10. 8. svátek má Vavřinec
Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny

Nepřehlédněte
14. prosince 2019   (09:50)
Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny

Pokles hladiny Orlíku vyvolal pozornost některých obyvatel měst, jež využívají vodu z Vltavy k výrobě pitné vody.Modernizace lodního výtahu pro malá sportovní plavidla na hrázi Orlické přehrady si vyžádala výrazné snížení hladiny nádrže. Ta poklesla o téměř deset metrů, je tedy ještě níže, než před čtyřmi lety, kdy k úbytku vody došlo z důvodu dlouhotrvajícího sucha. Hladina byla snížena z toho důvodu, aby mohly bezpečně proběhnout stavební práce. K dalším poklesům pak došlo i z důvodu nízkých přítoků do nádrže. Voda se prakticky vrátila do původního koryta Vltavy a nad vodu se dostaly jezy, zbytky elektrárny nebo mosty, které desítky let zůstávaly skryty u dna nádrže.

Pod Podolským mostem byly odhaleny zbytky staré hospody a základy dalších starých domů. Zhruba 10 kilometrů proti proudu od Podolského mostu je vidět starý jez. Po několika desítkách let můžeme vidět mostovku bývalého podolského řetězového mostu a části opevnění (tzv. řopíky) vybudovaného v srpnu 1938. Naposledy byly hladina přehrady podobně nízko v roce 1976.

Pokles hladiny Orlíku vyvolal pozornost některých obyvatel měst, jež využívají vodu z Vltavy k výrobě pitné vody. Starosta Příbrami Jan Konvalinka se však negativního dopadu na zásobování města vodou neobává. „Příbram čerpá vltavskou vodu pod hrází a vydatným zdrojem jsou také nádrže v Brdech.Tlakové poměry zůstávají nezměněny," uvedl.

O něco hůře jsou na tom lidé žijící v okolí přehrady, kteří čerpají vodu z vlastních studní. Ty jim totiž rapidním poklesem vody v přehradě pomalu vysychají. Mezi dotčené lokality patří například obec Kovářov, která má sedmnáct místních částí. Mezi ně patří například Chrást, Vesec, Žebrákov, Zahořany či kemp Radava.

Oprava lodního výtahu potrvá do 30. dubna 2022. Nová konstrukční úprava umožní jeho provoz i v případě velkého poklesu vody během plavební sezony. K tomu došlo v posledních letech několikrát. V průběhu trvání oprav bude hladina snižována vždy pouze od pozdního podzimu do jara. V hlavní sezóně bude znovu na standardní úrovni.

Tip redakce: Orlík odhalil zatopené vesnice

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto Martin Sainer

Další články

Meteorologové varují: Ženou se bouřky s přívalovými dešti Meteorologové varují: Ženou se bouřky s přívalovými dešti Na účet pozůstalých po tragické nehodě ve Lhotě zaslali lidé téměř 150 tisíc Na účet pozůstalých po tragické nehodě ve Lhotě zaslali lidé téměř 150 tisíc Záhadná bílá paní hlídá na Valdeku poklad v podobě 12 zlatých židlí a zlatého stolu Záhadná bílá paní hlídá na Valdeku poklad v podobě 12 zlatých židlí a zlatého stolu Pojďme odhalit tajemství, pověsti, mystéria a záhadná místa. 10. srpna 2020   (09:13) Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Legendární příbramský hudební klub byl zavřený čtyři roky. Rekonstruovanou scénu pokřtí v září příbramské kapely Origami, Roofers a GymBand Příbram. Těšit se můžeme také na koncerty E!E, The Atavists, přednášku o cestě Kanadou nebo comedy show. Vrací se i tradiční oldies a Dj Ludjek. 10. srpna 2020   (06:02) Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Autor článku píše o zemřelých jako o "cikánech", "škodné" a "parazitech". 9. srpna 2020   (21:02) Nepřehlédněte Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky I přes stále opakovaná varování uhyne každé léto několik zvířat, nejčastěji psů, která nechají nezodpovědní majitelé uzavřené v odstavených automobilech. Majitelé často argumentují tím, že pes byl ve vozidle jen chvíli. 9. srpna 2020   (13:39) Hygienici testují účastníky dobříšského tábora. Covid se zatím prokázal u dalších dvou osob Hygienici testují účastníky dobříšského tábora. Covid se zatím prokázal u dalších dvou osob Kvalita vody na Orlické a Slapské přehradě se zlepšila Kvalita vody na Orlické a Slapské přehradě se zlepšila Hygienici se v tomto týdnu zaměřili na kvalitu koupacích vod v místech, ve kterých v minulém týdnu došlo ke zhoršení. 9. srpna 2020   (07:21)
Potápěči hledají u Radavy muže, který vyskočil z člunu a již se z vody nevynořil Potápěči hledají u Radavy muže, který vyskočil z člunu a již se z vody nevynořil K události došlo před šestnáctou hodinou asi padesát metrů od břehu. 8. srpna 2020   (17:29)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz