Žně ve Středočeském kraji jsou téměř u konce, výnos obilovin je lepší než loni
28. srpna 2023 (18:52)
Žně ve Středočeském kraji jsou téměř u konce, zbývá sklidit necelých 2340 hektarů obilovin, na polích s řepkou poslední tři hektary. Výnosy základních obilovin jsou meziročně i oproti celostátnímu průměru vyšší, průměrný výnos je 6,44 tuny na hektar. Oproti loňsku je mírně nižší výnos u řepky, činí 3,35 tuny na hektar. Vyplývá to z dnešních dat zveřejněných ministerstvem zemědělství.
"U základních obilovin bude úroda za kraj lepší, mezi okresy jsou ale značné rozdíly. Největší úrodu a nejlepší výnosy u obilovin hlásí oblasti v Polabské nížině, tedy Kolínsko, Kutnohorsko a nejlépe je na tom letos Nymbursko s výnosem přes 7,5 tuny na hektar," řekla dnes ředitelka středočeské agrární komory Petra Novotná.
Za dobrou úrodou na Nymbursku podle ní stojí výhodná poloha a poměrně hodně srážek na jaře. "Pršelo tam ve správnou dobu, zrna to stihla nasát, pozdější deště jsou pak spíš na škodu," uvedla. Sucho naopak poznamenalo úrodu na Rakovnicku. "Mizerné je to tradičně i na Berounsku a letos také na Příbramsku," doplnila Novotná.
Ve středních Čechách bylo letos obilím oseto téměř 248.000 hektarů. Řepka v regionu rostla na více než 86.000 hektarech, což bylo meziročně přibližně o 10.000 hektarů víc, ale méně než v některých předchozích letech. Loni sklidili středočeští farmáři z více než 270.000 hektarů ploch 1,64 milionu tun obilí. Průměrný výnos činil 6,06 tuny na hektar, u řepky to bylo 3,42 tuny na hektar.
Sklizeň obilovin i řepky je téměř u konce v celém Česku. Na polích zbývá sklidit zhruba 1,4 procenta ploch základních obilnin a přes 1000 hektarů řepky. Sklizeň základních obilnin a řepky dokončili zemědělci v Jihomoravském a Ústeckém kraji a v Kraji Vysočina.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Nebeská podívaná: V noci ze středy na čtvrtek bude možné pozorovat takzvaný modrý Měsíc
•Na Příbramsku bude až do úterního rána vydatně pršet
•Pršet bude do poloviny týdne, víkend pak bude teplý a slunečný
Další články
Opilí motoristé zůstávají vážným rizikem na silnicích Příbramska
Požití alkoholu před jízdou nebo během ní patří dlouhodobě mezi nejnebezpečnější …
Vánoční stromky v Příbrami nekončí na skládce, město je zpracuje
Technické služby města Příbrami zahájily svoz odstrojených vánočních stromků. Ty po …
Když lovkyně zpívá. Dagmar Jandová o soutěžích, Suchém a Svaté Hoře
Dáma, která s ledovým klidem odpovídá na ty nejzáludnější otázky v jedné z …
ROZHOVOR
Jak bezpečně postupovat při dopravní nehodě v zimním období
Zimní období výrazně zvyšuje riziko dopravních nehod. Přestože jsou podmínky na …
Větrné elektrárny u dálnice D4: příležitost, nebo zásah do krajiny? Příbramsko čeká na fakta
Větrné elektrárny u dálnice D4 se stávají jedním z nejdiskutovanějších témat na …
Když se černí čápi vydají na vandr
Uplynula řada let od chvíle, kdy jsem v bučině objevil hnízdiště černých čápů. Jednoho …
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráž natankujete stále na čerpačkách OMV
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 30,90 Kč do 33,50 …
AKTUÁLNĚ
Na cestách s cestovateli: sobotní dávka dobrodružství v příbramském divadle
Divadlo A. Dvořáka Příbram zve všechny milovníky cestování, dobrodružství a silných …
Rožmitál pod Třemšínem chystá 23. městský ples
Tradiční společenská událost roku se opět blíží. Město Rožmitál pod Třemšínem zve …
Zelená Narysov – nový domov v přírodě, jen dvě minuty od Příbrami
Tento moderní developerský projekt již zahájil nejen prodej, ale také samotnou …
Komerční sdělení





