15. 10. svátek má Tereza

Dobříš přijde o historický kamenný most. Byl postaven jako zmenšená replika Karlova mostu

Nepřehlédněte
8. října 2019   (11:24)
Dobříš přijde o historický kamenný most. Byl postaven jako zmenšená replika Karlova mostu

Most bude zbořen příští rok. Renovace by se investorovi prodražila


V souvislosti s rekonstrukcí Pražské ulice v Dobříši přijde město o poslední klasický kamenný most. Vzhledem k jeho špatnému stavu se ho vlastník hlavní komunikace rozhodl zbourat a postavit na jeho místě zcela nový. Petr Kadlec, který v Dobříši žije, na tento problém poukázal, avšak bez úspěchu. Byl v menšině. Demolice mostu začne zřejmě již příští rok.
 
Za současný havarijní stav mostu může nejen nešetrná renovace z konce 60. let, ale i fakt, že most nebyl nikdy zapsán jako chráněná technická památka. Místo toho ho vlastník na konci 90. let 20. století nechal pouze zapsat na dožití s předpokládanou životností 20 až 25 let. Navíc se na něj již nikdy nevrátila socha sv. Jana Nepomuckého, která byla začátkem sedmdesátých let zničena opilci.
 
Zeptali jsme se Petra Kadlece, čím je tento most význačný a jak postupoval, když zjistil, že má být most zbořen.
 
Čím je tento most významný?
Most pochází přibližně z roku 1830, kdy překlenul brod Pilského potoka. V roce 1826 tímto místem projížděla nevěsta z Českého Krumlova do Prahy. V rozvodněném potoce se její kočár v brodu převrhl a nevěsta se v něm utopila. Stavbu mostu iniciovala její rodina a věnovala na něj i sochu sv. Jana Nepomuckého jako věčného ochránce tohoto místa. Nevěsta byla pochována na místním hřbitově a traduje se, že když ji její rodina za rok vykopala, našli její tělo neporušené. Existuje o tom i krásná místní pověst.
 
Pokusil jste se o záchranu mostu...
Zkontaktoval jsem vedení města, ale bylo mi sděleno, že o této věci již bylo rozhodnuto. Oslovil jsem tedy přímo investora, který nakonec koncem července svolal schůzku. Zástupce Středočeského kraje zde zopakoval, že nemá v úmysl most, vzhledem k jeho stavu, rekonstruovat. Z valné většiny by se totiž jednalo o stavbu zcela nového mostu v původní podobě. To by celkovou stavbu prodražilo a hlavně prodloužilo. Bohužel jsem byl na jeho obranu v menšině. Roli zde hrál i fakt, že most není na dosti viditelném místě, a není tedy z pohledu místních v dostatečném povědomí.
 
I naše redakce požádala investora o vyjádření. Podle Středočeského kraje již nelze most zachránit v původním stavu. Na základě požadavku města Dobříš však bude nový most údajně co nejvíce podobný původnímu, tedy se středovým pilířem a kamenným obkladem. V současné době probíhají jednání o jeho podobě, ke kterému byli přizváni i památkáři.

"Pokud budete mít možnost, zastavte se někdy na lávce pro pěší a koukněte se na tento most, jenž byl postaven jako zmenšená replika Karlova mostu v Praze. Jedná se totiž o poslední klasický kamenný most v Dobříši, který přečkal až do současnosti. Až zmizí, zmizí i kus naší historie," dodal Petr Kadlec.
 

V souvislosti s rekonstrukcí Pražské …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Kaštanovník se dožívá i několika set let a dorůstá do velikosti až 30 metrů. 15. října 2019   (11:50) Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem „V Norsku jsem potkal kluka, který dojíždí do školy devět hodin. Říkal, že když cesta trvá méně než tři hodiny, tak si ani nerozepíná bundu,“ vypráví Matěj Kratochvíl, který se právě vrátil z pěší cesty na nejservernější cíp Evropy 14. října 2019   (16:02) Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Na Příbramsku panuje podzim a melancholické babí léto. 14. října 2019   (12:31) Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Přinášíme seznam případů, které řeší příbramští policisté 14. října 2019   (10:17) Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Martin Macík po velkém dobrodružství zdolal Rallye du Maroc, nejnáročnější test před Dakarem 2020 14. října 2019   (08:59)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz