16. 3. svátek má Elena a Herbert




Vesnické biografy odvál čas. Dnes často chátrají a jsou pro ostudu

5. ledna 2020   (06:59)
Vesnické biografy odvál čas. Dnes často chátrají a jsou pro ostudu

Oprýskaná omítka, dveře zatlučené petlicí, závoje pavučin. Tak dnes vypadají opuštěná nefunkční kina, do kterých lidé za minulého režimu chodili na filmové trháky. V době bez internetu a s omezeným programem v televizi bylo kino jednou z mála možností, jak uniknout ze všedního života.



Biografy byly téměř na každém rohu, a to i na menších vesnicích. Po revoluci ale většina z finančních důvodů skončila. Možnosti kulturního vyžití se změnily a kina přestala být tou nejlákavější možností, kde trávit volný čas. Biografy si tak na sebe často nedokázaly vydělat. Staly se z nich diskotéky či hospody.

V mnoha případech však objekty zůstaly prázdné a začaly chátrat. Některé z nich chátrají dodnes a pamětníkům nezbývá, než na chvíle strávené v pověstných dřevěných sklápěcích sedačkách s nostalgií vzpomínat.

I řada obcí v příbramském regionu se mohla pochlubit svým vlastním kinem. Milovníci filmů se mimo jiné scházeli v biografu Sokol v Bohutíně, Novém Kníně a Nové Vsi pod Pleší. Hojně navštěvovaný byl biograf Valet v Hluboši, který byl součástí místního kulturního domu naproti zámku. Pouhých šest kilometrů odsud, v Jincích, byl další biograf s názvem Lidobio. Své vlastní kino měla i obec Čím, která dnes čítá pouhé tři stovky obyvatel.

Některá kina však přežila i změnu režimu, prošla digitalizací a fungují dodnes. Jedním takovým je i kino v Milíně, které se po výstavbě sídliště v 60. letech 20. století přestěhovalo ze sálu „U Přemysla“ do nového kulturního domu a zde zůstalo dodnes. Na jeho modernizaci se podíleli sami občané a kino má dodnes své věrné návštěvníky. Promítá se pravidelně každý v pátek, někdy i v úterý, a na filmy láká originálně pojatým "retro" programem.

Proti zavírání malých kin v českých městech a vesnicích bojuje již desátým rokem občanská iniciativa Kino otevřeno. Mapuje ohrožené objekty a snaží se do nich znovu vrátit kulturní život. V léta nefunkčních jednosálových biografech pořádají projekce, filmové víkendy a happeningy. Inspirují tak místní obyvatele k jejich znovuotevření. Často si totiž lidé právě díky těmto aktivitám uvědomí, že objekt dokáží ke kulturnímu využití spravovat i sami. V Modlanech na Teplicku se dokonce podařilo zachránit kino před demolicí.
Biografy byly téměř na každém rohu, a to i na …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová








Další články

Je Příbram bezpečné město? Data i názory obyvatel dávají jasnější obrázek Je Příbram bezpečné město? Data i názory obyvatel dávají jasnější obrázek Pocit bezpečí je jedním ze základních ukazatelů kvality života ve městě. Jak si v … ANKETA Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Spouštíme velkou sladkou anketu! Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Spouštíme velkou sladkou anketu! Milovníci sladkého, pozor. Hledáme podnik, kde v Příbrami dělají ty nejlepší dorty, … ANKETA Policisté hledají čtrnáctiletou Vanesu. Naposledy byla viděna v Mníšku pod Brdy Policisté hledají čtrnáctiletou Vanesu. Naposledy byla viděna v Mníšku pod Brdy Policisté z Příbrami vyhlásili pátrání po čtrnáctileté Vanese Badžové, která odešla z … Medvědí česnek je vitaminová bomba. Jen dejte pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou Medvědí česnek je vitaminová bomba. Jen dejte pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou S příchodem jara se v českých lesích a hájích začínají objevovat první porosty … NEPŘEHLÉDNĚTE Hvězda Četnických humoresek Alena Antalová v Příbrami: „Každý den mě učí.“ Hvězda Četnických humoresek Alena Antalová v Příbrami: „Každý den mě učí.“ Festival Sherlock v příbramském Divadle Antonína Dvořáka přivítal herečku Alenu … ROZHOVOR Samoobslužné pokladny: Trend, který nezastaví ani vztek zákazníků Samoobslužné pokladny: Trend, který nezastaví ani vztek zákazníků Samoobslužné pokladny rozdělují zákazníky skoro jako politické názory. Jedni je … Bolí vás hlava? V Nizozemsku vám na to dají… zmrzlinu Bolí vás hlava? V Nizozemsku vám na to dají… zmrzlinu Zmrzliny s netradičními příchutěmi nejsou nic nového. Svět už viděl česnekovou, … ZAJÍMAVOSTI Vojenské lesy vydaly upozornění pro návštěvníky: Cesta k zámečku Tři Trubky bude dočasně omezená Vojenské lesy vydaly upozornění pro návštěvníky: Cesta k zámečku Tři Trubky bude dočasně omezená Vojenské lesy a statky ČR (VLS) vydaly varování všem návštěvníkům. V pondělí 16. a v … NEPŘEHLÉDNĚTE Bioodpad v Příbrami končí i v lese. Městské lesy ukazují fakta, která část veřejnosti nechce slyšet Bioodpad v Příbrami končí i v lese. Městské lesy ukazují fakta, která část veřejnosti nechce slyšet Povinný sběr bioodpadu v Příbrami vyvolal mezi částí veřejnosti silné reakce. Někteří … NEPŘEHLÉDNĚTE
Učitelé ZUŠ Antonína Dvořáka zahrají benefiční koncert pro dětské pacienty Učitelé ZUŠ Antonína Dvořáka zahrají benefiční koncert pro dětské pacienty Tradice pomoci pokračuje – učitelé hudby a zpěvu připravili koncert na podporu … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz