Brambory i cibule podle zelinářů výrazně zdraží, vyplatí se nákup do zásoby
29. září 2022 (12:28)
foto: pixabay
Podle údajů Českého statistického úřadu ceny zemědělských výrobců v případě cibule letos v srpnu meziročně vzrostly bezmála o 42 procent, u brambor o 12 procent, což se promítlo i na pultech obchodů.
Na tuzemském trhu v příštích měsících kvůli slabší úrodě i nepříznivému počasí při sklizni zřejmě dál zdraží brambory a cibule. Lidé, kteří si mohou tuto základní zeleninu na zimu uskladnit, by si měli nakoupit brambory a cibuli na zimu do zásoby. "Cena půjde letos určitě nahoru. V jarních měsících pak ceny mohou být pro někoho docela problematické," řekl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.
Letošní úrodu cibule podle Hanky poznamenalo suché počasí, což se promítlo v její kvalitě i výnosech, které jsou nižší v celé Evropě. Spotřebitelé se podle Hanky musí připravit na to, že tato v kuchyni nepostradatelná zelenina bude citelně dražší než v předešlých letech. "Už nyní to vidíme na pultech obchodů," podotkl Hanka, podle kterého cibule bude navíc k dostání jen v menších velikostech.
Růst cen lze podle Hanky očekávat také u konzumních brambor. Zatímco ranné brambory měly letos poměrně vysoký výnos i dobrou kvalitu, tak u pozdních brambor farmáři evidují nižší úrodu. Sklizeň navíc poznamenalo deštivé počasí a u vlhkých hlíz je komplikované jejich dlouhodobé uložení ve skladech. "Brambory se nyní proto ve velkém množství dodávají na trh a předpokládám, že do skladů letos půjdou výrazně menší objemy než v předchozích letech," upozornil Hanka, podle kterého tak bude v následujících měsících sílit tlak na další růst cen brambor.
Podle údajů Českého statistického úřadu ceny zemědělských výrobců v případě cibule letos v srpnu meziročně vzrostly bezmála o 42 procent, u brambor o 12 procent, což se promítlo i na pultech obchodů.
Na pultech tuzemských supermarketů a hypermarketů jsou nyní podle Hanky k dostání pozdní brambory za nesmyslně nízké ceny. "Kilogram brambor lze tento týden koupit i za osm korun, ale to je jenom díky masivním slevovým akcím, protože obchodní řetězce brambory aktuálně nakupují o jednu až dvě koruny dráž a prodávají je takto levně," podotkl Hanka.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•RACE WASH Příbram slaví 2. narozeniny
•Lidé 28. září na státní svátek ve velkých obchodech nenakoupí
•Výrobce vinylů GZ Media uvažuje kvůli energiím o přesunu části výroby mimo ČR
Další články
Policie během tří dnů narazila na opilé i zdrogované řidiče. Zkontrolovala přes 2100 aut
Více než dva tisíce zkontrolovaných vozidel, stovky přestupků a desítky řidičů pod …
AKTUALIZOVÁNO
Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5 milionů. A přesto fotbal získal nejvyšší dotaci
Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5,3 milionu korun. Vůči …
AKTUÁLNĚ
Záchranná mise na Dole Anna: Ze Dne otevřených dveří přímo k zásahu
PŘÍBRAM – Zatímco dvůr centrální hasičské stanice ve Školní ulici byl plný dětí ze …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Dubánci vyrážejí mezi lidi. V Dobříši otevřou novou rodinnou stezku
Malé postavičky z přírodnin, které si získaly srdce dětí i dospělých, přicházejí s …
DOBŘÍŠ
Střet u Vranovic: Tesla srazila divočáka, silnice na Rožmitál byla průjezdná jedním pruhem
V úterý 12. května po 21. hodině večer došlo na silnici č. I/18 k nehodě. Na trase z …
AKTUALIZOVÁNO
Sto metrů příbramské historie. Na Březových Horách vzniká velkoplošná malba
V Kladenské ulici na Březových Horách začne už ve středu 13. května vznikat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pičínská rybka 2026: kdo vytáhne vítězný kousek?
ČRS MO Bohutín ve spolupráci s obcí Pičín, místním SDH a dalšími partnery pořádá 4. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mezinárodní den sester si v příbramské nemocnici připomněli poděkováním zdravotním sestrám
Oblastní nemocnice Příbram si v úterý 12. května připomněla Mezinárodní den sester. …
Hasiči likvidují požár v rodinném domě ve Věšíně
Několik jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů zasahuje v úterý 12. května u …
AKTUALIZOVÁNO
Taxikář zachránil ženě 300 tisíc. Málem je předala falešným policistům z Příbrami
Jen díky duchapřítomnosti řidiče taxislužby nepřišla devětačtyřicetiletá žena o 300 …
AKTUÁLNĚ




