16. 10. svátek má Havel
V sobotu bude v příbramské sokolovně burza nerostů, akce se pořádá již 33 let

3. září 2021   (18:35)
V sobotu bude v příbramské sokolovně burza nerostů, akce se pořádá již 33 let
foto: ilustr/pixabay

Tradiční setkání přátel nerostů, minerálů, zkamenělin, fosilií a šperků se koná od 8:00 hodin.


Setkání přátel nerostů se v Příbrami pořádá již 33 let. Letošní akce se uskuteční tuto sobotu v příbramské sokolovně. Jaká je historie tohoto setkání nám v krátkém rozhovoru prozradila organizátorka Sonja Bendová.

67. setkání? Jak se taková Burza nerostů v Příbrami začala konat?

"Toto tradiční, dříve nazývané Setkání přátel nerostů, se opravdu koná již třiatřicet let. Jako malá si pamatuji téměř každý rok. Burzu začala pořádat moje máma pod Hornickou Příbramí ve vědě a technice jako doprovodnou akci k Sympóziu hornické Příbrami, které organizovala. Tehdy jsem jí chodila pomáhat balit programy k sympóziu do obálek, připravovat sborníky přednášek, připravovat stoly na burzu, tenkrát ještě v kulturním domě v Příbrami. Když jsem byla větší, přednášky jsem četla a kontrolovala je, dokonce jsem na některých přednáškách byla jako posluchač a u vstupu jsem vstupenky prodávala. A když máma odešla do důchodu, pokračovala jsem v této tradici i přes to, že se konání sympózia zrušilo."
 
To jste byla dvakrát ročně na každé burze a stále ještě Vás to baví?

"Určitě. I přes to, že to stojí nějaký čas, se pokaždé těším, až se znovu s vystavovateli uvidíme. Víte, že mnohé z nich znám už z doby, kdy jsem na burzu chodila jako malá? Spousta z těchto tradičních vystavovatelů má pro mě hodnotu letitých známých či přátel. Jezdí každý rok, postěžují si na zdraví či se pochválí, co se jim daří, kde byli, co viděli, jak se obor změnil… bohužel jsou i tací, které jsem léta viděla stárnout a vím, že již nikdy nepřijedou. Ale vždy, když se podívám na nějaký z kamenů, který jsem od nich koupila, si na ně vzpomenu. Mnoho tváří mezi návštěvníky vidím také každý rok."
 
Vy si ještě stále po těch letech kupujete další kameny? Jsou burzy stále stejné nebo se mění vlivem, řekněme, trendů nebo doby?

"Pokaždé! Již od mala si každou burzu dokoupím nějaký další kámen, šperk… no… spíše více kamenů pro sebe, ale i pro přátele jako dárek. Obzvlášť na podzimní burze. V každém bytě mi visely acháty a měla jsem kamenů plné vitríny.
 
Myslím, že dříve na ni jezdili převážně sběratelé a hodně si své poklady kupovali mezi sebou. Poté se postupem času přidali vystavovatelé s tromolovanými minerály, šperky, a to myslím rozšířilo sortiment pro návštěvníky. Každý rok přinese nějaký vystavovatel z ciziny nějaké novinky, ale každou burzu vidíte, jak mezi sebou zaujatě hovoří nad nějakým hezkým kouskem".
Proč se burza koná posledních pár let v sokolovně? Jak lidé po takových letech vnímají, když se změní místo konání nějaké akce?

"Přiznám se, že to nebylo jednoduché rozhodnutí. Nerozhodla jsem se tehdy sama. Napsala jsem všem vystavovatelům a každého jsem se zeptala na jeho názor. Důvodů se tehdy sešlo vícero. V kulturním domě nosili vystavovatelé kameny minimálně přes troje hodně početné schody a spousta z nich mi stále říkala, že by se to mělo změnit. Najala jsem tehdy sice statné pomocníky, kteří jim kameny nosili na výstavní plochy a po skončení zase zpět do auta, ale to neřešilo další otázky, jako bylo stále se zvyšující nájemné nebo neochota personálu u občerstvení.
 
Nechtěla jsem přistoupit ke zvyšování cen stolů pro vystavovatele, nebo nějak výrazněji zvedat výši vstupného. Tuto akci jsem vždy pořádala pro vystavovatele a pro návštěvníky… a díky změně místa konání jsem eliminovala schody, díky ochotě pana sokolníka máme i zadní parkoviště, cenu za výstavní plochy jsem vystavovatelům naopak výrazně snížila a cenu vstupného udržela na 30 Kč pro důchodce a studenty, 50 Kč pro dospělé a u dětí do 12 let vstup zdarma. Navíc prostor je obdobně velký a díky navazující druhé tělocvičně je možné ho ještě rozšiřovat. Pro návštěvníky to bylo napoprvé matoucí, od druhé návštěvy již ale věděli. I přes moje obavy byly nakonec reakce pozitivní", dodává závěrem Sonja Bendová.

Tradiční Burza nerostů, minerálů, zkamenělin, fosilií a šperků se koná v sobotu 4. září v příbramské sokolovně.
Proč se burza koná posledních pár let v …
foto: Burza nerostů/PR


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají … O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí. Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Vytvoření nové expozice vyšlo na 2,8 milionu korun, náklady byly rozděleny do čtyř … Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je …
Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Policisté šetří incident, který se odehrál na základní škole v Sedlčanech.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz