20. 1. svátek má Ilona

Cenná socha z kamenného mostu v Dobříši nebyla zničena opilci, ale při záměrné bezpečnostní akci

18. října 2019   (06:14)
Cenná socha z kamenného mostu v Dobříši nebyla zničena opilci, ale při záměrné bezpečnostní akci

Podle dochovaných dokumentů to vypadá, že památkově chráněná empírová socha Sv. Jana Nepomuckého skončila někde na smetišti


V Dobříši se nachází historický kamenný most, který byl postaven jako replika Karlova mostu v Praze. Podle pověsti ho nechala vystavit rodina nevěsty, která se cestou z Českého Krumlova do Prahy utopila v brodu. Nechali na něj umístit sochu Sv. Jana Nepomuckého jako ochránce tohoto místa. Most, ačkoliv je poslední kamenný v Dobříši, bude příští rok při rekonstrukci Pražské ulice zbořen.

Podle Středočeského kraje již nelze stavbu zachránit v původním stavu. K  demolici historického mostu se přiklonili i radní města Dobříš. Jako důvod uvedli připravenost projektu a velmi rychle se zhoršující stav mostní konstrukce ve stupni číslo VI – velmi špatný (stupnice stavu v rozmezí I-VII). Jakékoliv změny v projektu by mohly způsobit zpoždění výstavby, a tím i vysoké riziko uzavření komunikace.

Nový most bude údajně co nejvíce podobný původnímu, tedy se středovým pilířem a kamenným obkladem. Alespoň zčásti by měl být obložen stávajícími kameny z původní stavby, dovolí-li to jejich stav. Pokud by došlo k renovaci toho stávajícího, pro město by to znamenalo investici ve výši zhruba 4 milionů korun.

Socha Sv. Jana Nepomuckého skončila neznámo kde
Podle dostupných zdrojů byla socha začátkem sedmdesátých let zničena opilci. Byla renovována a má se nacházet v Příbrami. Sochu se nám bohužel nepodařilo vypátrat ani v Příbrami, ani v Dobříši. PhDr. Věra Smolová, ředitelka Státního okresního archivu Příbram, však zjistila zajímavou skutečnost. Za její zničení pravděpodobně nemohli opilci, ale plánovaná bezpečnostní akce.

„Socha byla záměrně zničena společně s kříži na státní silnici Voznice-Zalužany při noční akci Státní silnice." Z tohoto záznamu vyplývá, že se mohlo jednat  o speciální akci státních bezpečnostních složek, nikoliv o řádění opilců.
 
Z dostupných fotografií dále vyplývá, že socha byla zničena až po její renovaci v roce 1972.

I kdyby se socha našla, projekt s ní nepočítá
Projektanti nedoporučili umístění sochy na tělese nového mostu z hlediska bezpečnosti silničního provozu s rizikem střetu chodců (možná kolize s ostatními účastníky silničního provozu). Nový most je totiž projektován bez chodníku, který je nyní veden po stávající přilehlé lávce.

Jednadvacetiletá žena, která se na místě dnešního mostu v roce 1829 utopila, se jmenovala Maria Kloiber. Socha stála přesně tam, kde se dívka stala obětí divoké vody. Nechali ji tam postavit na památku její přátelé. K soše zaplatili i fundaci, to znamená, že složili u dobříšského farního úřadu určitý obnos, aby se u sochy zřejmě každoročně konala bohoslužba, při které se lidé za Marii Kloiberovou modlili.

Tip redakce: Dobříš přijde o historický kamenný most. Byl postaven jako zmenšená replika Karlova mostu

V Dobříši se nachází historický kamenný …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto Státní okresní archiv PříbramDalší články

Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30) Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Vybudování parkourového hřiště nic nebrání. Volejbalové hřiště komplikuje ochranné pásmo Příbramského potoka 20. ledna 2020   (06:20) Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56) Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31) Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Každodenně se setkáváme s případy, kdy jsou povětšinou naši senioři zlákáni, oklamáni a okradeni takzvanými „šmejdy“. V Příbrami bude o této problematice přednášet Zbyněk Prousek. 18. ledna 2020   (17:16) Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Díky rychlému zásahu městských strážníků nestačil nic odcizit. 18. ledna 2020   (14:23)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz