29. 9. svátek má Michal

Deficit kyslíku ve vodě Nového rybníka způsobil úhyn 250 kg ryb

7. července 2021   (14:14)
Deficit kyslíku ve vodě Nového rybníka způsobil úhyn 250 kg ryb
foto: Sportovní zařízení města Příbrami

Úhyn byl způsoben nenadálým, kyslíkovým deficitem, který nastal vlivem prudkých změn počasí s velkými výkyvy atmosférického tlaku. To vedlo k fatálnímu snížení rozpuštěného kyslíku ve vodě a došlo tak k udušení ryb. K události došlo před pár dny.


Nový rybník má ve výpůjčce Český rybářský svaz, z. s., Středočeský územní svaz (dále SÚS) a užívá ho jako chovný rybník. K prvnímu nálezu uhynulých ryb došlo 3. července, kdy byl provozovatel Areálu Nový rybník, SZM Příbram, na skutečnost upozorněn návštěvníky. „O události jsme informovali předsedu SÚS a začali jsme s odklízením uhynulých ryb z vody. Mnohem více mrtvých ryb jsme však našli i další den ráno. Předseda SÚS na místo dorazil hned, jak to bylo možné a společně jsme celou situaci řešili,“ popisuje Slaba, ředitel SZM Příbram.

Druhově se jednalo výhradně o Síha severního marénu v průměrné velikosti 20 cm. Tato původně jezerní ryba má vysoké nároky na obsah kyslíku ve vodě v průběhu celého roku. Všeobecně platí, čím teplejší voda, tím menší obsah kyslíku. Proto například v létě před bouřkou doprovázenou poklesem tlaku, dochází k poklesu kyslíku ve vodě až na spodní hodnoty. Někdy prudký pokles kyslíku ve vodě trvá třeba jen půl hodiny, ale zkáza je dokonána.
Vylovené ryby nevykazovaly žádné známky onemocnění, které by mohlo jejich úhyn způsobit. Nebyly zjištěny ani žádné cizorodé látky ve vodě či jiné zdroje znečištění. Přivolaný technik SÚS potvrdil, že příčinou úhynu ryb byl nízký obsah rozpuštěného kyslíku ve vodě, čemuž nasvědčuje také to, že další druhy ryb, které v rybníku vegetují a nejsou tak náročné na kyslík, neuhynuly. Udušené ryby jdou ke dnu a teprve po nějakém čase, zase s ohledem na klimatické podmínky, vyplavou na vodní hladinu. Proto bude v nejbližších 2-3 dnech ještě probíhat monitoring rybníka a úklid padlých ryb, které budou ze dna stoupat k vodní hladině. Většina uhynulých ryb by však již nyní měla být z vody odstraněna.
„Omlouváme se všem návštěvníkům areálu za nepříjemný pohled na vodní hladinu plnou uhynulých ryb. SZM Příbram děkujeme za spolupráci a komunikaci při řešení této, pro nás rybáře, smutné události,“ říká Dušan Hýbner, předseda ČRS SÚS.
„Omlouváme se všem návštěvníkům areálu za …
foto: Sportovní zařízení města PříbramiTip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/Sportovní zařízení města Příbrami
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz