18. 4. svátek má Valérie

Dnes je Den energy drinků – drogy, která může zabít

15. srpna 2018   (12:25)
Dnes je Den energy drinků – drogy, která může zabít

Svátek energy drinků vznikl z iniciativy společností, které tyto nápoje distribuují. Jejich cílem je využít daného dne k pořádání akcí, které zvýší množství prodaných plechovek. Nenechte se zlákat, prospěje to vašemu zdraví


Před drinky, které mají dobít baterky, varuje většina odborníků na lidské zdraví. Popíjejí je především adolescenti a mnohdy netuší, co tím riskují. Objevují se případy, kdy mají energy drinky silné vedlejší účinky a někdy dokonce ohrožují nejen zdraví, ale i život. Spojují se například s infarkty nebo alergiemi.

Pokud chcete dnešní svátek oslavit pitím příslušného nápoje, pak střídmě. Kromě přivodění si celotělového třesu, tachykardie a pocení, byste si při větší konzumaci mohli nezvratně poškodit srdce a ledviny, varují lékaři. Závislost při častém pití nevzniká pouze na kofein a další stimulanty, ale také na množství cukru, kterého je v jedné plechovce rozpuštěno okolo šesti kostek. Organismus si na příjem „povzbudidel“ rychle zvyká a začne ho vyžadovat. S každou plechovkou navíc, se může roztočit začarovaná spirála. Větší množství kofeinu, kromě výše zmíněného, způsobuje také nespavost, bolest hlavy, nepozornost, může přivodit dehydrataci nebo podráždění žaludku. Velké glykemické skoky – prudký nárůst a pokles hladiny cukru v krvi – vede naopak k únavě a zhoršení paměti.

Energetické nápoje byly vytvořeny jako doplněk stravy, který má povzbudit.
250 mililitrů běžného „energeťáku“ obsahuje průměrně 80 mg kofeinu, 90 mg taurinu, což je podobná stimulační látka jako kofein, a 30 gramů cukru. Pokud nápoj obsahuje kofein v množství vyšším než 150 mg/kg (obvyklé kolové nápoje mají obsah nižší), musí to být na obalu uvedeno. Navíc se uvádí varování, že nápoje nesmějí být konzumovány současně s alkoholem a nejsou vhodné pro děti, těhotné ženy a osoby s přecitlivělostí na kofein. V některých je dávkování mnohonásobně vyšší.

Odborníci doporučují užívat „energeťáky“ jen při zcela výjimečných situacích a s dostatečným přísunem jiných tekutin, nejlépe vody. Nikdy by denní dávka neměla přesáhnout dva vypité drinky.

 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
bezpecnostpotravin.cz
foto: ilustr.

autor: jkDalší články

Na Velký pátek si nakoupíte. Na Velikonoční pondělí však zůstanou obchody zavřené Na Velký pátek si nakoupíte. Na Velikonoční pondělí však zůstanou obchody zavřené Obchodním domům to přikazuje zákon. 18. dubna 2019   (21:42) Zeleným čtvrtkem začíná hlavní část Velikonoc, proč je ale zelený? Zeleným čtvrtkem začíná hlavní část Velikonoc, proč je ale zelený? Velikonoce od loňska nabídnou hned 4 dny, kdy nemusíme do práce. 18. dubna 2019   (18:18) Hasiči likvidují požár skládky větví, došlo k rozšíření ohně i na stromy Hasiči likvidují požár skládky větví, došlo k rozšíření ohně i na stromy Příčinou požáru mohlo být i samovznícení 18. dubna 2019   (16:16) Hasiči bojují s požárem lesa, na pomoc povolali vrtulník s bambi vakem Hasiči bojují s požárem lesa, na pomoc povolali vrtulník s bambi vakem Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu 18. dubna 2019   (15:43) AKTUALIZOVÁNO Neznámý pachatel odcizil baterie od mobilních semaforů Neznámý pachatel odcizil baterie od mobilních semaforů Došlo ke krádežím na dopravním značení a pouličním osvětlení. 18. dubna 2019   (14:03) Velikonoční nákupy vrcholí. U Tesca si připravte pevné nervy Velikonoční nákupy vrcholí. U Tesca si připravte pevné nervy Situace velmi připomíná dobu před Štědrým dnem. 18. dubna 2019   (10:48) Příbramské hokejistky mají tah na branku Příbramské hokejistky mají tah na branku Město Příbram má řadu sportovců a klubů získávajících nejvyšší ocenění na české i světové sportovní scéně. Mezi ně patří také hokejistky HC Příbram, které jsou mistry České republiky. 18. dubna 2019   (09:34) S novou smlouvou o provozovateli MHD Příbram se cestující dočkají zásadních změn S novou smlouvou o provozovateli MHD Příbram se cestující dočkají zásadních změn Změny se nebudou týkat pouze samotných autobusů, ale také autobusových zastávek, z nichž některé budou vybaveny elektronickými informačními tabulemi. 18. dubna 2019   (07:36) Foto dne: Příbramské kašny jsou od úterý odzimované Foto dne: Příbramské kašny jsou od úterý odzimované Technické služby čekaly s odkrytím na vhodné počasí bez večerních mrazů. 18. dubna 2019   (06:01) FOTO Naše ochutnávka Lisabonu všemi smysly Naše ochutnávka Lisabonu všemi smysly Ve dnech 1. – 5. dubna 2019 studenti Integrované střední školy hotelového provozu, obchodu a služeb Příbram vycestovali na poznávací zájezd do portugalského Lisabonu a slíbili, že se po návratu podělí o své zážitky. Tady jsou. 17. dubna 2019   (18:25)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz