23. 10. svátek má Teodor
Zavřete okna, netopýří invaze je tady

2. září 2020   (11:34)
Zavřete okna, netopýří invaze je tady
foto: pribram.cz

V minulém týdnu do bytu v Příbrami vniklo 50 nezvaných hostů. Netopýři v tomto období hledají nová místa pro svůj domov.


Od poloviny srpna do poloviny září se odehrává ve znamení „invazí“ netopýrů do lidských sídel. Dochází k tomu proto, že po rozpadu tzv. letních kolonií se nezkušená mláďata učí samostatnosti a hledají vhodný úkryt. Netopýři mnohdy v hejnech tvoří i stovky jedinců, a když vlétnou do bytu, chodby nebo jiného objektu, nastává problém. Minulý rok záchranné stanice vyjížděly k několika desítkám případů. A právě s takovou situací se minulý týden setkala záchranná stanice volně žijících živočichů, která absolvovala záchranu 50 netopýrů v jednom bytě v Příbrami. Nejedná se však o první letošní výjezd. 

Co dělat, když k takové situaci dojde a jak jí zamezit?
Pokud vám do místnosti vletí netopýři, zavřete dveře do ostatních místností, otevřete v místnosti s netopýry okna dokořán a zhasněte. Obvykle do rána sami vyletí. Nicméně pozor, netopýři se rádi vracejí na ta samá místa, proto minimálně v následujících 14 dnech zavírejte veškerá okna včetně ventilací. Obzvlášť dávejte pozor na zavřená okna, pokud se chystáte na dovolenou.
V případě, že netopýry v místnosti odhalíte ve dne a jedná se o menší počet jedinců, pomocí hadříku nebo rukavic je seberte, umístěte do krabičky a večer vypusťte (ne ve dne, jelikož by se hned schovali do nejbližšího otevřeného okna nebo by je ulovil nějaký pták).

Pokud u vás taková situace s netopýry nastane, nevolejte policii ani hasiče. Není se čeho bát, netopýři lidi nenapadají, nesají krev, nezamotávají do vlasů a nehrozí ani přenos chorob. Pokud si nejste schopni pomoci sami, obraťte se na příslušnou záchrannou stanici, uvedla Jitka Kocíková z Ochrany fauny ČR.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz