26. 10. svátek má Erik
V Orlické přehradě se zhoršila kvalita vody, žádné nemoci z koupání zatím nehrozí

15. července 2021   (17:07)
V Orlické přehradě se zhoršila kvalita vody, žádné nemoci z koupání zatím nehrozí
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Voda na Orlíku je výrazně horší než před dvěma týdny.


Ve Středočeském kraji se zhoršila voda v Orlické přehradě. Na pětibodové škále je hodnocena stupněm tři, má vyšší obsah sinic. Stejným stupněm hodnotí hygienici už několik týdnů také koupaliště Hradištko I na Kolínsku, řekl dnes ČTK vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální pro okres Příbram Luboš Mandík.

Voda na Orlíku je podle něj výrazně horší než před dvěma týdny. "Nicméně žádné nemoci z koupání nehrozí. Pokud se lidé náchylnější ke kožním onemocněním nebo se sníženou imunitou po každém koupání osprchují, tak se jim v žádném případě nemůže stát nic špatného," uvedl Mandík. Na Slapech v Županovicích a Živohošti podle něj naproti tomu zůstal stupeň dvě.
Voda nevhodná ke koupání je už delší dobu v Novém rybníku v Příbrami, u několika plavců se vyskytla svědivá vyrážka, která ukazovala na výskyt cerkarií. Jde o parazitický organismus žijící ve vodním ptactvu a vodních plžích, který při postupném vývoji ve vodním prostředí může napadnout i člověka, který se koupe. Při proniknutí pod pokožku cerkarie uhyne, na kůži se však objeví zarudnutí a následně otok, který je provázen silným svěděním. Po několika dnech vyrážka zmizí, je však velice nepříjemná.
Provozovatel podle Mandíka provedl rozbory, první vyšel v pořádku a druhý údajně cerkarie v menším množství potvrdil. Hygienici koupání v Novém rybníku přímo nezakázali, ale měl by tam zůstat čtvrtý stupeň. Voda v rybníku je z hlediska ostatních ukazatelů v pořádku a neobsahuje sinice. Lidé se však mohou koupat jen na vlastní riziko.

Na Novém rybníku byl také zaznamenán úhyn některých druhů ryb, které špatně snášejí nedostatek kyslíku. Svou roli podle hygieniků zřejmě sehrálo počasí. Rybáři a provozovatel mrtvé ryby z hladiny rychle odstranili. "Mikrobiologie je tam naprosto v pořádku," dodal Mandík.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/Krajská hygienická stanice
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Setkání na hranici čtyř katastrálních území – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u … Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. … Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Důvodem tohoto opatření je zhoršující se situace ohledně onemocnění covid-19. Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Dívka byla s vážnými poraněními letecky přepravena do nemocnice. Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Snažili se být neviditelní, skrytí, konspirativní – i přesto je kriminalisté v rámci … Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Zájem o očkování se v posledních dnech v ČR zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 … V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky Hasiči za pomoci čtyř vodních proudů likvidují jak požár budovy, ale z výškové … AKTUALIZOVÁNO Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Do života se zrakovým omezením vstoupíte 13. listopadu ve Vile Obora. Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.
Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Již v úterý 26. října mohou lidé od 17 hodin přijít diskutovat s představiteli …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz