Ztracené kouzlo nebo nutnost? Pevné jeviště v lesním divadle poblíž Příbrami budí vášně
19. června 2024 (06:13)
foto: Radka Typltová
Lesní divadlo Skalka v Podlesí u Příbrami mění svou „divokou“ tvář. Na přírodní scéně se v těchto dnech staví nové dřevěné jeviště. Vyvolává rozporuplné reakce, ale rozhodně má své opodstatnění.
Ve svahu lesa poblíž Podlesí u Příbrami najdete půvabnou venkovní scénu lesního divadla Skalka. Již několik let je ve správě města Příbram. Po zvelebení budovy s občerstvením a toalet se nyní město rozhodlo přistoupit i k rekonstrukci samotné scény.
Nové dřevěné pódium, které tam vzniká, vyjde na zhruba půl milionu korun. Zároveň se počítá i s posílením městské hromadné dopravy v době konání některých představení. Parkovací kapacity na nedaleké louce jsou totiž leckdy nedostatečné. Návštěvníci parkují, kde se dá.
Stavba jeviště se ale nesetkává jen s pozitivními reakcemi. Na sociálních sítích, konkrétně ve skupině CHKO Brdy, se nešetří kritikou. Padají názory, že lesní divadlo tímto zásahem ztrácí své kouzlo, stavbu diskutující označují za paskvil, hrůzu a hnus.
Podle divadelníků, kteří na Skalce vystupují, má ale pevné jeviště své nezpochybnitelné klady. „Na letních scénách bývá problém s počasím. Konkrétně v Podlesí se při dešti, v místě, kde se hraje, dělá velká louže, kterou je dost často potřeba odčerpávat. Ve chvíli, kdy zde bude pevné jeviště, tento problém samozřejmě odpadá,“ vysvětluje herec příbramského Divadla A. Dvořáka Lukáš Typlt. Příbramské divadlo uvádí své hry v lesním divadle Skalka pravidelně, například představení Limonádový Joe nebo oblíbenou Baladu pro banditu.
Stávající terén je kamenitý, překáží i šišky a kořeny. „Nejobtížněji se na tomto povrchu hrají tituly, ve kterých se tančí. A když tady hrajeme po dešti, na mokré trávě a blátě to klouže a hrozí úraz. Zároveň trpí i kostýmy, které se často nedají jednoduše vyprat. Ale pevné jeviště má výhodu i v tom, že se na něj dají připevnit dekorace, což u mobilních jevišť, která se tak jako tak půjčovala, nešlo technicky provést,“ doplňuje herec postřehy z praxe.
Stávající terén je kamenitý, překáží i šišky a kořeny. „Nejobtížněji se na tomto povrchu hrají tituly, ve kterých se tančí. A když tady hrajeme po dešti, na mokré trávě a blátě to klouže a hrozí úraz. Zároveň trpí i kostýmy, které se často nedají jednoduše vyprat. Ale pevné jeviště má výhodu i v tom, že se na něj dají připevnit dekorace, což u mobilních jevišť, která se tak jako tak půjčovala, nešlo technicky provést,“ doplňuje herec postřehy z praxe.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Radka Typltová
Související
•Do Jinec míří Čechomor a Walda Gang
•Expozice u uranového dolu Bytíz připomíná hrdiny protinacistického odboje
•Letní interaktivní výstava v Podbrdském muzeu se věnuje nejslavnější stavebnici světa
Další články
Bude to drama? Ředitelka školky z Příbramska míří do Prostřeno!
Oblíbený pořad Prostřeno! zamíří do Prahy a Středočeského kraje a chybět nebude ani …
LIFESTYLE
Příbram zasáhne šipkařská horečka! MČR v šipkách je tady!
Připravte se na pořádnou dávku adrenalinu, napětí a skvělé sportovní atmosféry! Česká …
SPORT
Tipy na víkend: Farmářské i bleší trhy, festival chutí i bohatý kulturní program
Tento víkend se v Příbrami budou opět konat farmářské trhy, podívat se můžete i na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
TASTY STREET FOOD FESTIVAL míří do Příbrami už tuto sobotu
Už 18. dubna se Náměstí T. G. Masaryka od 10:00 do 19:00 promění v ráj všech milovníků …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V Příbrami začal Dvořákův festival, letos se posluchači přenesou do Británie
Plzeňská filharmonie spolu s britskou violoncellistkou Laurou van der Heijdenovou …
KULTURA
Jak dopadl Speed Marathon na Příbramsku? Jaké jsou postihy za překročení rychlosti?
Policisté na příbramských silnicích v rámci celostátní akce Speed Marathon ve středu …
AKTUÁLNĚ
Řidiči si sami ukázali na problémová místa. Přesto stovky z nich šláply na plyn víc, než měly
I když sami řidiči mohli navrhovat místa k měření rychlosti, bezmála tři sta z nich …
VIDEO
Máte doma octomilky? Tohle je důvod — a řešení, které opravdu funguje
Octomilky. Malé, otravné a neuvěřitelně rychlé. Stačí jeden přezrálý banán, otevřená …
ZAJÍMAVOSTI
Benzin i nafta zlevnily o koruny. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu
Za benzin Natural 95 zaplatíte v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 41,59 Kč za litr. …
AKTUÁLNĚ
V Husově ulici náklaďák poškodil semafor
Ve čtvrtek 16. dubna po 15. hodině chvíli brzdila provoz v dopravní špičce nehoda.
FOTO




