Volby by vyhrálo ANO, koalice Spolu se dostala před Piráty a STAN
5. srpna 2021 (09:24)
foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Data pro volební model sbíral Median od 1. do 31. července, do průzkumu se zapojilo 1078 lidí starších 18 let.
Sněmovní volby by v červenci podle modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO, které má stále 26 procent. Druhá by skončila koalice Spolu se ziskem 21,5 procenta. Oproti červnu si vyměnila pozici s koalicí Pirátů a STAN, kteří s podporou 20 procent klesli na třetí místo. Za nimi následuje SPD a hnutí Přísaha Roberta Šlachty, které je stejně jako v červnu před KSČM i ČSSD. Sociální demokraté jsou podle červencového modelu těsně pod hranicí vstupu do Sněmovny. Vyplynulo to z průzkumu agentury Median, která jeho výsledky dnes poskytla ČTK. Statistická odchylka v případě malých stran činí plus minus půl procentního bodu a u největších až 3,5 bodu.
Hnutí ANO má stejnou podporu jako v červnu, a obhájilo tak pozici lídra. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL si polepšila o 1,5 procentního bodu, naopak Piráti se STAN o 1,5 procentního bodu oslabili. Pokles preferencí pokračuje u hnutí SPD, v červenci by získalo sedm procent, o procentní bod méně než v červnu. Přísaha si polepšila o půl procentního bodu na 6,5 procenta.
Do dolní parlamentní komory by se ještě dostali komunisté s podporou šesti procent. Pod hranici vstupu do Sněmovny spadli v červenci sociální demokraté, získali by 4,5 procenta. Autoři průzkumu ale upozorňují, že vzhledem k nezakotvenosti voličů není vhodné predikovat, která ze stran se ziskem okolo pěti procent by se nyní reálně do Sněmovny dostala.
Sněmovních voleb by se v červenci zúčastnilo podle svého vyjádření 63 procent respondentů, určitě by k volbám nešlo 28 procent dotázaných. Jista svou účastí i volenou stranou je podle Medianu méně než polovina voličů, zhruba třetina si je jista svou účastí, ale není pevně rozhodnuta o volené straně. Každý sedmý respondent si přitom není jistý ani účastí, ani volenou stranou. "Podpora stran se tak může dynamicky měnit," uvedla agentura.
Data pro volební model sbíral Median od 1. do 31. července, do průzkumu se zapojilo 1078 lidí starších 18 let. V posledních průzkumech jiných společností vede rovněž hnutí ANO. Posílení koalice Spolu na druhé místo zaznamenal i červencový model Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Volby se uskuteční 8. a 9. října.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Velikonoční svátky: které tradice přežily dodnes?
Velikonoce nejsou jen o volných dnech a dobrotách. Patří mezi nejstarší a …
ZAJÍMAVOSTI
Benzin i nafta stále zdražují i v Příbrami, nejlevněji stále u Silmetu
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 42,50 …
AKTUÁLNĚ
V březnu na silnicích v Středočeském kraji zemřelo osm lidí, meziročně o tři více
Při dopravních nehodách na silnicích ve Středočeském kraji zemřelo v březnu osm lidí, …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Velikonoční víkend ve znamení tradic i nejrůznějších specialit
Tento víkend se můžete těšit na tradiční hudební večery v restauraci Na Hradbách a …
AKTUÁLNĚ
Kraj dá téměř 11 milionů korun na provoz záchytek, Příbram dostane čtyři miliony
Na provoz protialkoholních záchytných stanic vyhradil Středočeský kraj pro letošní rok …
Favorit? Na ledě to tak nevypadalo. Příbram znovu trápila Prostějov
Příbram odehrála druhé semifinále 2. hokejové ligy proti Prostějovu a znovu ukázala, …
SPORT
Prokletá sláma ve Zduchovicích: Hasiči se po čtyřech dnech vrátili ke stejnému požáru
Jen čtyři dny klidu dopřál hasičům na Příbramsku požár uskladněné slámy ve …
AKTUALIZOVÁNO
Nová urologická ambulance v Rožmitále pod Třemšínem rozšíří dostupnost péče
Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem a okolí se dočkají lepší dostupnosti specializované …
Brdy jsou po zimě čistší. Dobrovolníci sesbírali přes půl tuny odpadu
Desítky dobrovolníků se i letos zapojily do jarní akce Ukliď Brdy 2026. Výsledkem je …
PŘÍRODA
Nová Restaurace 27 mění pohled na českou kuchyni. Příbram má další důvod vyrazit ven
Příbram má nový podnik, který stojí za pozornost. Restaurace 27 vznikla jen pár kroků …
PR




