14. 6. svátek má Roland
https://www.szmpb.cz/passport
Ivan Fuksa: Hladina spodních vod neustále klesá a některé obce o ni mohou v budoucnu přijít

ROZHOVOR
28. května 2022   (09:30)
Ivan Fuksa: Hladina spodních vod neustále klesá a některé obce o ni mohou v budoucnu přijít
foto: pribram.cz / Magdalena Rezková

V současnosti finišuje rekonstrukce hráze Vysokopeckého rybníka za necelých padesát milionů korun, Svazek obcí pro vodovody kanalizace Příbram má do budoucna v plánu investice až za půl miliardy. „Máme před sebou sedmileté programové období pro čerpání evropských dotací a měli bychom jej využít,“ říká manažer organizace.


Ivan Fuksa je manažerem Svazku obcí pro vodovody a kanalizace Příbram (SVAK) téměř rok. Vstoupil do rozjetého projektu rekonstrukce hráze Vysokopeckého rybníka, menší investiční akce čekají organizaci i v tomto roce. Do budoucna má ale větší plány. O financování projektů staré vodohospodářské infrastruktury, nedostatku spodních vod i možných řešení pro její zadržování v krajině jsme s Ivanem Fuksou mluvili v následujícím rozhovoru.

Co je náplní činnosti Svazku obcí pro vodovody a kanalizace Příbram, jehož členy je kromě Příbrami dalších dvacet místních obcí?
Svazek se má primárně starat o dodávku a čištění vody a majetek – úpravny vody a potrubí mezi obcemi. Infrastrukturu pro vodu a kanalizaci přímo v obcích si obce obhospodařují buď samy, prostřednictvím provozovatelské firmy jako 1. SčV, nebo mají některou vloženu k nám.
Mohou se ke svazku připojit i další obce?
Máme zájem o rozšiřování systému. Náklady na výrobu pitné vody zůstávají konstantní, ale čím více je odběratelů, tím se cena za jeden kubík odebrané vody snižuje. Kromě zvyšování počtu obyvatel uvítáme i připojení dalších obcí, což vyžaduje vybudování nové infrastruktury. U obcí do dvou set obyvatel ale pořízení nového potrubí naráží na to, že není ekonomicky návratné, minimálně z hlediska poskytovatele dotací. EU dává prostřednictvím ministerstva zemědělství takovou dotaci, která zohledňuje zásobování příslušného počtu lidí vzhledem k objemu investice. Pokud je počet nízký, nedosáhneme například na osmdesát procent, ale jen na pětiprocentní dotaci.
Aktuálně dokončovaný projekt – rekonstrukce hráze Vysokopeckého rybníka – rovněž nedosáhl na výraznou podporu. Činí asi desetinu celkových nákladů.
Vzhledem k tomu, že se z Vysokopeckého rybníka prodává průmyslová voda, je projekt vnímán jako komerční a získal nízkou dotaci. Jeho náklady svazek významně ekonomicky zatížily. Nyní se ale musíme věnovat projektům zaměřeným na vodu a kanalizace.

A plány v tomto ohledu nemá svazek malé. Týkají se i obnovy desítek let staré infrastruktury. Na rozsáhlé projekty ale chybí finance. Jak to chcete řešit?
To souvisí se zásadní změnou politiky svazku, která je spojená s obnovou páteřních přivaděčů a rozvodů vody a znamená investici kolem půl miliardy korun. EU poskytuje významné zdroje a ministerstvo zemědělství v rámci této strategické suroviny podporuje propojování soustav. Za námi jsou extrémně suchá léta a hodně obcí bere vodu ze studen, z vrtu je zásobováno například Dobříšsko nebo Novoknínsko. Hladina spodních vod neustále klesá a tyto obce o ni mohou v budoucnu přijít. V minulosti se tímto způsobem napojilo na Želivku Sedlčansko, což umožnily evropské peníze.
Kolik oblastí na Příbramsku nemá dostatek spodních vod?
Kromě oblasti Brd, kde je hladina spodních vod relativně uspokojivá, jsou v ostatních oranžové zóny s jejím nedostatkem. Na valné hromadě jsme odsouhlasili projekt s pracovním názvem Příbram–Dobříš, který se skládá z rekonstrukce čerpání vody ze Solenic na Hatě, modernizace úpravny vody na Hatích, veškerých přivaděčů směrem na Dobříš a rozvodů na Modřovicko a Milínsko, aby se mohly připojovat další obce. Jedná s o dlouhodobou realizaci až na deset let s investicí v řádech stovek milionů korun. Máme před sebou sedmileté programové období pro čerpání evropských dotací a měli bychom jej využít. Z vodného a stočného na tyto projekty nevybereme.
Jaká je kapacita vodních zdrojů pro připojení zmiňovaných oblastí?
Do úpravny na Hatích čerpáme vodu ze Solenic, systém je třicet let starý a vyžaduje velkou rekonstrukci. Zároveň ji využijeme jen z patnácti procent, máme totiž dostatek vody z Brd. Dobříšsko by tedy nemuselo budovat vlastní přivaděč, ale připojit se k našemu.
Co pokryje vodné a stočné?
Letos byly legislativou ministerstva financí a zemědělství obce „dotlačeny“ k tomu, aby cena vodného a stočného odpovídala nákladům a investicím provozovatele. Doposud byla výroba vody v podstatě ztrátová. Požadavek je takový, že lidé mají zaplatit sto procent skutečných nákladů. Cena je věcně usměrňovaná, což znamená, že je zákonem stanovena míra zisku. Současně je do ceny zahrnuta položka, která má sloužit k obnově majetku. To v posledních třiceti letech nebylo a teprve letos se začíná vybírat skutečně ekonomické vodné a stočné. I díky tomuto kroku začne svazek disponovat většími financemi.
Řešíte i způsob efektivnějšího zadržování vody v krajině?
Tato problematika nepatří do naší gesce. Protože jsem ale stál u prvních projektů na zadržování vody v krajině (Ivan Fuksa byl letech 2010–2011 ministrem zemědělství, pozn. red.), vím, že jich existuje celá řada. Jsem spíše zastáncem těch nejmenších projektů, které nestojí skoro nic, ale záleží na dobré vůli vlastníka pozemku. Přehrady znamenají miliardové investice, které jsou z hlediska finálního efektu do určité míry zpochybnitelné. Nehledě na „vyhnání“ lidí z míst, kde dlouhodobě žijí.
S čím by tedy šlo „pohnout“, a zmírnit tak do budoucna nepříznivé dopady klimatu?
Za minulého režimu byly vysušovány mokřady, neudržovala se spousta rybníků. Pokud by se je podařilo obnovit do podoby před sto lety, zadržíme v krajině dvoj- až trojnásobné množství vody. Model, který se mi zamlouvá nejvíce a nikterak neomezuje vlastníky pozemků, jsou poldry. Spočívá ve zbudování malé hráze tam, kde by mohl být rybník. Rybník se ale nikdy nenaplní a na pozemcích se nadále může hospodařit, protéká jimi malý potok. Když přijde voda, hráz se zatarasí a na určité období zde vznikne rybník. Další řešení představuje zadržování dešťové vody, dokonale jej využívají Izraelci. Problém, na který si vzpomínám, byla také snaha zbavit se mokřadel v lesích kvůli těžké technice. Vodu v lese nejen zadržují, rovněž ji přitahují ve formě mraků a deště. Jiný – jednoduchý a levný – systém zase udržuje vodu v korytech prostřednictvím malých dřevěných hrází, dá jí tak šanci, aby se vsakovala. Koryta máme i v Brdech, ale zatím slouží k rychlému odvodnění roztátého sněhu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související


Další články

Orlická přehrada je už teď zamořena sinicemi. A bude nejspíš hůř. Kde se můžete vykoupat? Orlická přehrada je už teď zamořena sinicemi. A bude nejspíš hůř. Kde se můžete vykoupat? Zhoršenou kvalitu vody, která není kvůli zvýšenému obsahu sinic a chlorofylu vhodná ke … Zelenými obcemi 2024 v soutěži ČSOB se staly Černovice a Kamýk nad Vltavou Zelenými obcemi 2024 v soutěži ČSOB se staly Černovice a Kamýk nad Vltavou U přihlášených obcí se porota zaměřovala na energetické úspory, ekologičtější způsoby … Šéftrenéra příbramských plavců potěšily výsledky mladších žáků na MČR Šéftrenéra příbramských plavců potěšily výsledky mladších žáků na MČR Závodní sezona plaveckého oddílu PK Příbram se chýlí ke konci. Nedávná letní … ROZHOVOR Řidičům začne v pondělí sloužit část nové D4 mezi Skalkou a Těchařovicemi Řidičům začne v pondělí sloužit část nové D4 mezi Skalkou a Těchařovicemi Dostavba celé D4 mezi Příbramí a Pískem má být kompletně hotová mezi 18. a 20. … Ubytovnám Pod Čertovým pahorkem zvoní umíráček. Stavus zde chce domov pro seniory, rozhodnou zastupitelé Ubytovnám Pod Čertovým pahorkem zvoní umíráček. Stavus zde chce domov pro seniory, rozhodnou zastupitelé Tématem mnohých měst jsou ubytovny. Tuto problematiku řeší dlouhodobě také Příbram, a … Záchranáři odvezli z ozdravného pobytu děti zdecimované průjmy a zvracením Záchranáři odvezli z ozdravného pobytu děti zdecimované průjmy a zvracením Případem se zabývá policie. AKTUALIZOVÁNO V závěru týdne se oteplí až na 28 stupňů, objeví se přeháňky a bouřky V závěru týdne se oteplí až na 28 stupňů, objeví se přeháňky a bouřky Podobný ráz počasí bude pokračovat i během první poloviny příštího týdne, kdy teploty … Letní interaktivní výstava v Podbrdském muzeu se věnuje nejslavnější stavebnici světa Letní interaktivní výstava v Podbrdském muzeu se věnuje nejslavnější stavebnici světa Muzeum v Rožmitále pod Třemšínem zahájí v pátek 14. června výstavu Svět kostiček. … Na Nováku spadlo dítě z trampolíny, letěl pro něj vrtulník Na Nováku spadlo dítě z trampolíny, letěl pro něj vrtulník Děti zde soutěžily, které z nich vyskočí nejvýše a jedno z trampolíny spadlo na zem a …
Výstup z autobusů PID bude pouze na znamení Výstup z autobusů PID bude pouze na znamení Změnou dochází ke sjednocení charakteru všech autobusových zastávek v rámci Pražské …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Mariánská 135
261 01 Příbram IV

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Rosalota, s.r.o. zakázáno.
2014 - 2024 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies