23. 3. svátek má Ivona




Větrovský: Rozpočet není pro příbramský sport spravedlivý

ROZHOVOR
16. února 2015   (06:42)
Větrovský: Rozpočet není pro příbramský sport spravedlivý
foto: pribram.cz

Rozpočet bude zastupitelstvo schvalovat příští pondělí od 16 hodin.



Od pondělí za týden je na programu zastupitelstvo, které by mělo schválit rozpočet města na rok 2015. Návrh tohoto rozpočtu je již znám a v minulém týdnu bylo na programu jeho projednání na radnici města. Po jeho projednání přinášíme rozhovor s Petrem Větrovským zastupitelem a členem sportovní komise města Příbrami.

Petře, jak vidíte návrh rozpočtu z hlediska sportu?
Pokud mám mluvit za sport, tak nemůžu chválit. Je to špatné. Podle mých výpočtů je částka stanovená prakticky na polovinu toho, co bylo minulý rok. To mne moc mrzí.

Co se stalo?
Rozpočet sestavuje koalice a velmi konkrétně k němu hovořil ekonom p. Dvořák. Stručně řečeno dle něj nemá město peníze. I kdybych vzal tento argument v potaz, nedokážu pochopit, proč se sportu ubralo 50% a například kultuře se přidaly 3 miliony. Nemám nic proti kultuře, vůbec mi nevadí, ale tohle mi přijde vůči všem sportovcům značně nespravedlivé a neférové.

Tu nespravedlnost vidíte tedy jako největší problém?
Správně. Nechápu to. Co se týče principu, tak pokud vezmu v potaz, že město musí šetřit, jak říkají, tak samozřejmě já, a troufnu si říct, že snad každý sportovec pochopí, že jsou důležitější výdaje městského rozpočtu a to platy, náklady, mandatorní výdaje, ale jak můžu jednomu vzít polovinu a druhému přidat? O co jsou ty sportující děti a mládež horší? Co dělají špatně? Sport dělá našemu městu velmi dobré jméno, máme tu mistry světa. Vůbec nemám nic proti divadlu, knihovně atd., ale jde mi o ten nepoměr a princip. Představte si, že máte psa a kočku. Řekněte jim, že teď nemáte na jídlo, protože je špatná situace. Dáte jim vedle sebe dvě misky. Psovi nasypete polovinu a kočce dáte ještě víc, než měla dřív. Jak se asi cítí pes? Jako naši sportovci.

Co to pro sport může znamenat?
Zhoršení podmínek fungování klubu a tím pádem i sportovního rozvoje příbramských dětí a mládeže. Obávám se, že některé kluby to může i zlikvidovat. Od roku 1989 se neustále snižují státní příspěvky do sportu (přepočteno na inflaci), v roce 2013 daly z celé Evropy do sportu (přepočteno na obyvatele a státní rozpočty) méně než naše republika už jen Bulharsko a Malta. Sport se financuje převážně ze soukromých peněz různých sponzorů a za pomoci města. Když vám z toho vypadne taková část jako nyní, někdo tu díru už zalepit nedokáže a potopí se. Je to velká škoda, protože pokud tvrdíme, že je naším rodinným stříbrem Svatá Hora, divadlo atd., nemůžeme zapomínat ani na sport.

Jste v komunikaci se sportovními kluby?
Já ano. Jsem s nimi poměrně často v kontaktu. Kontaktují mne dost často sami a chtějí radit v nastalé situaci. Trochu mne zaráží, že s nimi více nekomunikuje město, aby znalo blíž jejich potřeby.

Jak vidíte situaci ohledně akademie 1.FK Příbram?
Velmi složitě. Je mi především smutno, že zrovna když dostaneme naši mládež nejvýše za posledních deset let, zrovna když je tu jediná akademie v republice, zrovna když ligový dorostenci i žáci bojují poprvé v historii o titul, tak se s námi počítá nejméně. Pokud to tak zůstane, budeme muset propustit některé trenéry, kteří doteď dělají svou práci výborně a zhoršit podmínky. V této situaci však nejde jen o 1.FK Příbram, ale jde o všechny sportovce v našem městě.

Dá se s tím ještě udělat?
Projednání rozpočtu by mělo sloužit i jako konstruktivní diskuze, která by mohla vést ještě ke změnám. Koalice tvrdila a tvrdí, že dokáže naslouchat i opozici a já budu věřit, že třeba ještě bude nějaká změna, která zmírní trápení sportovců. Naděje umírá poslední a já ještě neslyšel žádný gong.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: red








Další články

Příbramská lékařka MUDr. Bartášková: Cukrovka je nemoc, kde úspěch léčby drží v rukou i pacient Příbramská lékařka MUDr. Bartášková: Cukrovka je nemoc, kde úspěch léčby drží v rukou i pacient Diabetes patří mezi nejčastější civilizační onemocnění současnosti a počet pacientů … ZDRAVOTNICTVÍ Změna barvy očí? Tentokrát opravdu natrvalo. Změna barvy očí? Tentokrát opravdu natrvalo. Toužili jste někdy po modrých, zelených nebo prostě jiných očích, než jaké máte od … Kdo nabízí nejlepší internet v Příbrami? Přehled poskytovatelů, typů připojení i kvality Kdo nabízí nejlepší internet v Příbrami? Přehled poskytovatelů, typů připojení i kvality Rychlost a kvalita internetu v Příbrami se může lišit dům od domu. Někde vede optika, … Končící zima vyjde středočeské silničáře o 100 milionů korun dráž než minulá, další náklady spolykají opravy Končící zima vyjde středočeské silničáře o 100 milionů korun dráž než minulá, další náklady spolykají opravy Končící zima vyjde středočeské silničáře dráž než minulá. Náklady na zimní údržbu … DOPRAVA Babička žije, pes hladoví a pravda bolí. Do Příbrami míří Modrý z nebe Babička žije, pes hladoví a pravda bolí. Do Příbrami míří Modrý z nebe Divadlo A. Dvořáka Příbram přichází s novou inscenací současného autora Michaela … KULTURA Jak bezbariérová je Příbram v roce 2026? Město se zlepšuje, lidé ale narážejí na problémy Jak bezbariérová je Příbram v roce 2026? Město se zlepšuje, lidé ale narážejí na problémy Bezbariérovost se v posledních letech stává jedním z důležitých témat rozvoje města. V … ANKETA Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“ Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“ Dagmar Pecková patří k nejvýraznějším českým umělkyním posledních desetiletí. Operní … ROZHOVOR Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor Uživatelé Instagramu čeká důležitá změna. Po 8. květnu 2026 už platforma nebude … NEPŘEHLÉDNĚTE Je bobr škůdce nebo pomáhá přírodě? I to se můžete dozvědět na zámečku uprostřed Brd Je bobr škůdce nebo pomáhá přírodě? I to se můžete dozvědět na zámečku uprostřed Brd Dům přírody Brd připravil na sobotu 21. března tematické odpoledne věnované … POZNÁVÁME BRDY
Další stopka větrníkům? Pečice rozhodly v referendu Další stopka větrníkům? Pečice rozhodly v referendu Příbramsko má za sebou další hlasování o větrných elektrárnách. Po Starosedlském … VIDEO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz