21. 9. svátek má Matouš

Zpřístupní se stovky památek, nejvíc ve Středočeském kraji

11. září 2021   (17:52)
Zpřístupní se stovky památek, nejvíc ve Středočeském kraji
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

V Příbrami otevřou všechny pobočky Hornického muzea v sobotu 18. 9. 2021 za symbolické vstupné 1 Kč.


Více než sedm stovek památek se v České republice přidalo k letošním Dnům evropského dědictví. Celoevropské akce se každoročně účastní na 50 států Evropské kulturní konvence a jejím posláním je propagace historického dědictví. Vždy v září se tak otevírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak nepřístupné.

Z celkem 746 objektů či míst letos přihlášených je nejvíce, po více než dvou stovkách, z kategorie sakrální architektury či městské architektury. Přihlášeno je také na šest desítek hradů a zámků a osm desítek muzeí a dalších sbírkových institucí.
V České republice se nezpřístupňují pouze historické památky, které jsou oficiálně prohlášeny kulturními památkami, ale otevírají se i desítky soukromých a veřejných budov, jako radnic, soudů, církevních institucí, škol, obytných domů, které nebývají přístupny veřejnosti vůbec nebo pouze příležitostně a částečně.
Například všechny pobočky Hornického muzea Příbram budou v sobotu 18. 9. 2021 v rámci Dnů evropského dědictví otevřeny široké veřejnosti za symbolické vstupné 1 Kč. Muzeum na tento den dále přichystalo speciální komentované prohlídky exteriérové expozice důlní techniky z 2. poloviny 20. století, které povede bývalý horník Vojtěch Kříž. Začátek těchto prohlídek s pamětníkem je v 11, 13 a 15 hodin v areálu Ševčinského dolu, kde bude připravena rovněž zábavně naučná hra pro děti věnovaná tematice minerálů.

Lidé mohou navštívit také archeologické památky, vojenské pevnosti, lázeňskou architekturu nebo technické památky jako elektrárny, zdymadla, pivovary, rozhledny, větrný mlýn či čistírny odpadních vod. Soupis všech otevřených objektů najdou zájemci na webu Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které v Česku Dny evropského dědictví zastřešuje. Největší nabídka, 124 přístupných míst, je ve Středočeském kraji.

Kořeny akce sahají do poloviny 80. let minulého století, v České republice se EHD konají pravidelně od roku 1991.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Podle starosty Příbrami Jana Konvalinky (za ANO) je mezi seniory v městských … Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka …
V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz