19. 7. svátek má Čeněk

Jak je to s výtahem do divadla a pomocí hendikepovaným v Příbrami?

1. června 2018   (14:00)
Jak je to s výtahem do divadla a pomocí hendikepovaným v Příbrami?

V poslední době se na sociálních sítích rozvinula mezi obyvateli města Příbrami debata na téma, jak město pomáhá vozíčkářům a hendikepovaným obecně


Přinášíme reakci MěÚ Příbram k dění na sociálních sítích:
 
Situace kolem vybudování výtahu DO KULTURNÍHO DOMU (DIVADLA)
 
Město Příbram dlouho dopředu vědělo o tom, že se chystá opětovné vyhlášení výzvy v rámci programu Úřadu vlády ČR – Národní rozvojový program mobility pro všechny – záměr bezbariérové trasy ve městech. Ve chvíli, kdy byly známy termíny podání žádosti, Úřad vlády upravil podmínky programu tak, že náš záměr již mohl být předložen. Město následně podalo hotový projekt na bezbariérový přístup do divadla (resp. celého kulturního domu včetně možnosti bezbariérového pohybu po budově). Ten se připravoval zhruba rok. Pokud pomineme vyjednávání s památkáři, tak se během této doby v rámci projektu řešily i problémy spojené s narušenou statikou budovy nejen divadla, ale komplet kulturního domu. Projekt byl projednáván i se zástupci vozíčkářů.
 
Pro informaci - v letošním roce se městu podařilo získat dotaci na bezbariérový přístup do Knihovny Jana Drdy a tak se město rozhodlo, že je nanejvýš rozumné, aby použilo stejný postup i pro vybudování výtahu v rámci kulturního domu. Pro dokreslení je na místě uvést, že se nejedná pouze o samotný výtah, ale součástí projektu jsou i další náležitosti:
 
Cílem záměru, tak aby mohl být schválen Úřadem vlády, musí být vždy realizace ucelené bezbariérové trasy, která umožní volný a bezpečný pohyb osob s omezenou schopností pohybu a orientace. Bezbariérová trasa musí být vždy spojnicí důležitých míst v obci (propojit např. úřady, kulturní a sportovní zařízení, zařízení sociální služeb apod.). Do plánované bezbariérové trasy je nutno zahrnout i bezbariérovou úpravu min. jednoho objektu, jedná se o celkové bezbariérové zpřístupnění objektů, tzn. přístup k budově, vstup do budovy, horizontální pohyb v budově (např. dveře bez prahů, bezbariérové WC) a vertikální zpřístupnění (např. výtah), nelze opominout ani informační systém po budově.
 
Předmětem celého projektu je tedy podle výše uvedených podmínek následující: rekonstrukce chodníku v ulici Tylova a třídy Osvobození, část od autobusové zastávky u 2. polikliniky až k objektu kulturního domu, čímž je splněna podmínka vybudování bezbariérové trasy. Pro bezbariérovou úpravu objektu na trase byl vybrán kulturní dům, kde již při rekonstrukci kina došlo k vybudování řady pro handicapované občany. Původní projektová dokumentace na vybudování výtahu do divadla z června 2013 zpracovaná Ing. Vladimírem Matějkou, byla rozšířena, doplněna a přepracována, tak aby splňovala požadavky programu mobility.
 
V případě, že Úřad vlády ČR záměr bezbariérové trasy a rekonstrukci objektu kulturního domu doporučí k financování, je možné požádat o poskytnutí dotace na jeho rekonstrukci z rozpočtu Ministerstva kultury ČR.
 
Samozřejmě, bylo možné v danou chvíli realizovat projekt rychleji, a za peníze z městského rozpočtu, ale podle vyjádření starosty města Jindřicha Vařeky by bylo chybou nevyužít dalších možností financování. Výsledkem by měl být ucelený a domyšlený projekt, který bude sloužit nejen vozíčkářům, ale všem lidem se sníženou pohyblivostí.
 
HendikepovanÍ a město
 
Centrum sociálních a zdravotních služeb města Příbram, příspěvková organizace města, denně auty převáží imobilní klienty za asistence řidičů a pečovatelek. Ačkoliv je elektrický vozík těžký (má i přes 200 kg dle typu), pracovníci Centra jsou schopni ho přepravovat.
 
Co se týče přístupu do radnice - budova staré radnice v Tyršově ulici je historická, postavena byla v letech 1890 – 1893. Bezbariérový přístup, který by zajistil samostatný pohyb a užívání stavby osobami s omezenou schopností pohybu a orientace v ní není. Ale to neznamená, že o tyto osoby není v této věci postaráno. Vedle, na zdi u vchodu, je zvonek, kterým si vozíčkář nebo hendikepovaný přivolá pracovníka, který mu otevře levé křídlo dveří a pomůže mu se vstupem do budovy. Dostane se sice pouze do foyer budovy, ale referent odboru či kdokoliv jiný za touto osobou přijde dolů a věnuje se mu.
 
Naproti radnici je odbor sociálních věcí a zdravotnictví. Ten už do jisté míry, týká se to přízemí, bezbariérový je. Navíc je tam jedna speciální místnost, říkáme jí Povídárna, kde se mimo jiné může s osobami, které se nedostanou buď do staré radnice, nebo do prvního patra sociálky, v klidu a soukromí jednat. Vždycky se na úřadě najde někdo, kdo imobilní osobě pomůže a kdo se jí věnuje.
 
Do další budovy městského úřadu – ulice Gen. R. Tesaříka 19, je bezbariérový přístup.
 
Ani z kulturního a společenského života nejsou hendikepovaní vyloučeni - imobilní osoby se účastní i výletů pořádaných Centrem sociálních věcí a zdravotnictví – například před několika dny byli na zámku v Blatné. Koncem června se chystá výlet na Sobeňský rybník nebo na jízda parníkem po Vltavě. Město se imobilním osobám kdykoliv snaží vyjít vstříc – na všech akcích pořádaných městem mají vyhrazená místa, přednášky v Senior Pointu – když je přihlášen vozíčkář či imobilní osoba –přednášky se konají v přízemí, kam je bezbariérový přístup, Asistenti prevence kriminality na akcích jako bývá například Ples seniorů hendikepované i vozíčkáře vynášejí do Estrádního sálu a další.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Pavlína Svobodová
tisková mluvčí MěÚ Příbram
foto ilustr.

autor: mipDalší články

Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Opět přicházíme s pravidelným přehledem víkendových akcí. 19. července 2019   (21:16) Ve městě přibude pět kamerových bodů Ve městě přibude pět kamerových bodů Městská policie Příbram ve spolupráci s Policií ČR vytipovala sedm lokalit, kde by bylo dobré umístit nové kamerové body. Pět určených míst bude kamerami osazeno do konce letošního roku. 19. července 2019   (17:16) Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří "Kluci pracují ve dne v noci, někdy ani nespí, jen aby měli čtenáři aktuální informace,“ říká Miloslava Ritschlová, redaktorka pribram.cz 19. července 2019   (14:27) Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Nadýchal přes dvě promile 19. července 2019   (11:11) Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Dopravní nehoda omezuje provoz v Rožmitále pod Třemšínem 19. července 2019   (09:26) Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Došlo k vážnému poranění nezletilé osoby 19. července 2019   (08:50) AKTUALIZOVÁNO Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice nefunguje tak, jak bychom si představovali, většinou je prázdná,“ říká Bc. Petra Zemanová, vedoucí týmu služeb sociální péče a sociální pracovnice společnosti Alka 19. července 2019   (06:23) Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Při hasení požáru došlo k výpadku dodávky vody pro obec Lhota u Příbramě a hasiči nakonec museli hledat přírodní zdroje hasební vody 18. července 2019   (20:16) Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Pokud si fenky do 21 dnů od nalezení jejich majitelé nevyzvednou, budou nabídnuty k adopci 18. července 2019   (17:12) Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Centrum se zabývá léčbou cévní mozkové příhody neboli mrtvice. 18. července 2019   (14:41)


Související články

Ve městě přibude pět kamerových bodů Městská policie Příbram ve spolupráci s Policií ČR vytipovala sedm lokalit, kde by bylo dobré umístit nové kamerové body. Pět určených míst bude kamerami osazeno do konce letošního roku. 19. července 2019   (17:16) Složky IZS se budou připravovat na výskyt vysoce nakažlivé nemoci Po úspěšném loňském nácviku krizové situace pro případ, kdy by došlo k blackoutu, se budou letos složky Integrovaného záchranného systému Středočeského kraje připravovat na možný výskyt vysoce nakažlivé nemoci. 17. července 2019   (08:14) Dobříš testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko Mobilní úpravnu vody si město zapůjčilo za 27 tisíc korun měsíčně. Výsledky prozatím nasvědčují tomu, že by tato technologie mohla být vyhovující. Konečný výstup bude znám na konci tohoto léta 17. července 2019   (06:15) Středočeská záchranka postupně obnovuje vybavení sanitek – některá nosítka jsou na hranici životnosti Dvě témata týkající se Středočeské záchranné služby projednali krajští radní na svém pondělním zasedání. Jednak šlo o nákup nové transportní techniky a druhý bod jednání se týkal nákupu tří nových vozidel pro systém rendez-vous. 15. července 2019   (16:32) Obecnice dostane na škody po loňské povodni Obecnici byla připsána dotace na rekonstrukci mostku přes Obecnický potok a rekonstrukci místních komunikací 3. července 2019   (05:55)

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz