23. 10. svátek má Teodor

Vítěz voleb v Příbrami ANO bude jednat o spolupráci s TOP 09 

13. října 2014   (06:26)
Vítěz voleb v Příbrami ANO bude jednat o spolupráci s TOP 09 

Koalice ANO s TOP 09 by měla 14 z 25 mandátů.


V Příbrami bude vítězné hnutí ANO jednat o povolební spolupráci s TOP 09. Nebrání se ale ani schůzkám se zástupci dalších stran s výjimkou ODS a ČSSD. ČTK to dnes řekl lídr ANO Jindřich Vařeka. Šéf příbramské TOP 09 Petr Vácha by si koaliční vládnutí s ANO uměl představit, stejně jako Vařeku ve funkci starosty. 

„ANO by jednoznačně partnerem být mělo. Nám se to trochu nepotkává s vysokou politikou, ale já myslím, že jiná cesta není," uvedl Vácha. Případnému přizvání dalších stran do koalice by ovšem nebyl nakloněn. Poukázal na to, že ve dvou se vládne snáze než ve větším počtu. "Myslím, že tahle varianta by mohla být snazší," míní. Ani on není pro povolební jednání s ČSSD a ODS, které dosud na příbramské radnici vládly. "Jsme vlastně rádi, že tahle koalice skončila," dodal Vácha. 

ČSSD a ODS v komunálních volbách přišly o většinu mandátů. "Lídr ANO s námi nemluví, je to jeho názor, oni jsou vítězi voleb," komentoval Vařekův postoj bývalý příbramský starosta a lídr ČSSD Josef Řihák. Skutečnost, že ČSSD zřejmě přejde do opozice, nepovažuje po tolika letech ve vedení města za nic nenormálního. "Podařilo se nám udělat spoustu věcí. Voliči přišli a volili změnu, já si myslím, že to je zcela normální politický průběh. Po 12 letech si zvolili změnu," uvedl. 

První povolební schůzka ANO s TOP 09 je plánována v pondělí. "V pondělí večer si dáme takové seznamovací kolečko a v úterý večer se schází širší výbor ANO, které dá vyjednávacímu týmu mandát na dokončení těch jednání," řekl Vařeka. Po jednáních s TOP 09 se chtějí zástupci ANO sejít i s dalšími uskupeními, která se dostala do zastupitelstva, kromě občanských a sociálních demokratů. "Myslím si, že by bylo chybou, kdybychom nejednali i s ostatními stranami, které byly spolu s námi v opozici vůči současným radním," podotkl Vařeka. 

ANO získalo 10 křesel

ANO obsadí v pětadvacetičlenném zastupitelstvu deset křesel, TOP 09 čtyři. Společně by tedy měly většinu. "Pro nás je přirozeným partnerem v Příbrami TOP 09, protože jsou to slušní lidé, kteří tady odvedli kus práce a nikdy se nepodepsali pod nějakou lumpačinu," tvrdí Vařeka, jenž v minulosti kritizoval vládnoucí koalici ČSSD a ODS například kvůli kontroverznímu prodeji polikliniky. Kvůli soutěži z doby Řihákova starostování čelili obvinění dva úředníci s advokátem, kteří měli na starosti otevírání obálek s nabídkami, a majitel vítězné firmy. Krajské státní zastupitelství v Praze ale nedávno jejich stíhání zrušilo a kauzu odložilo. Podle státního zastupitelství v případu nebyl spáchán trestný čin ani přestupek. 

ČSSD v komunálních volbách skončila sice druhá, ale ztratila sedm mandátů a obhájila jen čtyři křesla. Volební debakl utrpěla také ODS, která dosud se sociálními demokraty na příbramské radnici vládla. Přišla o pět křesel, v novém zastupitelstvu bude mít pouze jednoho zástupce, dosavadního místostarostu Ivana Šedivého. Po třech křeslech obsadí KSČM a Šance pro Příbram.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: ANO

autor: Jan Kholl drDalší články

Sedlčansko dostane cyklostezku za 90 milionů korun Sedlčansko dostane cyklostezku za 90 milionů korun Krčínova cyklostezka je letos vůbec nejdražším podpořeným projektem 22. října 2019   (18:29) Běh pro republiku si připomenul politické vězně Běh pro republiku si připomenul politické vězně Běh pro republiku se uskutečnil 20.10.2019 v okolí Památníku Vojna u Příbrami, v rámci oslav 30 let svobody. Přilákal běžce nejen z Příbramska, ale i Ostravy, Prahy nebo až z Itálie. 22. října 2019   (16:22) Středočeský kraj dá nemocnicím 82 milionů na zaměstnance a opravy Středočeský kraj dá nemocnicím 82 milionů na zaměstnance a opravy Příbramská nemocnice získá 17,1 milionu korun 22. října 2019   (13:35) Příbram má přes stovku nových parkovacích míst Příbram má přes stovku nových parkovacích míst Úpravou parkovacích zón budou zvýhodněni občané města oproti dojíždějícím 22. října 2019   (11:16) 60 let Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami 60 let Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami Přijďte oslavit toto výročí na některou z pořádaných akcí v nadcházejících týdnech 22. října 2019   (09:16) Petrovice nesouhlasí se zahloubením vápencového dolu. Ohrozilo by jediný zdroj pitné vody Petrovice nesouhlasí se zahloubením vápencového dolu. Ohrozilo by jediný zdroj pitné vody Právě probíhá montáž konstrukce, která by měla zlepšit prašnost a hlučnost v okolí dolu Skoupý 22. října 2019   (06:26) Oznamovatel ohlásil požár bytového domu, jednalo se o zapálené svíčky Oznamovatel ohlásil požár bytového domu, jednalo se o zapálené svíčky Dvě jednotky hasičů povolal operační důstojník do ulice Boženy Němcové. 21. října 2019   (20:05) Občan v Příbrami za parkování platí, kamiony stojí ve městě zdarma Občan v Příbrami za parkování platí, kamiony stojí ve městě zdarma Parkoviště u páteřní cyklostezky se stalo odpočinkovým místem pro řidiče kamionů. Vzhledem k chybějícím odpadkovým košům a toaletám je v okolí nepořádek 21. října 2019   (19:05) Zmrazené vánoční cukroví, na zemi zbytky potravin, špína a mastnota. Hygienici se nestačili divit Zmrazené vánoční cukroví, na zemi zbytky potravin, špína a mastnota. Hygienici se nestačili divit Dle vyjádření provozovatele hotelu byly prošlé suroviny v chladničkách určeny k likvidaci. 21. října 2019   (16:28) Proháněl se na motorce v chráněné oblasti. Neměl řidičák ani technickou Proháněl se na motorce v chráněné oblasti. Neměl řidičák ani technickou Muži hrozí pokuta 25 až 50 tisíc korun 21. října 2019   (15:22)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz