4. 12. svátek má Barbora
Budou příbramské děti nuceny studovat obory, o které nestojí?

NÁZOR
16. března 2021   (12:55)
Budou příbramské děti nuceny studovat obory, o které nestojí?
foto: Hrazdírová

Plán na sloučení gymnázií vyvolal odmítavé reakce rodičů i části veřejnosti, vznikla i protestní petice. Její spoluautorka Andrea Hrazdírová se vyjadřuje k plánované optimalizaci.


Od první zprávy o záměru Středočeského kraje sloučit příbramská gymnázia uplynuly dva měsíce.

Zkusila jsem oslovit příbramskou veřejnost. Připravila jsem petici proti sloučení. Mám za sebou taky spoustu schůzek, telefonů a e-mailů se zástupci našeho města, kraje, s rodiči, učiteli i studenty. Přečetla jsem si mnoho článků, tabulek a zpráv výborů a komisí.

Petici podepsalo 1931 občanů. Solidarita a ochota pomoci mě velmi potěšila. Chtěla bych všem poděkovat za podporu.

29. března budou krajští zastupitelé rozhodovat o možnostech budoucího vzdělání 15letých dětí okresu Příbram. Pokud zvednou ruku pro sloučení, přijde Příbram o 60 gymnaziálních míst.

Krajská optimalizační komise předložila pro posouzení vhodnosti sloučení různých škol v kraji tři kritéria. První je míra naplněnosti. Gymnázium pod Svatou Horou je přitom druhá nejvíc naplněná střední škola v Příbrami. Druhé kritérium, kvalitní vzdělávání neboli výsledky maturit. Ani zde svatohorské gymnázium při porovnání maturit dle Cermatu nijak nezaostává. Třetí kritérium, vzdělávací nabídka a roztříštěnost oborů. K tomu mohu napsat snad jen to, že sloučením dvou gymnázií se roztříštěnost oborů v našem městě nezmenší. A podíl gymnazistů vůči ostatním středoškolákům je srovnatelný s jinými okresy.
Čeho tedy chce kraj zrušením 60 gymnaziálních míst docílit? Chce donutit studenty jít na obory, které jim předurčí, i když o ně dnes nemají zájem? K čemu to bude kraji nebo studentům dobré? Kraj taky dosud jasně neřekl, jak sloučení přispěje ke zvýšení úspěšnosti studentů u maturit. To je jeden z jeho argumentů. Jsou to totiž právě gymnaziální obory, které mají zdaleka nejlepší maturitní výsledky ze všech středních škol.
Stále doufám, že zbytečně nezanikne škola s 30letými výsledky, která k Příbrami už neodmyslitelně patří a která má jen tu smůlu, že se asi někomu znelíbila. Doufám, že krajští zastupitelé vnímají, že optimalizace příbramských gymnázií je nekvalitně připravená a bezdůvodná. A věřím, že budou hlasovat podle svého svědomí a v zájmu svých voličů, nezávisle na politické příslušnosti.

Andrea Hrazdírová, spoluautorka petice proti sloučení příbramských gymnázií


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Andrea Hrazdírová
autor: Andrea Hrazdírová

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz