8. 12. svátek má Květoslava

Dobříš přijde o historický kamenný most. Byl postaven jako zmenšená replika Karlova mostu

Nepřehlédněte
8. října 2019   (11:24)
Dobříš přijde o historický kamenný most. Byl postaven jako zmenšená replika Karlova mostu

Most bude zbořen příští rok. Renovace by se investorovi prodražila


V souvislosti s rekonstrukcí Pražské ulice v Dobříši přijde město o poslední klasický kamenný most. Vzhledem k jeho špatnému stavu se ho vlastník hlavní komunikace rozhodl zbourat a postavit na jeho místě zcela nový. Petr Kadlec, který v Dobříši žije, na tento problém poukázal, avšak bez úspěchu. Byl v menšině. Demolice mostu začne zřejmě již příští rok.
 
Za současný havarijní stav mostu může nejen nešetrná renovace z konce 60. let, ale i fakt, že most nebyl nikdy zapsán jako chráněná technická památka. Místo toho ho vlastník na konci 90. let 20. století nechal pouze zapsat na dožití s předpokládanou životností 20 až 25 let. Navíc se na něj již nikdy nevrátila socha sv. Jana Nepomuckého, která byla začátkem sedmdesátých let zničena opilci.
 
Zeptali jsme se Petra Kadlece, čím je tento most význačný a jak postupoval, když zjistil, že má být most zbořen.
 
Čím je tento most významný?
Most pochází přibližně z roku 1830, kdy překlenul brod Pilského potoka. V roce 1826 tímto místem projížděla nevěsta z Českého Krumlova do Prahy. V rozvodněném potoce se její kočár v brodu převrhl a nevěsta se v něm utopila. Stavbu mostu iniciovala její rodina a věnovala na něj i sochu sv. Jana Nepomuckého jako věčného ochránce tohoto místa. Nevěsta byla pochována na místním hřbitově a traduje se, že když ji její rodina za rok vykopala, našli její tělo neporušené. Existuje o tom i krásná místní pověst.
 
Pokusil jste se o záchranu mostu...
Zkontaktoval jsem vedení města, ale bylo mi sděleno, že o této věci již bylo rozhodnuto. Oslovil jsem tedy přímo investora, který nakonec koncem července svolal schůzku. Zástupce Středočeského kraje zde zopakoval, že nemá v úmysl most, vzhledem k jeho stavu, rekonstruovat. Z valné většiny by se totiž jednalo o stavbu zcela nového mostu v původní podobě. To by celkovou stavbu prodražilo a hlavně prodloužilo. Bohužel jsem byl na jeho obranu v menšině. Roli zde hrál i fakt, že most není na dosti viditelném místě, a není tedy z pohledu místních v dostatečném povědomí.
 
I naše redakce požádala investora o vyjádření. Podle Středočeského kraje již nelze most zachránit v původním stavu. Na základě požadavku města Dobříš však bude nový most údajně co nejvíce podobný původnímu, tedy se středovým pilířem a kamenným obkladem. V současné době probíhají jednání o jeho podobě, ke kterému byli přizváni i památkáři.

"Pokud budete mít možnost, zastavte se někdy na lávce pro pěší a koukněte se na tento most, jenž byl postaven jako zmenšená replika Karlova mostu v Praze. Jedná se totiž o poslední klasický kamenný most v Dobříši, který přečkal až do současnosti. Až zmizí, zmizí i kus naší historie," dodal Petr Kadlec.
 

V souvislosti s rekonstrukcí Pražské …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Truhlář z Jinec se po devíti letech vrátil ke zvedání činek. Dnes je mistrem světa v benchpressu Truhlář z Jinec se po devíti letech vrátil ke zvedání činek. Dnes je mistrem světa v benchpressu Karel Turek na mistrovství světa v Polsku překonal svůj rekord a zvedl 200 kg 7. prosince 2019   (18:32) Část stromků a ozdob obsahuje nebezpečné látky Část stromků a ozdob obsahuje nebezpečné látky Třináct testovaných vánočních stromků a řetězů překračuje zákonné limity a nikdy se neměly dostat do oběhu. Některé z nich se prodávaly i na českém trhu 7. prosince 2019   (15:30) Město chce pronajmout městskou chatu Granit, lidé sepsali petici Město chce pronajmout městskou chatu Granit, lidé sepsali petici Výběrové řízení na pronájem městské chaty bude vyhlášeno v nebližších dnech. Minimální požadovaná částka za nájemné je 450 000 Kč za rok 7. prosince 2019   (12:07) Čertovský Novák přilákal tisíce návštěvníků. Velkolepý ohňostroj nadchl přihlížející Čertovský Novák přilákal tisíce návštěvníků. Velkolepý ohňostroj nadchl přihlížející Pořadatelé Ledově čertovského Nováku, pod taktovkou vládce všech čertů a jedinou ženou v říši pekelné, dovedli akci k naprosté dokonalosti. 7. prosince 2019   (09:11) Kámen z dolů byl poztrácen a částečně zcizen. Opěrná zeď u dolu Anna dostala nový odstín Kámen z dolů byl poztrácen a částečně zcizen. Opěrná zeď u dolu Anna dostala nový odstín Nově budovaná zeď se skládá z kamene se žlutohnědým odstínem, který je barevně odlišný od kamenných staveb v okolí 7. prosince 2019   (07:14) Chlebáčci, řada necek a kádí, voňavé stromky. Hornický adventní trh byl skromný, ale měl své kouzlo Chlebáčci, řada necek a kádí, voňavé stromky. Hornický adventní trh byl skromný, ale měl své kouzlo Celá strana příbramského náměstí od ústí Pražské ulice k lékárně U Bílého lva patřila betlémářům. Prodávaly se tzv. betlémy pro chudé, vyrobené z chlebového těsta 6. prosince 2019   (19:37) Opravit chodníky, zastřešit hřiště, osvětlit přechod pro chodce. Lidé přišli na úřad a řekli, co chtějí Opravit chodníky, zastřešit hřiště, osvětlit přechod pro chodce. Lidé přišli na úřad a řekli, co chtějí Veřejné slyšení k rozpočtu se letos v Příbrami konalo poprvé 6. prosince 2019   (15:48) Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Čtyřicet čertů čeká na hříšníky. Možná přijede i pekelné koňské spřežení. 6. prosince 2019   (12:51) Policie zavítala do samotného pekla Policie zavítala do samotného pekla Co nebo kdo je to „Mišguláš“? Na tuto otázku zná odpověď pětice příbramských čertů. 6. prosince 2019   (10:33) Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Podbrdské muzeum získalo originál unikátního stroje vyrobeného před 120 lety v Rožmitále. Stane se součástí stálé expozice věnované lesmistru a vynálezci Karlu Gangloffovi. 6. prosince 2019   (08:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz