Veterináři nařídili Lidlu stáhnout 17,5 tuny masa z Polska kvůli antibiotikům
7. října 2021 (15:10)
foto: ilustr/pixabay
Spotřebitelé by vepřové mleté maso neměli konzumovat, můžou ho vrátit na prodejně, kde ho zakoupili.
Veterináři nařídili řetězci Lidl stáhnout skoro 17,5 tuny vepřového mletého masa původem z Polska, ve kterém zjistili šedesátkrát překročený limit pro antibiotika. V Česku jej zpracovávala firma Maso Polička. Spotřebitelé by vepřové mleté maso neměli konzumovat, můžou ho vrátit na prodejně, kde ho zakoupili, uvedl za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer.
"Inspektoři SVS odebrali u výrobce vzorek ze zásilky masového vepřového ořezu dovezeného z Polska. Následné vyšetření prokázalo ve vzorku výrazně nadlimitní obsah amoxicilinu. Detekovaná hodnota byla 60krát vyšší než limit, který činí 50 µg/kg," uvedli veterináři. Do skladů Lidlu bylo zboží vyexpedované 3. října.
Maso bylo označené jako Vepřové mleté maso 20 %, váha 1 kg, číslo šarže: 207237 s datem použitelnosti do 10. 10. 2021.
Nadlimitní antibiotikum byl amoxicilin, který patří do skupiny penicilinů. "Peniciliny mají obecně nízkou toxicitu, u některých jedinců mohou však vyvolávat alergické reakce," dodal mluvčí.
Nejde o jediný problém s polskými potravinami, který se v poslední době objevil. Například v létě veterináři varovali před polskou zmrzlinou Milka, která obsahuje stopové množství karcinogenního etylenoxidu. Šlo o 250.000 samostatných nanuků, 15.000 balení multipack po šesti a osmi kusech a o zhruba 37.000 balení zmrzliny ve vaničkách o objemu 480 ml. V Česku pak předloni platila od konce února do konce března mimořádná opatření kvůli nálezu salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozímu nedostatečnému informování o dovozu masa z jatek, která v polském Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy.
Nejde o jediný problém s polskými potravinami, který se v poslední době objevil. Například v létě veterináři varovali před polskou zmrzlinou Milka, která obsahuje stopové množství karcinogenního etylenoxidu. Šlo o 250.000 samostatných nanuků, 15.000 balení multipack po šesti a osmi kusech a o zhruba 37.000 balení zmrzliny ve vaničkách o objemu 480 ml. V Česku pak předloni platila od konce února do konce března mimořádná opatření kvůli nálezu salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozímu nedostatečnému informování o dovozu masa z jatek, která v polském Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy.
Společnost Maso uzeniny Polička minulý rok výrazně zvýšila zisk po zdanění, který činil více než 83 milionů korun. V roce 2019 byl asi 28 milionů korun. Tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb se meziročně zvýšily o devět procent na 2,471 miliardy korun. Dobrý výsledek byl dosažen zejména úsporami ve výrobě a spotřebě energií, uvedla firma ve výroční zprávě, kterou poskytla ČTK. Podnik existuje od roku 1985, o sedm let později byl privatizován. Patří společností Maso uzeniny Písek. Firma v roce 2020 zaměstnávala průměrně 335 lidí, o dva méně než rok předtím.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Padá sníh, silnice kloužou. Čelní střet aut blokuje silnici I/18
Několik nehod bylo hlášeno najednou v sobotu odpoledne. Jedna u Hájů, druhá v …
AKTUALIZOVÁNO
Žloutenka na vzestupu. Středočeský kraj řešil stovky případů
Středočeský kraj má za sebou epidemiologicky náročný rok. Hygienici v roce 2025 řešili …
Veselý karneval pro celou rodinu: tanec v bublinách, oblíbený maskot i nové zážitky
Barevné masky, smích, hudba a zábava pro malé i velké. Kulturní dům Dobříš se už po …
Dobříš
Rožmitál láká nové rodiny. Narození dítěte podpoří částkou deset tisíc korun
Město Rožmitál pod Třemšínem přichází s finanční podporou pro nové občánky. Dětem …
Nepřehlédněte
Sportoviště u ZŠ Bratří Čapků čeká rozšíření
Sportovní zázemí u Základní školy Bratří Čapků letos projde významnou proměnou. Město …
Petunia mluví o vůli pokračovat. A co fakta z dokumentů města?
Po reakci jednatelky Zahradnictví Petunia, která odmítla, že by podnik chtěl v areálu …
Sobotní zlom v počasí: Od západu dorazí sněžení, může napadnout až 12 centimetrů
Nové výstupy numerických modelů zpřesnily vývoj počasí na víkend. Sobota přinese na …
Turistický boom ve Středních Čechách: Brdy a Příbram lákají stále víc návštěvníků
Středočeský kraj má za sebou nejúspěšnější rok v cestovním ruchu od roku 2012. Loni do …
ANKETA
Ševčinský důl na Březových Horách zaplní masky a veselí. Vstupné je za jednu korunu
Historické báňské objekty Ševčinského dolu na Březových Horách se v sobotu 14. února …
Masopust
Nenechte si ujít! Šest planet na jedné obloze a Příbram bude u toho
Večer 28. února nabídne obloha vzácnou podívanou, která se jen tak neopakuje. Šest …
Zajímavosti




