28. 10. je státní svátek
Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína

28. září 2021   (07:36)
Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké tradice jsou s ním spojené?


Historie bývá často sporná, to se týká i poznatků o životě sv. Václava. Rozdílnost faktů se projevila také v roce 2000, kdy se na politické půdě řešilo, zda uzákonit Den České státnosti právě na svátek sv. Václava. Politikům vadil například fakt, že je s tímto dnem spojována vražda, jedná se o církevní svátek nebo dokonce je Václavu přisuzována nálepka středověkého kolaboranta. Velká část veřejnosti se ale shoduje, že je kníže Václav velmi významnou osobností českých dějin a symbolem národní hrdosti. Oficiálně od roku 2000 celá Česká republika slaví na svátek svatého Václava Den české státnosti.

Hodina dějepisu

Na počátku 10. století se knížeti Vratislavovi a Drahomíře narodil syn. Stěžejní osobou v jeho výchově sehrála babička Ludmila, která mu předala křesťanskou víru a naučila ho číst a psát. Své vzdělání prohluboval na hradišti Budeč a patřil k velmi vzdělaným učencům. Po smrti otce se Václav ujal panovnictví (byl však velmi mladý a o vládu se starala zpočátku převážně jeho matka společně s Ludmilou). Historie říká, že byl Václav vzorem křesťanského panovníka a velmi tak rozvinul víru v zemi. Podporoval duchovní, kněží a zakládal kostely.
Václav byl prý osvětovým, vlídným a morálním panovníkem, který si však i uměl prosadit své. Svá území Václav chránil i za pomoci císaře Svaté říše římské Jindřicha Ptáčníka. Tomu platil daň za mír (tzv. tribut pacis), která se rovnala pěti stům hřiven stříbra a sto dvaceti volům. To se však velmi nelíbilo mladšímu bratrovi Boleslavovi.
Kníže Václav byl podle historiků údajně zavražděn svým bratrem a jeho družinou 28. září ve Staré Boleslavi (historici se však neshodují na roce, říká se, že buď 929, nebo pravděpodobněji 935). Boleslav svého bratra zřejmě zabil z mocenských důvodů, kvůli odlišným názorům na Václavovu politiku či přílišnou christianizaci země. Václavovy ostatky byly převezeny a uloženy v rotundě sv. Víta.

Kult příkladného panovníka Václava, který bdí nad českým státem, se rozšířil v následujících staletích po celé zemi. K svatořečení došlo začátkem 11. století. Velký význam kultu přiložil i Karel IV., který nechal vytvořit korunovační klenoty se svatováclavskou korunou a vysvětil kapli na počest českému patronovi v chrámu svatého Víta na Pražském hradě, kde jsou dodnes klenoty uloženy. Kult sv. Václava posloužil v době národního obrození jako symbol české státnosti.
Tradice a zajímavosti spojené se svátkem sv. Václava
Na Václavův svátek naši předci chodívali do kostela na mše, svatováclavské poutě a k tomu neodmyslitelně patřilo i svatováclavské posvícení. Tento zvyk přetrvává v mnoha částech země dodnes.

Na počest se každoročně 28. září uskutečňuje Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi spojená s bohoslužbou.
Václav patří vedle Cyrila a Metoděje a svatého Prokopa k jednomu z nejvýznamnějších šiřitelů křesťanství v Čechách.

Podle pověstí založil v zemi tradici pěstování vína.

Spojenectví s Jindřichem Ptáčníkem umožnilo převoz ostatků sv. Václava do rotundy na Pražském hradě, ze které se stavba rozrostla do nynější podoby chrámu sv. Víta.
Vánoční koleda s názvem Good King Wenceslas vypráví o českém knížeti v anglosaských zemích.

Svatý Václav zdobí dvacetikorunové mince. 

Svatováclavská koruna je zároveň nejstarší součástí českých korunovačních klenotů.

Se svatým Václavem je spjato mnoho pověstí. Podle jedné spí v hoře Blaník se svými rytíři a až bude české zemi nejhůře, vyjede jí na pomoc.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka

Další články

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší … Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Sklady se otevřou každé první pondělí v měsíci mezi 9.00 a 17.00. V dalších týdnech … Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Víkendové koncerty odehrají v klubu Junior Ventolin, Gaia Mesiah a Megaphone, v … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního …
Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz