23. 5. svátek má Vladimír

Viník incidentu v Milínské? Zřizovatel, řidič nebo chodkyně?

12. ledna 2019   (17:23)
Viník incidentu v Milínské? Zřizovatel, řidič nebo chodkyně?

Dopravní expert Ing. Stanislava Jakešová se vyjádřila k události, kde málem došlo ke střetu osobního vozidla s chodcem.


Incident, který se odehrál ve středu 9.ledna, vyvolal řadu diskuzních příspěvků na sociálních sítích. Na jedné straně diskutující pranýřují řidiče, na druhé pak chodkyni. 

Mezi názory jsme mohli číst "Vina chodce? Chodec byl auty puštěn. Když jde chodec pomalu po přechodu, tak Vás zdržuje a nadávate. Když běží aby nezdržoval, tak je to jeho vina a má se přizpůsobit provozu?". 

Jiný diskutující vidí situaci jinak, "Takhle se běhá po přechodu? Má štěstí, že se jí nic nestalo. Snad to bude ponaučení pro všechny:" 


"Já bych v první řadě "pochválil" toho, kdo takto "přehledně" umístil ten přechod," zní další z příspěvků na Facebooku.

Oslovili jsme dopraního experta Ing. Stanislavu Jakešovou, zda by naší redakci mohla poskytnout odborný názor na událost. 

Paní Jakešová je absolventka Vysoké školy dopravní v Žilině a profesně se zabývá bezpečností silničního provozu. V roli vedoucí odboru dopravy Libereckého kraje jako první v ČR formovala strategii bezpečnosti na krajské úrovni.
Do projektů Týmu silniční bezpečnosti se zapojila v roce 2016. Zabývá se problematikou bezpečnosti pozemních komunikací zejména ve spojení s dopravními nehodami se závažnými následky.

"Přechod pro chodce je v místě panelové zástavby, kde se dá očekávat velká frekvence chodců. Samotný přechod je přes tři jízdní pruhy, z nichž prostřední je veden na odbočení doleva. Bez dělícího ostrůvku si koleduje o podobné situace, které mohou skončit i hůře. 
Chodkyně evidentně velice pospíchala a nejbližší jízdní pruh byl volný. Že se v protisměru blíží několik aut asi mohla vidět. Auta v prostředním jízdním pruhu stála před přechodem a dávala přednost a současně se připravovala na odbočení, které následuje za přechodem. O navázaní očního kontaktu řidičů a chodkyně se můžeme domnívat, že nenastal.
Auto jedoucí rovně, nevím jakou rychlostí se pohybovalo, se mohlo domnívat, že auta v prostředním jízdním pruhu se připravují na odbočení a míjelo je. Reakce řidiče byla naštěstí rychlá a reakce chodkyně také." 
sdělila informace portálu pribram.cz.


"Na vině je ten, kdo na tomto místě nechal vybudovat přechod pro chodce, další je chodkyně, která si evidentně byla jistá, že silnici přejde a jako třetí řidič černého auta, který vlevo mohl vidět stojící bílé auto u přechodu a mohl pochopit, že se něco děje, přesto, že chodkyni neviděl." 
 
"Protože příští střet by nemusel dopadnout takhle dobře, doporučuji přechod pro chodce posunout za křižovatku, kde jsou již pouze dva jízdní pruhy. Současně doporučuji umístit ochranný prvek v místě přechodu tak, aby chodci byli alespoň trochu chráněni.
 
Diskuse je dobrá, protože jak chodci tak řidiči by měli o problematice diskutovat a na komunikacích zejména v obci by měli být pozorní co nejvíce. Případ střetu se zraněním nemá vítěze, ale jen poražené," doplnila Jakešová.

Vídeo v článku Záběry z palubní kamery: Milínská ulice si málem připsala další dopravní nehodu auta s chodcem na přechodu, do dnešního dne shlédlo téměř padesát tisíc čtenářů.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

PID v praxi: Za 84 Kč můžete jet do Prahy i zpět, pokud se nezdržíte příliš dlouho PID v praxi: Za 84 Kč můžete jet do Prahy i zpět, pokud se nezdržíte příliš dlouho Za měsíc se spouští PID, víme, kolik zaplatíte za cestu. 23. května 2019   (19:25) Nový majitel teplárny chce letos investovat 140 milionů, rekonstrukce neomezí dodávky tepla Nový majitel teplárny chce letos investovat 140 milionů, rekonstrukce neomezí dodávky tepla Nový provozovatel počítá i se zachováním počtu zaměstnanců. Do Příbrami by se mohlo přesunout i sídlo firmy. 23. května 2019   (17:22) Uzavírka ulice Balbínova končí Uzavírka ulice Balbínova končí Do konce května měla být z důvodu výměny vodovodního řadu uzavřena křižovatka ulic Balbínova, Hrabákova a Na Leštině. Práce jsou již dokončeny a křižovatka bude v průběhu pár hodin otevřena. 23. května 2019   (15:19) Město zakládá své kulturní centrum, fungovat bude od září Město zakládá své kulturní centrum, fungovat bude od září Jedna z verzí počítala s integrací všech kulturních organizací do jednoho centra, od této myšlenky se ale upustilo. 23. května 2019   (12:45) Zranění se z nepřístupných Brd brzy svezou na čtyřkolce Zranění se z nepřístupných Brd brzy svezou na čtyřkolce Nová technika bude sloužit pro transport zraněných imobilních osob, případně pro hlášení skrytých ohnisek požárů uvnitř nepřístupného terénu CHKO Brdy 23. května 2019   (10:55) Z třetího prvním Z třetího prvním Jan Konvalinka se vyjadřuje ke svému zvolení na pozici starosty města Příbrami. 23. května 2019   (08:48) Některé příbramské základní školy zakazují dětem mobily i o přestávkách Některé příbramské základní školy zakazují dětem mobily i o přestávkách Příbramské základní školy sice regulují používání mobilů mezi žáky, využití moderních technologií při výuce se však nebrání 23. května 2019   (06:16) Děkujeme za stále narůstající návštěvnost! Děkujeme za stále narůstající návštěvnost! Hranice 2 milionů návštěv v tomto roce padla. Jak to vnímá majitel portálu pribram.cz Tomáš Pečenka? 22. května 2019   (20:16) ROZHOVOR HC Příbram zakoupil licenci 2. hokejové ligy České republiky HC Příbram zakoupil licenci 2. hokejové ligy České republiky Hokejový klub HC Příbram se rozhodl pro následující sezónu 2019/20 zajistit pro své hráče licenci třetí nejvyšší soutěže ledního hokeje v České republice 22. května 2019   (17:34) Parkování v centru omezí vinaři, dopravu poblíž divadla dětské atrakce Parkování v centru omezí vinaři, dopravu poblíž divadla dětské atrakce O nadcházejícím víkendu musí řidiči v Příbrami počítat s několika dopravními omezeními 22. května 2019   (14:36)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz