Větrovský: Rozpočet není pro příbramský sport spravedlivý
ROZHOVOR
16. února 2015 (06:42)
Od pondělí za týden je na programu zastupitelstvo, které by mělo schválit rozpočet města na rok 2015. Návrh tohoto rozpočtu je již znám a v minulém týdnu bylo na programu jeho projednání na radnici města. Po jeho projednání přinášíme rozhovor s Petrem Větrovským zastupitelem a členem sportovní komise města Příbrami.
Petře, jak vidíte návrh rozpočtu z hlediska sportu?
Pokud mám mluvit za sport, tak nemůžu chválit. Je to špatné. Podle mých výpočtů je částka stanovená prakticky na polovinu toho, co bylo minulý rok. To mne moc mrzí.
Co se stalo?
Rozpočet sestavuje koalice a velmi konkrétně k němu hovořil ekonom p. Dvořák. Stručně řečeno dle něj nemá město peníze. I kdybych vzal tento argument v potaz, nedokážu pochopit, proč se sportu ubralo 50% a například kultuře se přidaly 3 miliony. Nemám nic proti kultuře, vůbec mi nevadí, ale tohle mi přijde vůči všem sportovcům značně nespravedlivé a neférové.
Tu nespravedlnost vidíte tedy jako největší problém?
Správně. Nechápu to. Co se týče principu, tak pokud vezmu v potaz, že město musí šetřit, jak říkají, tak samozřejmě já, a troufnu si říct, že snad každý sportovec pochopí, že jsou důležitější výdaje městského rozpočtu a to platy, náklady, mandatorní výdaje, ale jak můžu jednomu vzít polovinu a druhému přidat? O co jsou ty sportující děti a mládež horší? Co dělají špatně? Sport dělá našemu městu velmi dobré jméno, máme tu mistry světa. Vůbec nemám nic proti divadlu, knihovně atd., ale jde mi o ten nepoměr a princip. Představte si, že máte psa a kočku. Řekněte jim, že teď nemáte na jídlo, protože je špatná situace. Dáte jim vedle sebe dvě misky. Psovi nasypete polovinu a kočce dáte ještě víc, než měla dřív. Jak se asi cítí pes? Jako naši sportovci.
Co to pro sport může znamenat?
Zhoršení podmínek fungování klubu a tím pádem i sportovního rozvoje příbramských dětí a mládeže. Obávám se, že některé kluby to může i zlikvidovat. Od roku 1989 se neustále snižují státní příspěvky do sportu (přepočteno na inflaci), v roce 2013 daly z celé Evropy do sportu (přepočteno na obyvatele a státní rozpočty) méně než naše republika už jen Bulharsko a Malta. Sport se financuje převážně ze soukromých peněz různých sponzorů a za pomoci města. Když vám z toho vypadne taková část jako nyní, někdo tu díru už zalepit nedokáže a potopí se. Je to velká škoda, protože pokud tvrdíme, že je naším rodinným stříbrem Svatá Hora, divadlo atd., nemůžeme zapomínat ani na sport.
Jste v komunikaci se sportovními kluby?
Já ano. Jsem s nimi poměrně často v kontaktu. Kontaktují mne dost často sami a chtějí radit v nastalé situaci. Trochu mne zaráží, že s nimi více nekomunikuje město, aby znalo blíž jejich potřeby.
Jak vidíte situaci ohledně akademie 1.FK Příbram?
Velmi složitě. Je mi především smutno, že zrovna když dostaneme naši mládež nejvýše za posledních deset let, zrovna když je tu jediná akademie v republice, zrovna když ligový dorostenci i žáci bojují poprvé v historii o titul, tak se s námi počítá nejméně. Pokud to tak zůstane, budeme muset propustit některé trenéry, kteří doteď dělají svou práci výborně a zhoršit podmínky. V této situaci však nejde jen o 1.FK Příbram, ale jde o všechny sportovce v našem městě.
Dá se s tím ještě udělat?
Projednání rozpočtu by mělo sloužit i jako konstruktivní diskuze, která by mohla vést ještě ke změnám. Koalice tvrdila a tvrdí, že dokáže naslouchat i opozici a já budu věřit, že třeba ještě bude nějaká změna, která zmírní trápení sportovců. Naděje umírá poslední a já ještě neslyšel žádný gong.
Petře, jak vidíte návrh rozpočtu z hlediska sportu?
Pokud mám mluvit za sport, tak nemůžu chválit. Je to špatné. Podle mých výpočtů je částka stanovená prakticky na polovinu toho, co bylo minulý rok. To mne moc mrzí.
Co se stalo?
Rozpočet sestavuje koalice a velmi konkrétně k němu hovořil ekonom p. Dvořák. Stručně řečeno dle něj nemá město peníze. I kdybych vzal tento argument v potaz, nedokážu pochopit, proč se sportu ubralo 50% a například kultuře se přidaly 3 miliony. Nemám nic proti kultuře, vůbec mi nevadí, ale tohle mi přijde vůči všem sportovcům značně nespravedlivé a neférové.
Tu nespravedlnost vidíte tedy jako největší problém?
Správně. Nechápu to. Co se týče principu, tak pokud vezmu v potaz, že město musí šetřit, jak říkají, tak samozřejmě já, a troufnu si říct, že snad každý sportovec pochopí, že jsou důležitější výdaje městského rozpočtu a to platy, náklady, mandatorní výdaje, ale jak můžu jednomu vzít polovinu a druhému přidat? O co jsou ty sportující děti a mládež horší? Co dělají špatně? Sport dělá našemu městu velmi dobré jméno, máme tu mistry světa. Vůbec nemám nic proti divadlu, knihovně atd., ale jde mi o ten nepoměr a princip. Představte si, že máte psa a kočku. Řekněte jim, že teď nemáte na jídlo, protože je špatná situace. Dáte jim vedle sebe dvě misky. Psovi nasypete polovinu a kočce dáte ještě víc, než měla dřív. Jak se asi cítí pes? Jako naši sportovci.
Co to pro sport může znamenat?
Zhoršení podmínek fungování klubu a tím pádem i sportovního rozvoje příbramských dětí a mládeže. Obávám se, že některé kluby to může i zlikvidovat. Od roku 1989 se neustále snižují státní příspěvky do sportu (přepočteno na inflaci), v roce 2013 daly z celé Evropy do sportu (přepočteno na obyvatele a státní rozpočty) méně než naše republika už jen Bulharsko a Malta. Sport se financuje převážně ze soukromých peněz různých sponzorů a za pomoci města. Když vám z toho vypadne taková část jako nyní, někdo tu díru už zalepit nedokáže a potopí se. Je to velká škoda, protože pokud tvrdíme, že je naším rodinným stříbrem Svatá Hora, divadlo atd., nemůžeme zapomínat ani na sport.
Jste v komunikaci se sportovními kluby?
Já ano. Jsem s nimi poměrně často v kontaktu. Kontaktují mne dost často sami a chtějí radit v nastalé situaci. Trochu mne zaráží, že s nimi více nekomunikuje město, aby znalo blíž jejich potřeby.
Jak vidíte situaci ohledně akademie 1.FK Příbram?
Velmi složitě. Je mi především smutno, že zrovna když dostaneme naši mládež nejvýše za posledních deset let, zrovna když je tu jediná akademie v republice, zrovna když ligový dorostenci i žáci bojují poprvé v historii o titul, tak se s námi počítá nejméně. Pokud to tak zůstane, budeme muset propustit některé trenéry, kteří doteď dělají svou práci výborně a zhoršit podmínky. V této situaci však nejde jen o 1.FK Příbram, ale jde o všechny sportovce v našem městě.
Dá se s tím ještě udělat?
Projednání rozpočtu by mělo sloužit i jako konstruktivní diskuze, která by mohla vést ještě ke změnám. Koalice tvrdila a tvrdí, že dokáže naslouchat i opozici a já budu věřit, že třeba ještě bude nějaká změna, která zmírní trápení sportovců. Naděje umírá poslední a já ještě neslyšel žádný gong.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: red
Další články
Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vyhlásil v Praze a Středočeském kraji …
AKTUÁLNĚ
Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady
Každé páté české dítě má obezitu. Teď se poprvé otevírá možnost, že moderní léky na …
ZDRAVOTNICTVÍ
Kam k vodě na Příbramsku? Objevte skryté lomy i koupaliště bez davů
Horké letní dny lákají k vodě, ale ne každý touží po přeplněných koupalištích a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Noc na sobotu byla tropická. Meteorologové varují, že ta dnešní může přepsat historii
Česká republika má za sebou další mimořádně teplou noc, která se na mnoha místech …
AKTUÁLNĚ
Nebezpečný import: Vzteklina se po letech vrátila do Itálie. Veterináři varují před adopcemi zvířat ze zahraničí
Itálie po více než deseti letech potvrdila případ vztekliny u psa dovezeného z Maroka. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hledáme nejoblíbenější dětské hřiště v Příbrami
Pro rodiče jsou dětská hřiště malým útočištěm: místo, kde se děti vyřádí, kde vznikají …
ANKETA
Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord
Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu …
AKTUÁLNĚ
Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny
Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu.
Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk …
ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR





