30. 3. svátek má Arnošt




Zítra vrcholí Dvořákův festival, zazní světová premiéra

3. června 2015   (13:14)
Zítra vrcholí Dvořákův festival, zazní světová premiéra
foto: HFAD

Skladba Hiawatha´s song je inspirována Novosvětskou symfonií.



Hudební festival Antonína Dvořáka vrcholí. Na závěrečném koncertu s názvem „Antonín Dvořák očima Východu“ zazní ve světové premiéře skladba Hiawatha´s song, která je inspirována Novosvětskou symfonií. Na koncertě ve čtvrtek 4. června od 19 hodin v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami zazní společně se slavnou „Novosvětskou“ v interpretaci charizmatického indického dirigenta Dabashishe Chaudhuriho. Lístky jsou k dostání v ceně 200 Kč.

„V letošním roce nás provází téma „Antonín Dvořák očima Východu“. Závěrečný koncert nebude výjimkou a nabídne unikátní propojení dvou světů – východního a západního. Se 47. ročníkem se rozloučíme opravdu velkolepě. Diváci se mohou těšit na Dvořákovu tvorbu a speciálně pro náš festival vytvořený program. Účinkovat bude Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou indického dirigenta Debashishe Chaudhuriho,“ nastiňuje programová ředitelka Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram Mgr. Albína Houšková.

Program zahájí Dvořákova koncertní předehra V přírodě, kterou ovládá radostná atmosféra a melodická svěžest. Následovat bude světová premiéra Hiawatha´s song, na kterou naváže hra na tradiční indické nástroje sitar a tabla v podání Jonathana Mayera a Tomáše Reindla. Čtvrteční večer a celý festival slavnostně zakončí Novosvětská symfonie.

„Skladba Hiawatha´s song je ukázkou toho, jak se snažíme v díle Antonína Dvořáka hledat nové souvislosti a možnosti interpretace. Některé tematické motivy z 9. symfonie mají totiž modální charakter podobný indickým prvkům zvaných rágy. Při přípravě dramaturgie koncertu se díky panu Chaudhurimu zrodil nápad udělat parafrázi na některá tato témata pomocí indických skladebných technik, využít tradičního nástroje sitar a doprovodit ho evropským klasickým orchestrem,“ doplňuje Albína Houšková.

„Autor skladby, indický skladatel žijící v Anglii, Jonathan Mayer, spolu s Debashishem Chaudhurim, vycházeli z Dvořákova zájmu napsat operu na téma legendárního indiánského náčelníka Hiawathy. Výsledkem je unikátní dílo, které bude jedním z vrcholů večera. Kdo by chtěl být jeho součástí, ať neváhá s koupí lístků a dorazí 4. června do Příbrami,“ uzavírá programová ředitelka festivalu Albína Houšková.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: HFAD
autor: red








Další články

Afghánistán zblízka: přednáška o misích OSN v Příbrami Afghánistán zblízka: přednáška o misích OSN v Příbrami Na Škaredou středu 1. dubna se v Příbrami uskuteční přednáška, která nabídne odborný i … NEPŘEHLÉDNĚTE Pozor řidiči! Tento týden vás policie může nachytat na několika místech při měření rychlosti Pozor řidiči! Tento týden vás policie může nachytat na několika místech při měření rychlosti Od pondělí 30. března do neděle 5. dubna bude policie měřit rychlost na několika … AKTUÁLNĚ Legendární běh Rožmitál – Březnice se po roce vrací. Letos už 68. ročník! Legendární běh Rožmitál – Březnice se po roce vrací. Letos už 68. ročník! Milovníci běhu by měli zbystřit. Už v neděli 5. dubna se uskuteční 68. ročník … SPORT Zkontrolujte si důchod z pohodlí domova. Nová služba vám ušetří cestu na úřad Zkontrolujte si důchod z pohodlí domova. Nová služba vám ušetří cestu na úřad Česká správa sociálního zabezpečení přišla s novinkou, která může lidem výrazně … AKTUÁLNĚ Dobříš praská ve švech, Příbram hlásí pokles. Zápisy do 1. tříd ukázaly ostrý rozdíl Dobříš praská ve švech, Příbram hlásí pokles. Zápisy do 1. tříd ukázaly ostrý rozdíl Zatímco Dobříš letos zápasí s rekordním počtem dětí u zápisů do 1. tříd, Příbram hlásí … ŠKOLSTVÍ Nešvar v Příbrami: Zloději paliva „zasáhli“ u nádrží kamionů Nešvar v Příbrami: Zloději paliva „zasáhli“ u nádrží kamionů V ulici K Podlesí se v posledních týdnech rozjel znepokojivý nešvar. Občané upozorňují … NEPŘEHLÉDNĚTE Otakar (Ťulda) Brousek: „Mám se výborně. A to spoustu lidí naštve“ Otakar (Ťulda) Brousek: „Mám se výborně. A to spoustu lidí naštve“ Otakar Brousek mladší, v hereckém prostředí přezdívaný Ťulda, patří k nejvýraznějším … ROZHOVOR Proč lidé večer nosí červené brýle? Nový trend slibuje lepší spánek Proč lidé večer nosí červené brýle? Nový trend slibuje lepší spánek Možná jste si toho všimli na sociálních sítích, v podcastech o zdraví nebo u známých: … ZAJÍMAVOSTI Přípravné práce zahájeny. Vnitroblok v Riegrově ulici se změní Přípravné práce zahájeny. Vnitroblok v Riegrově ulici se změní V polovině dubna budou zahájeny stavební práce ve vnitrobloku v Riegrově ulici, který … NEPŘEHLÉDNĚTE
Bezpečí v Příbrami? Někteří lidé ukazují na drogy, bezdomovectví a zločiny, další to tak černě nevidí Bezpečí v Příbrami? Někteří lidé ukazují na drogy, bezdomovectví a zločiny, další to tak černě nevidí Je Příbram bezpečným městem? Na tuto otázku odpovídali naši čtenáři v nedávné anketě – … NÁZOR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz