20. 4. svátek má Marcela

V příbramské větvi metanolové kauzy padly podmíněné tresty

12. června 2014   (15:09)
V příbramské větvi metanolové kauzy padly podmíněné tresty

Metanolová kauza v Příbrami poškodila zdraví třem lidem.


Příbramský okresní soud vynesl tresty v kauze související s metanolovou aférou, která si v Česku vyžádala životy desítek lidí. Majitel příbramské firmy obchodující s alkoholem a jeho syn dostali tři roky s odkladem na pět let za neoznačené zboží. Nepodařilo se jim ale prokázat zvlášť závažný zločin ohrožení zdraví, který požadovala žalobkyně. Třetí obžalovaný, řidič firmy, byl zproštěn viny. Metylalkohol na Příbramsku poškodil zdraví třem lidem. Státní zástupkyně se proti verdiktu odvolala, rozsudek tak není pravomocný.

Kromě podmínky i pokuta přes půl milionu

Podle soudkyně Soni Protivové není pochyb o tom, že majitel firmy LEKO Příbram Jaromír Smrčina a jeho syn Jaromír Smrčina mladší uvedli do oběhu šestilitrové barely bez kontrolních pásek, a z odposlechů je údajně patrné, že věděli o pochybném původu alkoholu. Uvědomovali si prý, že mohou ohrozit zdraví lidí, ale na základě předchozích zkušeností spoléhali na to, že se žádné problémy nevyskytnou. Dopustili se tak podle soudkyně vědomé nedbalosti. Kromě podmíněných trestů jim soud uložil zaplatit více než půl milionu korun zdravotní pojišťovně za léčbu otrávených pacientů.

Státní zástupkyně navrhovala čtyři roky ve vězení

Státní zástupkyně Daniela Bártíková pro oba navrhovala čtyři roky ve věznici s ostrahou a pro třetího obžalovaného, řidiče Václava Puchmajera, nepodmíněný trest při spodní hranici zákonné sazby. "Všichni tři poškození utrpěli závažnou otravu alkoholem, byli v ohrožení života a bez včasné lékařské pomoci by zemřeli," namítla.

Smrčinovi podle Bártíkové obchodovali s nápoji, které získali pokoutně a za nápadně nižší cenu. Podle obhajoby se ale nepodařilo prokázat, že metyl pocházel právě od nich. Obžalovaní poukázali na opakované kontroly celníků v jejich provozovně. Smrčina starší prohlásil, že svou firmu budoval 24 let a nemá zapotřebí takhle riskovat. Poukázal i na to, že neprodává jednotlivé barely, ale zabývá se velkoobchodem. Kdyby na Příbramsku distribuoval metyl on, tak by prý postižených muselo být mnohem víc. "Jsem přesvědčen, že to nemohlo být od nás," řekl. Podle něj se potřebovala svalit vina na někoho z příbramského regionu.

V nemocnici skončili tři lidé

Závadný alkohol se údajně prodával v restauraci v Bohutíně a v prodejně v Příbrami, v nemocnici skončili tři lidé. Podle znaleckého posudku, na němž se podílela desítka odborníků ze sedmi různých oblastí medicíny, byl u všech pacientů zjištěn těžký rozvrat vnitřního prostředí. Měli poruchy vidění a zhoršené dýchání, jeden z otrávených se dostával do kritického stavu. U nikoho se ale nakonec neprojevily trvalé následky. Odborníci nicméně upozorňují, že se tak ještě může stát v následujících měsících nebo letech, proto je postižené třeba sledovat.

Metanolová aféra v Česku začala v září 2012 a vyžádala si desítky obětí. Hlavní aktéři se zpovídali před soudem ve Zlíně, údajní míchači směsi dostali doživotí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: sxc

autor: khj jptDalší články

Čtyři jednotky hasičů zasahují u požáru lesa Čtyři jednotky hasičů zasahují u požáru lesa Ani na Velký pátek nemají hasiči klid 19. dubna 2019   (17:49) AKTUÁLNĚ Velký pátek připomíná smrt Ježíše Krista Velký pátek připomíná smrt Ježíše Krista Pokračujeme v našem mini seriálu o významu Velikonoc. 19. dubna 2019   (16:19) K nahlášenému požáru vyjížděli hasiči na Březové hory K nahlášenému požáru vyjížděli hasiči na Březové hory Právě nyní proběhl zásah hasičů na Březových Horách. 19. dubna 2019   (13:58) AKTUÁLNĚ Tragická nehoda na Příbramsku: Motorkář nepřežil srážku s autem Tragická nehoda na Příbramsku: Motorkář nepřežil srážku s autem Záchranářský vrtulník odlétl prázdný 19. dubna 2019   (12:28) AKTUÁLNĚ I o Velikonocích vám poradíme, jak trávit prodloužený víkend I o Velikonocích vám poradíme, jak trávit prodloužený víkend Počet akcí je o tomto víkendu poměrně omezený. 19. dubna 2019   (09:41) Příčina včerejšího požáru v CHKO: Odlétnutí segmentů po řízeném výbuchu Příčina včerejšího požáru v CHKO: Odlétnutí segmentů po řízeném výbuchu Přinášíme krátká videa vrtulníku a z vrtulníku pro dokreslení velikosti zasaženého území a komplikovanosti zásahu 19. dubna 2019   (06:59) VIDEO Na Velký pátek si nakoupíte. Na Velikonoční pondělí však zůstanou obchody zavřené Na Velký pátek si nakoupíte. Na Velikonoční pondělí však zůstanou obchody zavřené Obchodním domům to přikazuje zákon. 18. dubna 2019   (21:42) Zeleným čtvrtkem začíná hlavní část Velikonoc, proč je ale zelený? Zeleným čtvrtkem začíná hlavní část Velikonoc, proč je ale zelený? Velikonoce od loňska nabídnou hned 4 dny, kdy nemusíme do práce. 18. dubna 2019   (18:18) Hasiči likvidují požár skládky větví, došlo k rozšíření ohně i na stromy Hasiči likvidují požár skládky větví, došlo k rozšíření ohně i na stromy Příčinou požáru mohlo být i samovznícení 18. dubna 2019   (16:16) Hasiči bojují s požárem lesa, na pomoc povolali vrtulník s bambi vakem Hasiči bojují s požárem lesa, na pomoc povolali vrtulník s bambi vakem Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu 18. dubna 2019   (15:43) AKTUALIZOVÁNOKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz