15. 10. svátek má Tereza

Zalezlíci: Máme hodně loutek, které si sami vyrábíme

6. října 2019   (10:02)
Zalezlíci: Máme hodně loutek, které si sami vyrábíme

„Jednou chlapec vytáhl pistolku a začal nám na loutky střílet,“ vzpomíná Marcela Jelínková, vedoucí zájmové činnosti DDM Příbram


Míček Flíček. To byla první hra příbramského loutkohereckého souboru, dnes známého jako Zalezlíci. Odehrála se v zapůjčené Malé scéně příbramského Domu kultury v roce 1962 pro děti bytízských zaměstnanců. Po úspěchu v krajské loutkařské soutěži v Hořovicích byl ustaven stálý soubor Rudý kvítek. Malá scéna se přejmenovala na Dětskou a hrálo se každou neděli. Soubor měl 50 členů. Někteří z nich se pustili do vyrábění vlastních loutek. Tak vznikla skvělá představení, která se hrají dodnes: Tři malá prasátka, Tuláček Vihio, Beránci a ospalý čert, Panáček Malíček, Vánoční hra.

Kdyby loutky nebyly po sametové revoluci z Malé scény vyhoštěny, měly by tam své útočiště možná ještě dnes. Nejen loutky, ale i některé nahrávky a kroniku se tenkrát naštěstí podařilo zachránit. Nové útočiště loutkoherci našli v příbramském Domě dětí a mládeže. Prostě tam „zalezli“ a loutky uskladnili, kde se dalo. Zůstalo pár nadšenců, díky kterým v roce 1991 vznikl Divadelní spolek Zalezlíci. A dětem hrají dodnes.

„Od roku 1991 začínáme psát nové dějiny příbramského loutkohereckého souboru, ale neradi zapomínáme, co nás předcházelo. I když to bylo v jiném režimu, vzniklo to z nadšení lidí a z lásky k dětem a k loutkovému divadlu. Jak říká Tuláček Vihio – „díky vzdálení přátelé“, uvedla Marcela Jelínková, vedoucí zájmové činnosti DDM Příbram.

Do zákulisí Zalezlíků jsme nahlédli s Marcelou Puškárovou, vedoucí loutkohereckého souboru.

S jakými loutkami hrajete?
Máme soubor marionetových loutek, javajek, maňásků a hodně loutek, které si vyrábíme a přizpůsobujeme místu, kde hrajeme, protože v DDM není klasická loutkářská scéna, která byla dřív na Malé scéně Divadla Antonína Dvořáka. 

Jak dlouho novou pohádku zkoušíte?
Práce na nové pohádce není jen zkoušení, ale i výběr hry, příprava scénáře, scény, loutek, takže s tím vším a zkoušením asi rok. Všechny jsme zaměstnané ženy s rodinou, takže děláme, co můžeme. 

Jaké příběhy děti nejvíce baví?
Musí tam být i legrace, hlavní hrdina, s kterým se mohou ztotožnit a příběh, který končí vždy dobře.

Máte nějaký veselý zážitek s dětmi při představení? 
Asi nezapomenutelný zážitek byl, když chlapeček vytáhl pistol a začal střílet na loutky. Nevím, jestli je veselý, ale překvapivý byl hodně.
 
Část výtěžku ze vstupného jde na projekt ADRA
Podporujeme projekt ADRA o.p.s., a to tzv. Čalantika. Jedná se o děti z vyloučeného sociálního prostředí ve slumech v Bangladéši. Z každé vstupenky počítáme s 5 Kč na tuto věc. Ne všechny děti se mají tak úžasně jako ty naše, a to bychom rády také
propagovaly. Nejsme na světě samy, máme se báječně. Pokud naše dítě trpí, tak je to hloupostí jeho rodiče, ale v Bangladéši si děti vybrat nemohou, je tam prostě bída, nevzdělanost. A ta podpora je v tom, že se děti dostanou do školy a dostanou alespoň jednou denně najíst. Co k tomu víc říct. Děkujeme, že pomáháte s námi.

Samy mají doma děti a jistě i spoustu dalších povinností, přesto se zalezlice každé úterý sejdou u zkoušky. Hrají jednou měsíčně, vždy v neděli odpoledne. K představení navíc vždy něco dobrého upečou. A zdaleka nejsou pořád jen zalezlé. Jezdí na různé akce a všude tam, kde si je pozvou.

V neděli 13. října se hraje Není myška jako miška. Najde stále nespokojená princezna Miška toho nejsilnějšího ženicha, a nebo svého ženicha najde malá Myška? To se dozvíte v této veselé kouzelnické pohádce.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. „Setkali jsme se s případy, kdy se lidé museli ze své nemovitosti odstěhovat, protože to tam nedávali,“ říká Lenka Charvátová, která se s manželem zabývá paranormálními jevy 15. října 2019   (20:35) V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk Dodavatel přivezl zboží z Mozambiku 15. října 2019   (17:03) Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu V rámci přípravy na možné vyhlášené krizové stavy či mimořádné události a jejich řešení, jsou většinou jednou ročně předsedou krizového štábu nařízena cvičení. 15. října 2019   (14:32) Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Rekonstrukce osvětlení by měla být dokončena v nejbližších dnech 15. října 2019   (12:49) Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Kaštanovník se dožívá i několika set let a dorůstá do velikosti až 30 metrů. 15. října 2019   (11:50) Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Nepřehlédněte Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nepřehlédněte Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) NepřehlédněteKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz