19. 1. svátek má Doubravka
Vánoční vzpomínky aneb každá drobnost je nezapomenutelná

Nepřehlédněte
24. prosince 2019   (09:37)
Vánoční vzpomínky aneb každá drobnost je nezapomenutelná

"Čím jsem starší, tím více hledám ve Vánocích jejich duchovní rozměr. Ten všeobecný mumraj a šílenství s nákupy, uklízením, vařením mi rok od roku vadí víc a víc. Snažím se nacházet ve Vánocích to kouzlo, které jsem vnímal jako dítě, a které se s věkem vytratilo. Vánoce jsem jako malý miloval. Byl to kouzelný čas," říká příbramský starosta Jan Konvalinka


Když jsem byl malý, bydleli jsme s rodiči v Praze a sem, do Příbrami, respektive do Lazce, jsme jezdili na chalupu. Poslední školní den před Vánoci jsem sprintoval ze školy domů do našeho panelákového bytu v Lužinách. U dveří už ležela hromada tašek, krabic a všemožného harampádí, které jsme vezli s sebou na chalupu.

Součástí hromady bagáže byl i tehdejší zázrak socialistické elektroniky – televizor Tesla Color, který vždy majestátně trůnil na zadním sedadle naší šípkově červené Škody 105L. Na chalupě sice televize byla, ale uměla jen černou a bílou. Pestrý vánoční televizní program omezený jen na černobílou verzi byl nepřekonatelným omezením, kvůli kterému jsme s sebou táhli to těžké dřevotřískové monstrum.

Samotná cesta byla také dokonalým zážitkem. Kdo trochu zná staré Škodovky, tak mi dá za pravdu, že vskutku mizerně topily. Po cestě z Prahy do Příbrami se první náznaky tepla dostavily někde kolem Dobříše. Bylo hrozně příjemné, moci si na poslední minuty cesty sundat kulicha a rukavice.

Dodnes si pamatuji ten „šmak“ staré chalupy, ve které se po několik týdnů nevětralo a netopilo. I po letech, kdykoliv vstoupím do starého domu, propojí se mi čichový vjem se vzpomínkou na dětské Vánoce na chalupě. Protože jsem byl ještě malý a ke všemu byly ty Vánoce, nemusel jsem nikomu s ničím pomáhat a mohl jít zlobit ven. Máma vybalovala věci a táta resuscitoval kotel, aby dostal teplotu v domě alespoň do kladných čísel. A malý Honzík lítal po vsi, vymýšlel lumpárnu a tetelil se blahem při pomyšlení na to, že Štědrý den je za dveřmi. Nezapomenutelné chvíle.

Štědrý den byl „nejvíc nejlepším“ dnem. Začínalo to už ráno, kdy jsem učinil zásadní objev, že nám Ježíšek přes noc naježil do obýváku stromeček. S postupem věku mi došlo, že ho táta s mámou v noci asi zdobí, přesto jsem trval na tom, že budu ráno překvapený. A mám to tak pořád. I když teď zdobíme stromeček s manželkou, abychom našemu synátorovi připravili překvapení, stejně si ráno řeknu „jé, stromeček je tady.“ Dětinské, já vím, ale už to jiné nebude. Přistihnu se, že stromeček občas kontroluji, zda ho Ježíšek z nepochopitelného důvodu zase neodnesl.

Později odpoledne se jelo k babičce na Vysokou Pec. Tam byla večeře a první ze dvou stromečkových ceremoniálů. Až, když jsem byl dospělý, svěřil se mi táta, jak moc ho rozčilovalo, že se na Štědrý den musí někam jet. Ale já to miloval. Měl jsem totiž dvojitého Ježíška. Jednou u babičky a podruhé, později večer s našima. Hračky, které jsem dostal, jsem si nechával pod stromečkem, abych je měl po celé prázdniny po ruce a mohl si s nimi hrát. Ležel jsem pod stromečkem, stavěl si stavebnici a k tomu jedl čokoládové bonbóny, co visely na stromečku. Z jejich pozlátek jsem dělal kuličky a ty cvrnkal všude možně. A byl jsem dětsky šťastný.

Vidíte, jaké blbosti si člověk jako dítě zapamatuje. Jaké zdánlivě bezvýznamné detaily ulpí v paměti na dlouhá desetiletí. Stačí pak zcela nepatrný podnět, závan, vůně, zvuk… a vzpomínka je na světě. A s ní nostalgické přání vrátit se zpět a prožít ten okamžik znovu. To je důvod proč si myslím, že bychom měli udělat všechno pro to, aby naše děti vzpomínaly na své bezstarostné Vánoce s láskou a s vědomím, že všechno bylo v pořádku, že nemusely mít strach ani z přítomnosti, ani z budoucnosti.

Vánoce jsou důležitým rodinným momentem, příležitostí k tomu spoustu věcí napravit a zároveň i nevratně pokazit. Snažme se žít Vánoce hlavně srdcem a pro druhé.

Moc bych si přál, aby byly vaše Vánoce v tom dobrém slova smyslu nezapomenutelné!

Jan Konvalinka, starosta města Příbrami

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Alena Rejmanová

autor: Tomáš PečenkaDalší články

Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56) Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31) Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Každodenně se setkáváme s případy, kdy jsou povětšinou naši senioři zlákáni, oklamáni a okradeni takzvanými „šmejdy“. V Příbrami bude o této problematice přednášet Zbyněk Prousek. 18. ledna 2020   (17:16) Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Díky rychlému zásahu městských strážníků nestačil nic odcizit. 18. ledna 2020   (14:23) Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů V jedinečný svět fantazie a hry se Galerie Františka Drtikola promění v neděli 19. ledna při slavnostní vernisáži 18. ledna 2020   (13:10) Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Hygienici zaznamenali raketový vzestup chřipky 18. ledna 2020   (10:09)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz