11. 11. svátek má Martin

Zuzana (35): Vyměnila pohodlí velkoměsta za vesnický život. Nechtěla žít ve smogu

16. října 2019   (11:11)
Zuzana (35): Vyměnila pohodlí velkoměsta za vesnický život. Nechtěla žít ve smogu

Rodilá Pražačka chtěla se svým manželem změnu.


Narodila se v Podolí a se svými rodiči žila v paneláku na sídlišti Stodůlky. V devatenácti letech potkala budoucího manžela, po nějakém čase se vdala a spolu také bydleli v panelákovém bytě. Porodila syna, ale anonymita hlavního města jim nevyhovovala.

Co Vám na pražském sídlišti nevyhovovalo?
Tisíce lidí, tisíce aut. Jedno dětské hřiště a spousta psích exkrementů všude kolem. Stereotyp každý den. Ráno do práce, odpoledne na procházku, nadýchat se smogu, uvařit večeři a jít spát. Syn začal po čase trpět astmatem, snažili jsme se každý víkend vycestovat mimo Prahu. Jednoho dne nás oslovila nabídka realitní kanceláře, která prodávala polorozpadlý dům u Příbrami.

Zakoupili jste ho?
Ano. Každý víkend jsme vyjížděli s nadšením, jak vlastními silami budeme proměňovat chatrč na chalupu. Pracovali jsme vždy od rána do večera, do Prahy jsme se vraceli až v neděli večer, byli jsme vyčerpaní, ale šťastní. Když bylo synovi pět let, rozhodli jsme se, že se přestěhujeme.

Oba jste pracovali v Praze. Museli jste změnit zaměstnání..
Manžel si začal hledat práci jako první. Když se mu naskytla pracovní příležitost v Příbrami, neváhal a okamžitě ji přijal. Já jsem zatím pracovala stále v Praze. Když nastoupil do nového zaměstnání, postupně nás začal stěhovat. Asi po měsíci jsem dala výpověď i já. Novou práci jsem sehnala během několika málo dní.

Jak reagovali vaši příbuzní?
Oni věděli, že nejme v Praze šťastní. Moji rodiče to tak trochu tušili a přijali to s pochopením. Pro rodiče manžela to nebyla dobrá zpráva. Byli zvyklí, že se navzájem často navštěvujeme. Chybíme jim, snažíme se je navštěvovat, jak to jen lze.

Jak dlouho probíhala rekonstrukce?
Ten dům jsme zakoupili po starších lidech, byla to opravdu ruina. Popravdě jsme vůbec netušili, do čeho se pouštíme. Vyměnili jsme pohodlí panelákového bydlení za vesnický život. Ten přechod byl pro nás tak trochu šok. Museli jsme vybourat příčky, udělat nové podlahy, rozvody elektřiny a topení, to byl asi největší problém. Topíme zatím v kamnech, moc komfortní to není. Přestavba stále probíhá, je to nekonečný příběh. Pro lidi, kteří bydleli celý život v bytě, to byla velká změna. Do té doby jsme neznali, co to je sekání trávy, v zimě odklízení sněhu.

Ve vesnici, kam se přestěhovali, není ani obchod. Trvale zde bydlí necelých dvě stě obyvatel. Autobusové spojení také není ideální, dojíždí pouze třikrát denně, v zimě kolikrát ani nepřijede. Pro sousedy budou vždy Pražáci, ale jsou šťastní. Život ve velkoměstě jim nechybí.
 

Narodila se v Podolí a se svými rodiči …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků „Kdysi co řekl pan učitel, to platilo. Dnes se již žáci nebojí oponovat učiteli. Je však třeba zapracovat na tom, aby dokázali diskutovat slušně,“ říká Mgr. Roman Behún, ředitel Základní školy pod Svatou Horou 11. listopadu 2019   (17:57) Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Provoz rekreační chaty na Zadově vykazoval v loňském roce ztrátu zhruba 140 tisíc korun. O jejím prodeji však město neuvažuje 11. listopadu 2019   (15:29) Vyjel za svodidla a skončil na střeše Vyjel za svodidla a skončil na střeše Zraněného řidiče odvezla záchranná služba do nemocnice 11. listopadu 2019   (13:25) Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Každá panenka představuje jedno skutečné dítě, které bude proočkováno proti šesti smrtelným nemocem. Šilo se i v Sedlčanech a Rožmitále pod Třemšínem 11. listopadu 2019   (11:28) Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Schodek 135 milionů korun plánuje pokrýt z vlastních zdrojů, které jsou zhruba ve výši čtvrt miliardy. S návrhem rozpočtu již souhlasili městští radní, v prosinci ho ještě budou schvalovat zastupitelé 11. listopadu 2019   (08:53) Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Se svatým Martinem přichází podle tradice zima a sníh 11. listopadu 2019   (06:00) V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni Největší akcí, kterou Spolek Prokop Příbram připravuje v rámci projektu „S Permonem za dětmi a seniory“ je lampiónový průvod o svátku svatého Martina. 10. listopadu 2019   (16:59) Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Štěňata byla odhozena v křoví 10. listopadu 2019   (13:32) VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla V případě dopadení hrozí muži až tři roky ve vězení. 10. listopadu 2019   (12:45) Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Na Dobříšsku u řeky Vltavy policejní hlídky kontrolovaly chaty ze země, ze vzduchu i z vody. 10. listopadu 2019   (11:02)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz