2. 8. svátek má Gustav
V Orlické přehradě se zhoršila kvalita vody, žádné nemoci z koupání zatím nehrozí

15. července 2021   (17:07)
V Orlické přehradě se zhoršila kvalita vody, žádné nemoci z koupání zatím nehrozí
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Voda na Orlíku je výrazně horší než před dvěma týdny.


Ve Středočeském kraji se zhoršila voda v Orlické přehradě. Na pětibodové škále je hodnocena stupněm tři, má vyšší obsah sinic. Stejným stupněm hodnotí hygienici už několik týdnů také koupaliště Hradištko I na Kolínsku, řekl dnes ČTK vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální pro okres Příbram Luboš Mandík.

Voda na Orlíku je podle něj výrazně horší než před dvěma týdny. "Nicméně žádné nemoci z koupání nehrozí. Pokud se lidé náchylnější ke kožním onemocněním nebo se sníženou imunitou po každém koupání osprchují, tak se jim v žádném případě nemůže stát nic špatného," uvedl Mandík. Na Slapech v Županovicích a Živohošti podle něj naproti tomu zůstal stupeň dvě.
Voda nevhodná ke koupání je už delší dobu v Novém rybníku v Příbrami, u několika plavců se vyskytla svědivá vyrážka, která ukazovala na výskyt cerkarií. Jde o parazitický organismus žijící ve vodním ptactvu a vodních plžích, který při postupném vývoji ve vodním prostředí může napadnout i člověka, který se koupe. Při proniknutí pod pokožku cerkarie uhyne, na kůži se však objeví zarudnutí a následně otok, který je provázen silným svěděním. Po několika dnech vyrážka zmizí, je však velice nepříjemná.
Provozovatel podle Mandíka provedl rozbory, první vyšel v pořádku a druhý údajně cerkarie v menším množství potvrdil. Hygienici koupání v Novém rybníku přímo nezakázali, ale měl by tam zůstat čtvrtý stupeň. Voda v rybníku je z hlediska ostatních ukazatelů v pořádku a neobsahuje sinice. Lidé se však mohou koupat jen na vlastní riziko.

Na Novém rybníku byl také zaznamenán úhyn některých druhů ryb, které špatně snášejí nedostatek kyslíku. Svou roli podle hygieniků zřejmě sehrálo počasí. Rybáři a provozovatel mrtvé ryby z hladiny rychle odstranili. "Mikrobiologie je tam naprosto v pořádku," dodal Mandík.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/Krajská hygienická stanice
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Otrava houbami: poznáte příznaky a umíte dát první pomoc? Otrava houbami: poznáte příznaky a umíte dát první pomoc? Houbařská sezóna je v plném proudu, u lesů v tomto období stojí vozidla hubchtivých … Anna Čiperová: Dopad covidových opatření byl pro divadlo nejen finanční, ale hlavně psychický Anna Čiperová: Dopad covidových opatření byl pro divadlo nejen finanční, ale hlavně psychický Příbramské divadlo je pro plno příznivců nedílnou součástí kulturního rozvoje a … Ve vysoké rychlosti vyjelo auto z dálnice a narazilo do stromu. Tenista Veselý skončil s manželkou v nemocnici Ve vysoké rychlosti vyjelo auto z dálnice a narazilo do stromu. Tenista Veselý skončil s manželkou v nemocnici K nehodě došlo na dálnici D4 v neděli krátce po desáté hodině. AKTUALIZOVÁNO Neděle odstartovala sérii dešťových dnů. V příštím týdnu přibalte deštníky Neděle odstartovala sérii dešťových dnů. V příštím týdnu přibalte deštníky Prázdniny se přehouply do druhé poloviny a počasí neslibuje ideální letní teploty. Již … Přehledně: Jaká opatření se mění Přehledně: Jaká opatření se mění Částečně se rozvolňují další protiepidemická opatření. Po nehodě u Lhotky byla zdemolovaná autobusová zastávka, jeden z řidičů skončil v nemocnici Po nehodě u Lhotky byla zdemolovaná autobusová zastávka, jeden z řidičů skončil v nemocnici Příčinou dopravní nehody dvou vozidel bylo nedání přednosti v jízdě. Kraj plánuje zrušit řadu vlakových spojů, některé i v okolí Příbrami Kraj plánuje zrušit řadu vlakových spojů, některé i v okolí Příbrami Podle analýzy by finanční úspora měla po této úpravě dosáhnout 52 milionů korun za … U Památníku Vojna vznikne Alej svobody U Památníku Vojna vznikne Alej svobody Vojna byla táborem nucených prací, v jednu chvíli zde bylo i více než 1400 vězňů. Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Třikrát týdně dochází do objektu příbramské věznice kaplanka Mgr. Vendula Glancová. … Nepřehlédněte
Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz