21. 6. svátek má Alois

V příbramské nemocnici leží první pacient s koronavirem, je na umělé plicní ventilaci

Koronavirus
27. března 2020   (11:55)
V příbramské nemocnici leží první pacient s koronavirem, je na umělé plicní ventilaci
foto: pribram.cz

Pacient je v důchodovém věku. Celkem se v Příbrami nakazilo již šest osob.


Onemocnění Covid 19 dorazilo bohužel již i do příbramské nemocnice. Na tamním oddělení ARO leží pacient s pozitivními testy.

„Ano, mohu potvrdit, že na oddělení ARO je hospitalizován pacient důchodového věku s potvrzeným testem na koronavirus. Jeho stav je vážný a aktuálně je na umělé plicní ventilaci,“ sdělil ředitel nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada.

Pacient byl již jako rizikový přijímán od záchranné služby, takže personál nemocnice využil předepsané ochranné pomůcky. Pacient momentálně leží na izolačním pokoji tak, aby nedošlo k dalšímu šíření tohoto onemocnění.

Nikdo ze zdravotníků, kteří přišli do kontaktu s nakaženým pacientem, by podle mluvčího nemocnice Martina Janoty neměl jít do izolace. Několik pracovníků příbramské nemocnice se v minulých dnech ocitlo v preventivní karanténě, protože měli ve svém okolí člověka pozitivně testovaného na COVID-19. Podle Janoty však šlo jen o několik případů. "Zatím to nevypadá, že by někdo z nich měl být nemocný. Bylo to preventivní opatření," dodal mluvčí.
 

Ve Středočeském kraji bylo aktuálně zjištěno 233 případů onemocnění koronavirem. Na Příbramsku byla nákaza v pátek dopoledne prokázána u 19 osob, z nichž je šest potvrzených případů onemocnění v Příbrami
 
Hygienici aktuálně evidují v kraji 33 lidí v karanténě, další posílají do karantény jejich praktičtí lékaři, tyto lidi ale hygienici neevidují. Testováno na možnou nákazu koronavirem bylo ve Středočeském kraji zatím 1733 lidí.
 
První tři případy onemocnění COVID-19 oznámilo Česko 1. března, nejvyšší denní nárůst - 291 potvrzených testů zaznamenalo ministerstvo ve středu. Za čtvrtek je nárůst druhý nejvyšší. Vedle toho ale také značně roste počet provedených testů. Zatímco v závěru minulého týdne bylo denně prováděno kolem dvou tisícovek testů, v pondělí už bylo testů přes 2200, v úterý skoro 3000, ve středu zhruba 4100 a ve čtvrtek 4429. "Počet laboratoří vzrostl na 70, což se projevilo v počtu otestovaných," uvedl dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na twitteru.
Příbramská emocnice neprovádí preventivní testování na COVID 19

Oblastní nemocnice v Příbrami neprovádí preventivní testování na onemocnění COVID 19. Upozornila na to na svých webových stránkách. I když zdejší laboratoř získala jako jedna z prvních ve Středočeském kraji potřebnou akreditaci, není v tuto chvíli možné vyšetřovat vzorky mimo nemocnici.

„Problémem je kromě nedostatku personálu a také přístrojových kapacit omezené množství testovacích setů. Proto nemůžeme provádět vyšetření samoplátců a bezpříznakových osob. Kapacity testů musíme šetřit na pacienty, které přijímáme k další hospitalizaci, abychom u nich mohli potvrdit či vyvrátit onemocnění COVID 19 a případně je izolovat, aby nedošlo k šíření nákazy mezi dalšími pacienty a personálem,“ vysvětlil situaci ředitel příbramské nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada.

Nadále tak platí doporučení, že osoby s lehkými příznaky by měli kontaktovat praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu. Pokud nastanou těžké dýchací potíže, budou pacienti pravděpodobně odvezeni do nemocnice k dalšímu ošetření či hospitalizaci. Ti, kteří byli v kontaktu s nakaženými by měli být v kontaktu s hygienou a dodržovat karanténní opatření.

"Zřízení odběrového místa je v kompetenci Oblastní nemocnice v Příbrami a hlavně pak Středočeského kraje. Věřte, že na uvedené instituce stále apeluji, aby bylo odběrné místo zřízeno. Opakovaně jsem tak učinil v rámci  dnešního zasedání krizového štábu,"  uvedl pro pribram.cz starosta Příbrami Jan Konvalinka.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz_Jakub Pečenka
autor: Jakub Pečenka

Další články

Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Na pomoc spěchal i vrtulník. Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Od září by mohli dostávat lékaři do ordinací nejpoužívanější vakcínu - … Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovar vyváží například do Ruska a Švédska, nejnovější odbytiště má v Maďarsku a … Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Zatímco maminkám přeje druhou květnovou neděli většina blízkých, na táty se stále … Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Dnešní Novák Fest má podtitul Příbram pod pěti kruhy. Jak název naznačuje, akce se … Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Galerie Františka Drtikola představí kolekci o cykloputování fotografa Ladislava … V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podchody, podjezdy či … Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií V rámci akce Začněme spolu aneb kolama dolů se sejdou motorkáři v 10 hodin ráno u … Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile K nehodě došlo dnes před čtvrtou hodinou ranní v ulici Edvarda Beneše.
Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Pro venčení psů by měli lidé volit především ráno a večer, kdy jsou teploty …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz