26. 10. svátek má Erik
Inspektoři si posvítili na hračky. Udělili pokuty za téměř 6 milionů, zakázali 779 modelů

Nepřehlédněte
7. června 2020   (12:25)
Inspektoři si posvítili na hračky. Udělili pokuty za téměř 6 milionů, zakázali 779 modelů
foto: pribram.cz, ČOI

Česká obchodní inspekce průběžně provádí kontroly dětských hraček, které jsou v nabídce a prodeji na tuzemském trhu. V roce 2019 zkontrolovala 5 323 modelů hraček a ve 2 234 případech zjistila porušení právních předpisů.


Česká obchodní inspekce v minulém roce kontrolovala plnění povinností, které obchodníkům při nabídce a prodeji dětských hraček, ukládá legislativa. Konkrétně se zaměřila na dodržování zákona o technických požadavcích na výrobky, které jsou upřesněny v nařízení vlády.

Inspektoři ČOI uskutečnili celkem 1 419 kontrol hraček určených pro děti ve věku do 14 let. Kontroly provedli u 30 výrobců, 30 dovozců do EU a 1 365 distributorů, u kterých prověřili 5 323 hraček. U 2 234 modelů zjistili nedostatky.
Zjištěné nedostatky
Inspektoři při kontrolách zjišťovali, zda je vysledovatelný původ hraček, zda jsou vybaveny konkrétními informacemi o jejich výrobci či dovozci a zda jsou výrobky vybaveny dalšími povinnými informacemi. V případě, že tyto informace obsahovaly nějaká omezení (např. piktogram nevhodné pro děti do tří let), inspektoři kontrolovali, jestli byly spotřebiteli sděleny důvody pro toto omezení, případně, zda jsou uvedené informace v českém jazyce.
Nedostatky byly ve většině případů administrativního charakteru. U některých hraček došlo ke kumulaci několika uvedených závad, které plynou z nedodržování požadavků platné evropské legislativy. 

Počty a specifikace nedostatků:
  • v 1 387 případech byly zjištěny nedostatky při identifikaci výrobce hračky
  • v 936 případech se jednalo o nedostatky v identifikaci dovozce
  • v 824 případech to byly nedostatky v průvodní dokumentaci (chybějící upozornění, instrukce či varování v českém jazyce) 
  • v 742 případech se jednalo o nedostatky v průvodní dokumentaci (zcela chybějící upozornění, instrukce či varování)
  • v 599 případech byly zjištěny nedostatky v povinném označení hračky typem, sériovým číslem či modelem
V rámci kontrol inspektoři nalezli hračky, které představují pro děti vysoký stupeň rizika a mohly by závažným způsobem ohrozit jejich zdraví a bezpečnost. Takové hračky byly nahlášeny do systému RAPEX na Ministerstvo průmyslu a obchodu. ČOI v minulém roce do tohoto systému nahlásila 16 modelů hraček. 
Uložená opatření
Česká obchodní inspekce uložila za porušení zákona o technických požadavcích na výrobky celkem 689 pokut v celkové výši 5 758 000 Kč. Dále zakázala celkem 779 modelů hraček.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČOI
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Setkání na hranici čtyř katastrálních území – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u … Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. … Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Důvodem tohoto opatření je zhoršující se situace ohledně onemocnění covid-19. Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Dívka byla s vážnými poraněními letecky přepravena do nemocnice. Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Snažili se být neviditelní, skrytí, konspirativní – i přesto je kriminalisté v rámci … Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Zájem o očkování se v posledních dnech v ČR zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 … V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky Hasiči za pomoci čtyř vodních proudů likvidují jak požár budovy, ale z výškové … AKTUALIZOVÁNO Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Do života se zrakovým omezením vstoupíte 13. listopadu ve Vile Obora. Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.
Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Již v úterý 26. října mohou lidé od 17 hodin přijít diskutovat s představiteli …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz