18. 8. svátek má Helena

Bude příbramský obchvat bez protihlukových stěn?

AKTUALIZOVÁNO
12. června 2019   (12:07)

Skutečnost, že obchvat je navržen téměř bez protihlukových stěn, straší obyvatele Zdaboře, Žežic, Červené, Brodu i Tisové.


Blíží se důležité datum – pátek 21. června –, kdy se v Příbrami uskuteční veřejné projednání ve věci obchvatu města. Zájem médií reportovat o této události je samozřejmý, důležitá je však účast občanů. Skutečnost, že obchvat je navržen téměř bez protihlukových stěn, straší obyvatele Zdaboře, Žežic, Červené, Brodu i Tisové. Část občanů těchto městských periférií se s žádostí o pomoc obrátila na příbramské zastupitele.

Občané v okrajových částech města se obávají negativních dopadů, které způsobí Jihovýchodní obchvat Příbrami. Osadní výbor Zdaboř, Osadní výbor Žežice, Sdružení přátel a občanů Zdaboře a Sbor dobrovolných hasičů Zdaboř proto napsaly příbramským zastupitelům dopis s žádostí o pomoc. „Požádali jsme zastupitele, aby pomohli při jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR nebo se zasadili o to, aby město začalo spořit na budoucí protihluková opatření,“ říká předseda zdabořského osadního výboru Tomáš Plechatý.

Pro mnoho občanů ve Zdaboři, Žežicích, Brodě, na Červené nebo v Tisové je totiž velkým překvapením zjištění, že při přípravách obchvatu se nepočítá téměř s žádnými protihlukovými stěnami. „Podle ŘSD to prý vychází podle normy a protihluková opatření nejsou potřeba. Norma znamená, že dva metry od stěny domu v okolí obchvatu může hluk dosahovat až 60 decibelů, což odpovídá soustavně spuštěné sušičce prádla,“ vysvětluje jeden z občanů Zdaboře Petr Šedivý. Hlukový limit se přitom vztahuje pouze na místa do zmiňovaných dvou metrů od stěny domu. Ostatní části nemovitosti jako zahrady, terasy nebo bazény mohou pak být zatíženy podstatně vyšším hlukem. „Protihluková opatření nejsou pouze o plnění stanoveného limitu, jak se snaží ŘSD argumentovat, ale o přijatelném komfortu žití v okolí zdroje hluku, což musí být hlavním záměrem i cílem města a dotčených občanů,“ podotýká Petr Šedivý.

Osadní výbory ani občanské organizace, které poukazují na negativa spojená s obchvatem, nerozporují naměřené údaje, ale konstatují, že by město Příbram mělo zamezit jedné skutečnosti: Totiž aby se doprava z jedné části města se svými negativy pouze nepřelila do jiné části. Ohroženy přitom nejsou pouze periferie hlukem a zplodinami, ale potenciálně také ulice Školní, Milínská, Žežická či Zdabořská, a to nadměrnou dopravou.

V dopise občanů, kteří žijí v blízkosti plánovaného obchvatu, mimo jiné stojí: „Drtivou většinu obyvatel žijících v blízkosti plánovaného obchvatu trápí, že dojde ke znehodnocení přírody, kterou máme v těsné blízkosti a již využívají také lidé z jiných částí Příbrami. Postupně se však sžíváme s tím, že obchvat je třeba vybudovat. Někteří z nás sdílejí i přesvědčení, že je to morálně odpovědné vůči příbramským
spoluobčanům, kteří žijí dlouhá léta podél současných dopravních tepen. Ostatně mnozí z nás jsou řidiči, kteří přispívají ke zvyšování dopravních toků. S tímto porozuměním se obracíme na Vás jako zástupce města a žádáme o podporu. Pokud už obchvat má vést v blízkosti našich domů a znehodnotit část přírody v okolí, chtěli bychom, aby město s námi spolupracovalo na zvýšení ochrany před šířením hluku a prachu, který provoz stavby přinese.“

Dopis zastupitelům obsahuje několik návrhů řešení: další jednání s ŘSD, tvorbu finanční rezervy v rozpočtu pro účely budoucí výstavby protihlukové stěny v režii města, výpočet nákladů na vybudování protihlukové stěny, prověřit možnosti čerpání prostředků z dotačních programů.

„Nejsme odborníci na dopravní infrastrukturu, proto jsme zastupitele požádali, zda by mohli vyslyšet naši prosbu a situací se zabývat. Několik tisíc lidí v okolí obchvatu ve Zdaboři, v Žežicích, v Brodu, na Červené, v Tisové nebo v Bohutíně by nemělo zůstat bez pomoci svých volených zástupců,“ říká Tomáš Plechatý.

Část příbramských zastupitelů zareagovala, že se záležitostí bude rozhodně zabývat. „Tomu jsme opravdu rádi. Z některých odpovědí však vyplynulo, že rizika nejsou tak velká, když obchvat povede v zářezu bez dopadu provozu na okolí. Ve skutečnosti část obchvatu bude na tří- až čtyřmetrovém náspu, ze kterého se bude hluk šířit mnoho set metrů do okolí,“ podotýká Petr Šedivý.

Osadní výbor Zdaboř si doposud pochvaluje kontakt s městem. „S radnicí je velmi dobrá spolupráce a věříme, že i tohle dáme dohromady,“ dodává Tomáš Plechatý. Klíčové podle něj bude veřejné projednání obchvatu, které se uskuteční v pátek 21. června v 10.00 v zasedací místnosti v někdejším ředitelství Rudných dolů na náměstí T. G. Masaryka. Projednání je otevřené pro všechny občany a bude možné zde vznést námitky k navrženému řešení obchvatu.

Doplnili jsme vyjádření starosty města Jana Konvalinky:
Radnice si podle Konvalinky uvědomuje nutnost výstavby obchvatu s ohledem na dopravní situaci ve městě. V souvislosti s plánovanou trasou podle něj vyvstává vcelku legitimní obava lidí, z osad dotčených výstavbou. "S projektanty jednáme o možnostech realizace protihlukových opatření, a to přímo v rámci stavby nebo bezprostředně po jejím dokončení. Jako město jsme odhodláni na výstavbě protihlukových opatření participovat, abychom zajistili přiměřenou kvalitu života obyvatel osad, kolem nichž jihovýchodní obchvat v budoucnu povede. Úleva jedné části města nemůže znamenat přitížení části druhé," uvedl starosta pro ČTK.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Osadní výbor Zdaboř

autor: topDalší články

Agresivita vos se v srpnu stupňuje Agresivita vos se v srpnu stupňuje Vosy jsou dokonce agresivnější než včely a sršni. Útočí bez rozpaků kdykoli, kdy se cítí být v ohrožení 18. srpna 2019   (19:50) Středočeský kraj začal schvalovat žádosti prvním žadatelům v rámci 3. výzvy kotlíkových dotací Středočeský kraj začal schvalovat žádosti prvním žadatelům v rámci 3. výzvy kotlíkových dotací V první vlně vyplácených žádostí bude uspokojeno 200 žadatelů, jimž bude vyplaceno téměř 24 milionu korun 18. srpna 2019   (16:50) Tři dopravní nehody zkomplikovaly provoz na Strakonické Tři dopravní nehody zkomplikovaly provoz na Strakonické Na místě se tvoří dlouhé kolony 18. srpna 2019   (14:53) Dožínkové slavnosti na Příbramsku nevymizely Dožínkové slavnosti na Příbramsku nevymizely Sobotní odpoledne ožila Obecnice tradiční oslavou ukončení žní 18. srpna 2019   (11:56) FOTOGALERIE Příbram sestřelil ve druhém poločase dvěma góly Petržela Příbram sestřelil ve druhém poločase dvěma góly Petržela 1. FC Slovácko - 1. FK Příbram 2:0 (0:0). V sobotu 17. srpna zavítala v 6. kole FORTUNA:LIGY Příbram na Městský fotbalový stadion Miroslava Valenty. 18. srpna 2019   (09:12) EKO-Novák: Odpadky ani kontejnery doopravdické nebyly, zábava však ano EKO-Novák: Odpadky ani kontejnery doopravdické nebyly, zábava však ano Jezdilo se v popelnicích, skákalo se v odpadkových pytlích, hrálo se odpadkové domino 18. srpna 2019   (07:06) Hasiči likvidují únik ropné látky do vody Hasiči likvidují únik ropné látky do vody V Kamýku nad Vltavou zasahují tři jednotky hasičů 17. srpna 2019   (19:34) Vrtulník transportuje vážně zraněného chodce do nemocnice Vrtulník transportuje vážně zraněného chodce do nemocnice Policisté komunikaci v Chotilsku obousměrně uzavřeli 17. srpna 2019   (18:07) Ze skály na Příbramsku se zřítil horolezec, na místě přistál vrtulník Ze skály na Příbramsku se zřítil horolezec, na místě přistál vrtulník Horolezec spadl z výšky přibližně dvaceti metrů. 17. srpna 2019   (16:22) AKTUALIZOVÁNO Hasičský záchranný sbor České republiky dosáhl navýšení rozpočtu na příští období Hasičský záchranný sbor České republiky dosáhl navýšení rozpočtu na příští období Rozpočet bude navýšen o 434 milionů korun 17. srpna 2019   (14:12)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz