v republice obvyklých tak, aby ta příbramská nevyčnívala a dala se zahrnout pod celostátní průměr. Pochopitelně jsou města s levnější vodou, ale i ta s výrazně dražší. Aktuální cena 75,37 Kč vč. DPH se řadí k těm opravdu nízkým a v rámci republiky spíše neobvyklým. Příbramská vodohospodářská síť je navíc v porovnání s jinými velice složitá a komplikovaná.

Kolik tedy konkrétně občan Příbrami za vodné a stočné příští rok zaplatí?
Cena vodného a stočného za 1 m3 má vzrůst od ledna 2020 o 16,35 Kč, což je nárůst o cca 21 %. Po květnovém snížení DPH na 10% bude cena činit 87,71 Kč. Zde se tedy bude jednat o nárůst o 12,34 Kč na 1 m3, respektive o cca 16,37 %.

Průměrný občan ČR spotřebuje denně asi 90 litrů vody (zdroj: Český statistický úřad). Za rok se tedy jedná o 32.850 litrů vody, po přepočtu 32,85 m3 vody za rok a osobu. Při stávající ceně zaplatí občan za toto množství vody ročně asi 2.476 Kč (měsíčně se jedná o cca 206 Kč). Od ledna do května zaplatí měsíčně o cca 44 korun více, po květnovém poklesu DPH to bude o cca 34 Kč měsíčně více na každého člena domácnosti.

Koho se zdražení dotkne nejvíce?
Úsporných domácností se zvýšení dotkne pochopitelně méně, plýtvajících více. Nízkopříjmové skupiny – například senioři, mají statisticky spotřebu vody úplně nejnižší. Jich se zdražení dotkne úplně nejméně. Nejvíce si za vodu připlatí ti, kteří jí používají např. k napouštění bazénů, zalévání zahrad či k mytí aut.

Město svou vodovodní a kanalizační síť pronajímá 1. SčV a. s.
VHM infrastruktura patří přímo městu, to však tuto síť samo neprovozuje. Provoz přenechává společnosti 1. SčV a. s. Děje se tak za úplatu (1. SčV platí městu nájemné), na oplátku si ponechává příjem z vodného a stočného. Tento model vznikl zhruba před patnácti léty, a ještě zhruba pět let bude toto nastavení dle smlouvy v platnosti. Není to nic neobvyklého, takto funguje ve většině měst. Málokteré město naší velikosti si samo provozuje vodovody a kanalizace.

Tím, že zvýšíme vodné a stočné o cca 20 %, navýšíme automaticky nájemné společnosti 1. SčV ze současných cca 30 milionů Kč na nových 49 milionů Kč. Stejná částka bude automaticky investována do obnovy vodohospodářského majetku. Díky zvýšení poplatků budeme moci více investovat a udržet majetek i nadále v provozuschopném stavu.

Podstatné je to, že peníze, které se vyberou navíc, budou použity do obnovy VHM. Neposlouží jako bonusový zisk ani 1. SčV, ani městu.

Je vodohospodářský majetek opravu v tak špatném stavu?
Krátce před naším rozhovorem jsem se vrátil z jednání, které se týkalo analýzy stavu naší příbramské čističky odpadních vod. Ta je ve stavu, který zakrátko zamezí povolování dalších kanalizačních přípojek a tím značně ovlivní rozvoj bydlení ve městě a v jeho okolí. To pochopitelně nechceme dopustit a budeme do „čovky“ investovat.

Vodohospodářský majetek města má souhrnnou hodnotu okolo 3 miliard Kč. Naprostá většina vodovodní sítě včetně armatur vykazuje stáří 50 – 80 let, tudíž je buď na konci své životnosti, nebo se mu přibližuje. Tempo obnovy sítí (vodovodní i kanalizační) neodpovídá rychlosti, s jakou síť stárne. Po mnoho let zpátky se do VHM investovalo v míře, která se dá označit jako minimálně udržitelná a později spíše jako nedostatečná. Nemůžeme již dále tolerovat stav, kdy nám voda samovolně mizí.

Množí se havarijní opravy, do nichž město vynakládá mnoho milionů korun ročně. Za deset měsíců tohoto roku se do oprav havárií vodovodů a kanalizací investovalo více než 10 milionů korun.

Jsou vodní zdroje v Příbrami dostatečné?
Naše město má tu výhodu, že disponuje více zdroji pitné vody. V posledních letech byly však zaznamenány hraniční stavy hladin u našich základních vodních zdrojů - nádržích Pilská a Lázská. Musíme být tedy připraveni na zkapacitnění alternativních zdrojů – zde mám na mysli přívod vody z Vltavy. Zvýšeně investovat do vodovodní a kanalizační infrastruktury tedy musíme i z důvodu pozorovatelných klimatických změn.
 
„Konkrétně ty vodovodní a odpadní „trubky“ jsou něčím, co je de-facto společným vlastnictvím občanů města a něco, o co se v zájmu našeho pohodlí a bezpečnosti v budoucnu musíme starat. Ani ne čtyřicetikorunové měsíční navýšení na osobu snad nebude pro občany města natolik neúnosné, aby bylo možné jej označovat za bezohledné. Od příštího roku se můžeme naopak těšit na snížení ceny tepla, což bude alespoň malou „náplastí“ za zdražení vody.“ dodal starosta.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir

Další články

Členové domácnosti jedoucí v jednom autě nebudou muset nosit roušky Členové domácnosti jedoucí v jednom autě nebudou muset nosit roušky Příští týden se také otevřou další obchody 9. dubna 2020   (15:55) Městská policie v Příbrami má zvýšený výkon služby Městská policie v Příbrami má zvýšený výkon služby Nouzový režim, ve kterém naše republika již několik týdnů funguje, určuje zcela jiné priority. Viditelné je to také u strážníků Městské policie Příbram. 9. dubna 2020   (15:40) Bez dětí a rodičů i zápisy do mateřských škol Bez dětí a rodičů i zápisy do mateřských škol V letošním roce probíhají zápisy do základních škol bez přítomnosti dětí a jejich zákonných zástupců. Na základě opatření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR budou tímto způsobem probíhat i zápisy do mateřských škol. 9. dubna 2020   (14:55) Podnikatelé při podávání žádostí o pomoc státu musí překonávat zmatečnost a nesmyslnost požadavků úřadů Podnikatelé při podávání žádostí o pomoc státu musí překonávat zmatečnost a nesmyslnost požadavků úřadů Žadatelé čekají i týdny na odpověď, nemají žádnou zpětnou vazbu, přichází jim pouze standardizovaný e-mail o potvrzení přijetí žádosti. 9. dubna 2020   (14:20) Příbram děkuje záchranářům. V centru města svítí obří srdce Příbram děkuje záchranářům. V centru města svítí obří srdce Koronavirus Lidí s nemocí covid-19 přibylo ve středu o 295. Nakazilo se již 280 dětí Lidí s nemocí covid-19 přibylo ve středu o 295. Nakazilo se již 280 dětí V souvislosti s onemocněním zemřelo 104 nakažených 9. dubna 2020   (09:13) Dnes je Zelený čtvrtek, připomínka poslední večeře Krista Dnes je Zelený čtvrtek, připomínka poslední večeře Krista Tradicí je na Zelený čtvrtek jíst především zelené pokrmy jako zelí, špenát a hrách. Lidé věří, že jídla z těchto surovin jim zaručí pevné zdraví. 9. dubna 2020   (08:09) Biskup Herbst je v umělém spánku, jeho stav je stabilizovaný Biskup Herbst je v umělém spánku, jeho stav je stabilizovaný Působil jako kaplan v Mariánských Lázních, poté na Svaté Hoře u Příbrami. 9. dubna 2020   (07:31) Nepřehlédněte Ředitelka mateřinky: Chceme být s dětmi v kontaktu i v době epidemie, vyučujeme on-line Ředitelka mateřinky: Chceme být s dětmi v kontaktu i v době epidemie, vyučujeme on-line Školství
Počet mrtvých s covid-19 atakuje stovku, onemocnělo přes pět tisíc lidí. Vojtěch slibuje návrat k běžnému životu Počet mrtvých s covid-19 atakuje stovku, onemocnělo přes pět tisíc lidí. Vojtěch slibuje návrat k běžnému životu Od rána přibylo v Česku osm obětí. V Příbrami byla prokázána nákaza u dalšího pacienta. 8. dubna 2020   (18:38) Hamáček: Neotevírejte koledníkům a nechoďte na pomlázku Hamáček: Neotevírejte koledníkům a nechoďte na pomlázku "Kdybych byl doma, tak prostě neotevřu, protože bych se bál, že mě někdo nakazí," řekl šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček 8. dubna 2020   (15:00) Městská policie odchytávala splašené koně se spřežením Městská policie odchytávala splašené koně se spřežením Během odchytu došlo k poškození služebního vozidla. 8. dubna 2020   (13:01) Vojtěch: Nekontrolované šíření covid-19 se v ČR podařilo zastavit Vojtěch: Nekontrolované šíření covid-19 se v ČR podařilo zastavit "ČR zatím zabránila tomu nejhoršímu a na datech je to vidět," řekl ministr. 8. dubna 2020   (12:37) Hřiště pod Svatou Horou se otevírá, Novák zůstává prozatím mimo provoz Hřiště pod Svatou Horou se otevírá, Novák zůstává prozatím mimo provoz S uvolňováním vládních nařízení dochází od čtvrtka 9. dubna k otevření veřejných sportovišť. V Příbrami se jedná o hřiště a tenisové kurty pod Svatou Horou ve správě Sportovních zařízení města. 8. dubna 2020   (11:16) Škaredá středa připomíná den, kdy Jidáš zradil Ježíše Škaredá středa připomíná den, kdy Jidáš zradil Ježíše Letošní Velikonoce budou vzhledem k striktnímu omezení volného pohybu a shromažďování kvůli koronavirové epidemii značně netradiční. 8. dubna 2020   (10:47) SSHR dodává ochranné pomůcky stále více domácích výrobců SSHR dodává ochranné pomůcky stále více domácích výrobců Správě státních hmotných rezerv (SSHR) dodává ochranné pomůcky do meziskladu v Sedlčanech stále více tuzemských výrobců. 8. dubna 2020   (09:43) V Česku se novým koronavirem nakazilo už přes 5000 lidí V Česku se novým koronavirem nakazilo už přes 5000 lidí V nemocnicích bylo s onemocněním podle údajů ministerstva zdravotnictví k pondělí 408 lidí, z toho 86 ve vážném stavu. 8. dubna 2020   (07:18) Nejhorší je nejistota, říká lékař, který se stará o pacienty s koronavirem Nejhorší je nejistota, říká lékař, který se stará o pacienty s koronavirem Koronavirus V příbramské nemocnici zemřel pacient s koronavirem V příbramské nemocnici zemřel pacient s koronavirem Koronavirus V noci na středu bude nejjasnější úplněk roku V noci na středu bude nejjasnější úplněk roku Úkaz se na obloze objeví letos podruhé, další nastane v květnu 7. dubna 2020   (18:11) Vláda prodloužila nouzový stav do konce dubna Vláda prodloužila nouzový stav do konce dubna Kabinet původně žádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do pondělí 11. května. 7. dubna 2020   (17:10) Zelená linka pomoci v provozu pouze ve všední dny Zelená linka pomoci v provozu pouze ve všední dny Od 18. března fungují v Příbrami dvě bezplatná telefonní čísla, na kterých si můžete požádat o pomoc i radu. 7. dubna 2020   (16:38) Zloději se zaměřili na uzavřené restaurace, nepohrdli ani hračkami Zloději se zaměřili na uzavřené restaurace, nepohrdli ani hračkami Zlodějům hrozí po dobu nouzového stavu v Česku neobvykle vysoká trestní sazba. Za drobné krádeže mohou nyní čtyři zloději skončit až osm let za mřížemi. 7. dubna 2020   (15:00) Dopřejte si v této době kvalitní a vyváženou dietní stravu v pohodlí domova Dopřejte si v této době kvalitní a vyváženou dietní stravu v pohodlí domova Lahůdky Příbram, s.r.o. vaří a rozváží denně rozmanitá teplá jídla, ale také nadále připravují osvědčenou Krabičkovou dietu nebo také chlebíčky a obložené mísy 7. dubna 2020   (13:30) PR V Příbrami byla prokázána nákaza koronavirem u dalších dvou pacientů, celkem onemocnělo 16 lidí V Příbrami byla prokázána nákaza koronavirem u dalších dvou pacientů, celkem onemocnělo 16 lidí Koronavirus Hasiči dekontaminují bytové domy na Brodské. Byl zde prokázán čtvrtý případ nákazy koronavirem Hasiči dekontaminují bytové domy na Brodské. Byl zde prokázán čtvrtý případ nákazy koronavirem Koronavirus Sněmovna bude dnes schvalovat žádost vlády o prodloužení nouzového stavu Sněmovna bude dnes schvalovat žádost vlády o prodloužení nouzového stavu Počet lidí nakažených koronavirem v Česku se v pondělí zvýšil o 241 na celkových 4828. Z nemoci covid-19 se dosud uzdravilo 127 lidí, naopak 80 pacientů s koronavirem v nemocnicích zemřelo. 7. dubna 2020   (08:40) Živnostníci i zaměstnanci mají kvůli epidemii nárok na ošetřovné 424 korun za den Živnostníci i zaměstnanci mají kvůli epidemii nárok na ošetřovné 424 korun za den Na ošetřovné pro živnostníky bylo vyčleněno 100 milionů korun. 7. dubna 2020   (06:34) Během pondělí zemřelo v souvislosti s koronavirem šest osob, celkem 78 Během pondělí zemřelo v souvislosti s koronavirem šest osob, celkem 78 Počet případů nemoci, kterou způsobuje nový typ koronaviru, za dnešek vzrostl zatím o 148 na 4735. 6. dubna 2020   (18:36) V úterý otevřou sběrny, ve čtvrtek železářství či hobby markety V úterý otevřou sběrny, ve čtvrtek železářství či hobby markety Ve všech otevřených provozovnách budou muset lidé dodržovat přísnější pravidla 6. dubna 2020   (18:18) Lidé budou moct od úterý individuálně sportovat na venkovních sportovištích Lidé budou moct od úterý individuálně sportovat na venkovních sportovištích Běh nebo jízda na kole v lese budou možné i bez roušek 6. dubna 2020   (18:08) Polovině domácností klesly kvůli vládním opatřením příjmy Polovině domácností klesly kvůli vládním opatřením příjmy Nejpostiženější jsou pracovníci obchodu a služeb, kde ztrátu práce deklaruje desetina lidí. 6. dubna 2020   (16:49) Středočeský kraj poskytne živnostníkům bezúročné půjčky Středočeský kraj poskytne živnostníkům bezúročné půjčky Půjčky nebudou poskytovány živnostníkům, kteří jsou v exekuci, v insolvenci anebo mají-li své sídlo na úřadě. 6. dubna 2020   (14:29) Vojtěch: Když se situace do středy nezmění, zmírníme opatření Vojtěch: Když se situace do středy nezmění, zmírníme opatření Prodejny budou muset pouštět málo zákazníků a dezinfikovat. 6. dubna 2020   (12:02) Technická závada na nákladním voze uzavřela dálnici u Mníšku pod Brdy Technická závada na nákladním voze uzavřela dálnici u Mníšku pod Brdy Kvůli unikajícím provozním kapalinám došlo k havárii projíždějícího auta 6. dubna 2020   (10:04) V neděli zemřelo osm lidí s koronavirem, další člověk zemřel dnes V neděli zemřelo osm lidí s koronavirem, další člověk zemřel dnes V šesti případech šlo o seniory ve věku nad 60 let, jeden spadal do kategorie 50 až 59 let a zbylým dvěma bylo méně než 50 let. 6. dubna 2020   (08:55) Blíží se Velikonoce, sezóna vajec. Víte, jaká vybrat? Blíží se Velikonoce, sezóna vajec. Víte, jaká vybrat? Velikonoční stolování může mít neopakovatelnou atmosféru, pokud se na něj předem připravíte. V článku naleznete několik receptů na přípravu sváteční tabule. 6. dubna 2020   (06:58) Po nehodě skončily ve vozidle dvě zaklíněné osoby. Na pomoc přiletěl záchranářský vrtulník Po nehodě skončily ve vozidle dvě zaklíněné osoby. Na pomoc přiletěl záchranářský vrtulník Po nárazu do stromu se auto přetočilo na bok, kolemjedoucí řidiči zastavili a jednu ze zraněných osob vyprostili před příjezdem hasičů. 5. dubna 2020   (20:53) Zemřelých s nemocí Covid-19 přibylo na 67. Uzdravilo se 96 lidí Zemřelých s nemocí Covid-19 přibylo na 67. Uzdravilo se 96 lidí Kritiky vlády z řad opozice označil prezident Zeman mimo jiné za "bahno" a "hlupáky". Předsedu poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska nazval "počmáraným šaškem". 5. dubna 2020   (18:20) Žáci a studenti by se mohli podle současných plánů do školy vrátit v druhé polovině května Žáci a studenti by se mohli podle současných plánů do školy vrátit v druhé polovině května "Školy se otevřou najednou, ne po stupních, jak navrhoval Babiš," uvedl ministr školství Robert Plaga 5. dubna 2020   (15:25)


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz