28. 10. je státní svátek
V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko

16. září 2021   (08:05)
V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko
foto: Středočeský kraj/Na fotografii jsou zástupci obce Třebsko

Do vítězné trojky mezi většími městy se dostala i Příbram


Každý obyvatel Středočeského kraje vytřídil v roce 2020 v průměru téměř 67 kilogramů papíru, skla, plastů, kovů a nápojových kartonů. To je meziroční zlepšení o více než 5 kilogramů. Jak na tom byly jednotlivé obce kraje, resp. jejich třídiči, zjišťovala tradičně soutěž My třídíme nejlépe. Její 16. ročník ovládly obce Třebsko, Sýkořice a město Beroun. Vítězové převzali ceny z rukou radní pro životní prostředí a zemědělství Jany Skopalíkové (Piráti) 8. 9. 2021. 

Soutěž obcí pořádaná Středočeským krajem a Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s., je důležitou součástí motivačních programů podporujících zlepšování životního prostředí kraje.
Jako vždy v soutěži automaticky měřily své třídičské síly všechny obce zapojené do systému EKO-KOM, jichž je přesně 1 138. Obce jsou rozděleny do čtyř skupin dle počtu obyvatel. V kategorii nejmenších obcí do 500 obyvatel zvítězilo Třebsko z okresu Příbram. Tato obec se dokázala velmi dobře prosadit i v celostátní soutěži O Křišťálovou popelnici, kde obsadila stříbrnou příčku. Na druhém místě skončila obec Okřínek, bronz si pak odnesla stálice předních příček, obec Samopše.
Kategorie obcí do 1 999 obyvatel byla ve znamení obhajoby loňských předních příček. Zlato si znovu odnesla Sýkořice, stříbro Lety a bronz putuje opět do Horního Bezděkova.

Obec Nový Knín pak obhájila loňské vítězství v kategorii do 10 000 obyvatel, na druhé místo se protřídila obec Sulice a třetí byl Velký Osek.
Staronového vítěze má i kategorie měst na 10 000 obyvatel – loňskou pozici obhájil opět Beroun, poprvé se do vítězné trojky dostala Příbram a svou pozici mezi nejlepšími obhájila Vlašim.
Všechny tyto oceněné obce obdržely od zástupců EKO-KOMu plaketu vyrobenou z recyklovaného skla a Středočeský kraj pak věnoval nejlépe třídícím obcím finanční odměnu – šeky na 60 000, 40 000 a 20 000 Kč (dle pořadí). Samotné hodnocení je prováděno na základě dat z čtvrtletních výkazů, které obce systému EKO-KOM pravidelně poskytují. Hlavním kritériem v soutěži je množství vytříděného plastu, papíru, skla a kovů v kilogramech připadající na jednoho obyvatele. Plusové body pak soutěžící získávají za oddělený sběr čirého a směsného skla, za sběr nápojových kartonů a za tzv. hustotu sběrné sítě (kolik obyvatel obce či města může využívat jedno průměrné veřejně přístupné sběrné hnízdo).
Výsledky soutěže MY TŘÍDÍME NEJLÉPE 2020
kategorie Obce do 500 obyvatel:
 1. Třebsko
 2. Okřínek
 3. Samopše
kategorie Obce 501 – 1 999 obyvatel:
 1. Sýkořice
 2. Lety
 3. Horní Bezděkov
kategorie Obce 2 000 – 10 000 obyvatel:
 1. Nový Knín
 2. Sulice
 3. Velký Osek
kategorie Obce nad 10 000 obyvatel:
 1. Beroun
 2. Příbram
 3. Vlašim

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/Středočeský kraj
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší … Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Sklady se otevřou každé první pondělí v měsíci mezi 9.00 a 17.00. V dalších týdnech … Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Víkendové koncerty odehrají v klubu Junior Ventolin, Gaia Mesiah a Megaphone, v … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního …
Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz