4. 12. svátek má Barbora
Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny

Nepřehlédněte
14. prosince 2019   (09:50)
Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny

Pokles hladiny Orlíku vyvolal pozornost některých obyvatel měst, jež využívají vodu z Vltavy k výrobě pitné vody.Modernizace lodního výtahu pro malá sportovní plavidla na hrázi Orlické přehrady si vyžádala výrazné snížení hladiny nádrže. Ta poklesla o téměř deset metrů, je tedy ještě níže, než před čtyřmi lety, kdy k úbytku vody došlo z důvodu dlouhotrvajícího sucha. Hladina byla snížena z toho důvodu, aby mohly bezpečně proběhnout stavební práce. K dalším poklesům pak došlo i z důvodu nízkých přítoků do nádrže. Voda se prakticky vrátila do původního koryta Vltavy a nad vodu se dostaly jezy, zbytky elektrárny nebo mosty, které desítky let zůstávaly skryty u dna nádrže.

Pod Podolským mostem byly odhaleny zbytky staré hospody a základy dalších starých domů. Zhruba 10 kilometrů proti proudu od Podolského mostu je vidět starý jez. Po několika desítkách let můžeme vidět mostovku bývalého podolského řetězového mostu a části opevnění (tzv. řopíky) vybudovaného v srpnu 1938. Naposledy byly hladina přehrady podobně nízko v roce 1976.

Pokles hladiny Orlíku vyvolal pozornost některých obyvatel měst, jež využívají vodu z Vltavy k výrobě pitné vody. Starosta Příbrami Jan Konvalinka se však negativního dopadu na zásobování města vodou neobává. „Příbram čerpá vltavskou vodu pod hrází a vydatným zdrojem jsou také nádrže v Brdech.Tlakové poměry zůstávají nezměněny," uvedl.

O něco hůře jsou na tom lidé žijící v okolí přehrady, kteří čerpají vodu z vlastních studní. Ty jim totiž rapidním poklesem vody v přehradě pomalu vysychají. Mezi dotčené lokality patří například obec Kovářov, která má sedmnáct místních částí. Mezi ně patří například Chrást, Vesec, Žebrákov, Zahořany či kemp Radava.

Oprava lodního výtahu potrvá do 30. dubna 2022. Nová konstrukční úprava umožní jeho provoz i v případě velkého poklesu vody během plavební sezony. K tomu došlo v posledních letech několikrát. V průběhu trvání oprav bude hladina snižována vždy pouze od pozdního podzimu do jara. V hlavní sezóně bude znovu na standardní úrovni.

Tip redakce: Orlík odhalil zatopené vesnice

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová, foto Martin Sainer

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz