6. 12. svátek má Mikuláš

Jan Konvalinka k plánovanému zvýšení vodného a stočného

Nepřehlédněte
14. listopadu 2019   (12:02)
Jan Konvalinka k plánovanému zvýšení vodného a stočného

Pokud zastupitelé navýšení schválí, od ledna do května 2020 nově občané zaplatí měsíčně o zhruba 44 korun více. Po květnovém poklesu DPH to bude o cca 34 Kč měsíčně více na každého člena domácnosti


Do příštího zastupitelstva města Příbram půjde materiál, který v případě schválení zvýší občanům Příbrami od 1. ledna 2020 cenu vodného a stočného na zhruba 92 Kč/m3 vč. DPH (přesně 91,69 Kč/m3 vč. 15% DPH). V souvislosti s tímto rozhodnutím se na starostu města obrátila obyvatelka Příbrami, která považuje tento krok jako bezohledné vytahování peněz z občanů. Argumentuje tím, že „máme Brdy a nemusíme nikde vodu pracně hledat.“ Zároveň zmiňuje, že i v Praze je cena pod 90 Kč/m3.

Zeptali jsme se Mgr. Jana Konvalinky, z čeho město při výpočtu nové ceny vycházelo a co zastupitele ke zvýšení vodného a stočného vedlo.
 
Z čeho přesně město při modelaci cen vycházelo?
Cena byla takto primárně stanovena s ohledem na zákonnou povinnost vlastníka vodohospodářské sítě k tvorbě fondu obnovy vodohospodářského majetku, což je fond, ze kterého se financují investice do vodohospodářského systému.

Při modelaci ceny jsme vycházeli i z cen v republice obvyklých tak, aby ta příbramská nevyčnívala a dala se zahrnout pod celostátní průměr. Pochopitelně jsou města s levnější vodou, ale i ta s výrazně dražší. Aktuální cena 75,37 Kč vč. DPH se řadí k těm opravdu nízkým a v rámci republiky spíše neobvyklým. Příbramská vodohospodářská síť je navíc v porovnání s jinými velice složitá a komplikovaná.

Kolik tedy konkrétně občan Příbrami za vodné a stočné příští rok zaplatí?
Cena vodného a stočného za 1 m3 má vzrůst od ledna 2020 o 16,35 Kč, což je nárůst o cca 21 %. Po květnovém snížení DPH na 10% bude cena činit 87,71 Kč. Zde se tedy bude jednat o nárůst o 12,34 Kč na 1 m3, respektive o cca 16,37 %.

Průměrný občan ČR spotřebuje denně asi 90 litrů vody (zdroj: Český statistický úřad). Za rok se tedy jedná o 32.850 litrů vody, po přepočtu 32,85 m3 vody za rok a osobu. Při stávající ceně zaplatí občan za toto množství vody ročně asi 2.476 Kč (měsíčně se jedná o cca 206 Kč). Od ledna do května zaplatí měsíčně o cca 44 korun více, po květnovém poklesu DPH to bude o cca 34 Kč měsíčně více na každého člena domácnosti.

Koho se zdražení dotkne nejvíce?
Úsporných domácností se zvýšení dotkne pochopitelně méně, plýtvajících více. Nízkopříjmové skupiny – například senioři, mají statisticky spotřebu vody úplně nejnižší. Jich se zdražení dotkne úplně nejméně. Nejvíce si za vodu připlatí ti, kteří jí používají např. k napouštění bazénů, zalévání zahrad či k mytí aut.

Město svou vodovodní a kanalizační síť pronajímá 1. SčV a. s.
VHM infrastruktura patří přímo městu, to však tuto síť samo neprovozuje. Provoz přenechává společnosti 1. SčV a. s. Děje se tak za úplatu (1. SčV platí městu nájemné), na oplátku si ponechává příjem z vodného a stočného. Tento model vznikl zhruba před patnácti léty, a ještě zhruba pět let bude toto nastavení dle smlouvy v platnosti. Není to nic neobvyklého, takto funguje ve většině měst. Málokteré město naší velikosti si samo provozuje vodovody a kanalizace.

Tím, že zvýšíme vodné a stočné o cca 20 %, navýšíme automaticky nájemné společnosti 1. SčV ze současných cca 30 milionů Kč na nových 49 milionů Kč. Stejná částka bude automaticky investována do obnovy vodohospodářského majetku. Díky zvýšení poplatků budeme moci více investovat a udržet majetek i nadále v provozuschopném stavu.

Podstatné je to, že peníze, které se vyberou navíc, budou použity do obnovy VHM. Neposlouží jako bonusový zisk ani 1. SčV, ani městu.

Je vodohospodářský majetek opravu v tak špatném stavu?
Krátce před naším rozhovorem jsem se vrátil z jednání, které se týkalo analýzy stavu naší příbramské čističky odpadních vod. Ta je ve stavu, který zakrátko zamezí povolování dalších kanalizačních přípojek a tím značně ovlivní rozvoj bydlení ve městě a v jeho okolí. To pochopitelně nechceme dopustit a budeme do „čovky“ investovat.

Vodohospodářský majetek města má souhrnnou hodnotu okolo 3 miliard Kč. Naprostá většina vodovodní sítě včetně armatur vykazuje stáří 50 – 80 let, tudíž je buď na konci své životnosti, nebo se mu přibližuje. Tempo obnovy sítí (vodovodní i kanalizační) neodpovídá rychlosti, s jakou síť stárne. Po mnoho let zpátky se do VHM investovalo v míře, která se dá označit jako minimálně udržitelná a později spíše jako nedostatečná. Nemůžeme již dále tolerovat stav, kdy nám voda samovolně mizí.

Množí se havarijní opravy, do nichž město vynakládá mnoho milionů korun ročně. Za deset měsíců tohoto roku se do oprav havárií vodovodů a kanalizací investovalo více než 10 milionů korun.

Jsou vodní zdroje v Příbrami dostatečné?
Naše město má tu výhodu, že disponuje více zdroji pitné vody. V posledních letech byly však zaznamenány hraniční stavy hladin u našich základních vodních zdrojů - nádržích Pilská a Lázská. Musíme být tedy připraveni na zkapacitnění alternativních zdrojů – zde mám na mysli přívod vody z Vltavy. Zvýšeně investovat do vodovodní a kanalizační infrastruktury tedy musíme i z důvodu pozorovatelných klimatických změn.
 
„Konkrétně ty vodovodní a odpadní „trubky“ jsou něčím, co je de-facto společným vlastnictvím občanů města a něco, o co se v zájmu našeho pohodlí a bezpečnosti v budoucnu musíme starat. Ani ne čtyřicetikorunové měsíční navýšení na osobu snad nebude pro občany města natolik neúnosné, aby bylo možné jej označovat za bezohledné. Od příštího roku se můžeme naopak těšit na snížení ceny tepla, což bude alespoň malou „náplastí“ za zdražení vody.“ dodal starosta.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Čtyřicet čertů čeká na hříšníky. Možná přijede i pekelné koňské spřežení. 6. prosince 2019   (12:51) Policie zavítala do samotného pekla Policie zavítala do samotného pekla Co nebo kdo je to „Mišguláš“? Na tuto otázku zná odpověď pětice příbramských čertů. 6. prosince 2019   (10:33) Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Podbrdské muzeum získalo originál unikátního stroje vyrobeného před 120 lety v Rožmitále. Stane se součástí stálé expozice věnované lesmistru a vynálezci Karlu Gangloffovi. 6. prosince 2019   (08:57) Advent v Příbrami: V Pražské pohoda, ve velkých obchodních zónách začíná stres Advent v Příbrami: V Pražské pohoda, ve velkých obchodních zónách začíná stres Pražská ulice se před Vánoci stává útočištěm pro ty, kteří se snaží vyhnout předvánočnímu šílenství 6. prosince 2019   (06:22) Miniaturní replice Karlova mostu svitla naděje. Petice na záchranu se dostala k památkářům Miniaturní replice Karlova mostu svitla naděje. Petice na záchranu se dostala k památkářům Ministerstvo kultury se začalo zabývat návrhem na prohlášení mostu za kulturní památku 5. prosince 2019   (19:46) Macíkův Karel i Brabcova Anežka už plují na Rallye Dakar Macíkův Karel i Brabcova Anežka už plují na Rallye Dakar Členové týmu Big Shock Racing doufají, že jejich stroje doplují do cíle v pořádku. A těší se, že si své svěřence v Džiddě vyzvednou už 2. ledna 5. prosince 2019   (17:28) Požár rodinného domu v Solenicích způsobil škodu za tři miliony Požár rodinného domu v Solenicích způsobil škodu za tři miliony Z hořícího domu se dostaly tři osoby, dvě byly nadýchané toxickým kouřem, jedna z nich i popálená. Zdravotnická záchranná služba je převezla do nemocnice. 5. prosince 2019   (15:19) V Příbrami bude pokáceno 88 stromů. Jsou suché či nebezpečné V Příbrami bude pokáceno 88 stromů. Jsou suché či nebezpečné Pokáceny budou i tři lípy srdčité. Jedna z nich stojí nad dětským hřištěm na Komenského náměstí. Jedná se o velmi proschlý strom s prasklinou na hlavní kosterní větvi a hrozí její pád 5. prosince 2019   (14:07) Mikuláš naděluje, čerti straší zlobivé děti. Kde se vzala lidová tradice? Mikuláš naděluje, čerti straší zlobivé děti. Kde se vzala lidová tradice? Čertovský svátek patří mezi naše velmi udržované tradice. K někomu chodí Mikuláš na návštěvu, jinde nechává mikulášskou nadílku za dveřmi. 5. prosince 2019   (11:07) Policie obvinila řidiče kvůli tragické nehodě sanitky v Čenkově Policie obvinila řidiče kvůli tragické nehodě sanitky v Čenkově Při nehodě zemřel převážený šestaosmdesátiletý pacient, další člověk byl zraněn. 5. prosince 2019   (09:06)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz